Několik pomocníků pro jarní úklid v Linuxu

Jen pár rad a přístupů k úklidu Debianu a RedHatu, systémů souborů, života, vesmíru a vůbec.

Úklid balíčků

Debian

Někdy v systému zůstanou balíčky, které se v minulosti nainstalovaly jako závislosti jiných a teď už v systému nejsou potřeba. Jedná se zejména o knihovny.

Na jejich vyhledání slouží příkaz deborphan. V základu je hodně opatrný, má ale parametry, které umožní prohledání dalších skupin balíčků a ne jen základní knihovny. Odstranit je potom můžeme pomocí kombinace aptitude purge `deborphan`.

Debian také rozlišuje mezi remove a purge. Příkaz aptitude (nebo apt-get) remove, balíček odinstaluje, ale zanechá jeho konfiguraci apod. Příkaz purge potom odstraní i konfiguraci.

Příkazem aptitude search ~c lze takové balíčky (které jsou remove ale ne purge) vyhledat a nebo pomocí aptitude purge ~c rovnou odstranit.

Aptitude si také hlídá obsolete balíčky, to jsou ty, které jsou v systému nainstalovány, ale už nejsou v repositáři.

RedHat

V systémech založených na RH lze uklidit podobně pomocí prográmků z balíčku yum-utils.

Příkaz package-cleanup –orphans vyhledá balíčky, které jsou nainstalované, ale už nejsou v repositáři (ekvivalent obsolete u Debianu).

Příkaz package-cleanup –leaves potom vyhledá balíčky (opět ve výchozím stavu knihovny), které nepoužívá žádný další nainstalovaný balíček (ekvivalent deborphan). Příkaz package-cleanup toho umí víc, doporučuju prostudovat manuál.

Systémy souborů

Ext2 a další

Systémy souborů ext2, ext3, ext4 toho mnoho k úklidu nenabízejí, takže jen krátce:

fsck.ext2 (ext3, ext4, dle typu) má parametr -D, který umožňuje optimalizovat adresáře.

ExtX umí adresářové záznamy jen zvětšovat. Tedy, pokud do adresáře nasypeme velké množství souborů, tak adresářový soubor (seznam toho, co adresář obsahuje) nakyne do obrovských rozměrů (několik MB). Pokud obsah tohoto adresáře smažeme, tak se adresářový soubor nezmenší (jen se příště využijí neobsazené položky).

Příkaz fsck.ext3 -fD /dev/disk umožní během kontroly (která vyžaduje odpojený FS) tyto adresáře optimalizovat na minimální velikost. Dále, pokud má FS hashe pro názvy souborů, optimalizuje i tyto indexy. Mnoho od toho ale nečekejte.

Dále existuje prográmek zerofree který vynuluje prázdné místo na systému souborů. To se hodí třeba v případě, kdy potřebujeme poslat image disku (například pro virtuálku) někam přes síť a víme, že disk má sice např. 500GB, ale nainstalovaný a vyčištěný systém zabírá jen pár stovek MB. Pomocí zerofree tak velmi pomůžeme komprimaci před samotným odesláním.

XFS

XFS, jako první a dlouhou dobu jediný Linuxový FS, nabízí defragmentaci souborů. Pomocí příkazu xfs_fsr je možné za běhu a normální práce defragmentovat fs. Tenhle příkaz je vhodné dát do cronu a uklid tak provádět pravidelně (čím častěji, tím méně práce má a tím rychleji skončí).

BTRFS

Má také defragmentaci už přímo od narození. Přímo pomocí btrfs filesystem defrag lze defragmentovat jednotlivé soubory. Zatím neexistuje příkaz jak nechat defragmentovat celý FS, ale v linuxu si snadno poradíme:

find /home/backup -xdev -type f -print0 | xargs -0 -l1 btrfs fi defrag

Defragmentuje všechny soubory na subvolume /home/backup. Je nutné jej pouštět na jednotlivé subvolume.

Lze ale očekávat, že se velmi rychle objeví buď distribuční skripty, nebo přímo utilitka od tvůrců btrfs na snadnou defragmentaci všech subvolume.

Tento skript je opět možné dát do cronu. Zde, na rozdíl od optimalizace ext2, jsou výsledky jasně patrné a nárůst výkonu je opravdu znát.

To bylo pár pomocníků, na které jsem si v rychlosti vzpomněl, rád se dozvím o dalších nebo obecně o čemkoliv, co při úklidu OS používáte vy.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice BTRFS, CentOS, Debian, EXTx, Fedora, Linux, Systémy souborů, XFS. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře: Několik pomocníků pro jarní úklid v Linuxu

  1. lzap napsal:

    Pouzivam fstrim z cronu u SSD.

    Jinak utility z libguestfs umi udelat kopii obrazu disku tak, aby neobsahovaly balast ze smazanych souboru. Myslim to dokonce umi i qemu-img, to nevim ale jiste.

    Od Fedory 20 a RHELu 7 doporucuji mrknout na super nastroj virt-builder ktery povazuji za uzitecny – udrzuje me testovaci vm v cistote :-)

  2. Milan Kozák napsal:

    Já na jaře uklízím hlavně duplicitní soubory, které jsem za celý rok nageneroval. K tomu dobře slouží například fslint.

  3. Pingback: BTRFS – úklidové práce | Heronovo

Komentáře nejsou povoleny.