Důchodová reforma a peníze na školství

Hodně dlouho už jsem nepsal klasický názorový blog a je na čase vymést pavučiny z hlavy, udělat dump myšlenek (právě jej čtete) a získat tak místo na další přemýšlení. Tentokráte se tedy chci zamyslet nad spořením na důchod a penězi jdoucími na vědu a výzkum a do školství.

Nějak se v posledních měsících roztrhl pytel s různými finančními poradci, kteří mě přesvědčují, že je čas myslet na důchod, který mě možná za nějakých 35 let čeká.

Dobře, mám si tedy měsíčně platit nějakou částku na nějaký fond a stát mi tam přileje další korunky (jestli jsem to správně pochopil, tak 50% toho, co platím já). Když tak nad tím přemýšlím, tak těch 50% jsou vlastně také moje peníze, protože stát si je vezme z mých daní. V podstatě to beru jako paušální daň.

Moje myšlenky směřují ale trochu jinam. Co z těch peněz, ať je jejich zdroj jakýkoliv, za těch 35 let zbude? Pokud náhodou nebude válka a pokud někdo zapomene udělat měnovou reformu i tak bude mít dnešní tisícovka za 35 let mizivou hodnotu.

Jak s tím souvisí financování školství? Jednoduše. Mám-li mluvit za sebe, tak moje efektivita v jisté významné pracovní činnosti za 3 roky stoupla více než 8x. To co při prvních pěti nasazeních trvalo 16h, dnes pro 40. nasazení trvá 2h. Jestli bude požadavek na dalších 500 instalací, bude nutné tento čas ještě zkrátit (což by šlo), vzrostla by moje efektivita v této jedné věci o desetitisíce procent. Když si vezmu například zemědělství, před nějakou dobou (nevím přesně, stovky let) v podstatě 100% lidí muselo makat na tom, aby měli co jíst. Dneska se „výrobou potravin“ ve všech jejich fázích zabývá méně než 1% lidí. Hovořím o Evropě, v globále to vypadá bohužel jinak.

Ne, není to tím, že bych byl před třemi lety tak líný, ani tím, že lidé byli před stovkami let tak primitivní. Je to prostě jen tím, že se stále přichází na nové způsoby a postupy. Je to vývoj. A to, přátelé, nejde bez vzdělání. V našem IT oboru je kontinuální vzdělávání nutností. Ve všech oborech je vzdělávání nutností.

Proto si myslím, že je nesmysl si jakkoliv 35 let spořit. Mnohem lepší je ty peníze vrazit do základního výzkumu a výzkumu a vědy obecně, je nutné je vrazit do škol. Protože takto investovaná tisícovka se v budoucnu mnohonásobně vrátí. A až třeba jednou budu v důchodu, budou budoucí lidé pracovat natolik efektivně, aby uživili sebe, mě a spoustu dalších.

Příspěvek byl publikován v rubrice Názory. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Důchodová reforma a peníze na školství

  1. lzap napsal:

    No skoly jsou dulezite, ale sporit si budu. :-)

    Ad zemedelstvi – zrovna ctu Adama Smithse – O bohatstvi narodu. Moc zajimave zrovna na toto tema. Doporucuji.

    • Heron napsal:

      Tak u toho důchodovýho to není bůh ví jaká částka, takže se to ještě dá. Navíc to asi půjde alespoň částečně průběžně vybírat.

      Spíš mám obavu z toho všeho snižování financování vědy a základního výzkumu. Tohle může v budoucnu opravdu hodně bolet. Ale snad lidé nejsou tak dementní jako současná vláda a budou se vzdělávat jí navzdory.

      Vsadil by sis na to, že tady bude nějaká kontinuita 35let do budoucnosti? Celkem 58let (+ dalších 20 let projektovaného důchodu)? Nevím, jestli bylo někdy tak dlouhé období, kdy se nic nedělo — války, revoluce, kompletní změny zřízení. Dle minulého století bych si to opravdu nevsadil.

Komentáře nejsou povoleny.