Během sobotní bouřky a výpadku elekřiny začala moje APC Back UPS 700 ES vydávat praštěné zvuky a proud odmítla dodávat i po té, co se dodávka elektřiny obnovila. Vypadalo to, že je mrtvá v důsledku nějaké špičky v síti.
Nakonec se ukázalo, že pouze chcípl 12V 7.2 Ah akumulátor a to rovnou způsobem, který jsem ještě neviděl. Proud nakrátko, místo desítek až stovek ampér, byl pouze 34mA! (Jo, měřeno multimetrem přímo na proudovém rozsahu, tohle se zdravým akumulátorem rozhodně nezkoušejte. :-)) Tohle není dobrá vyzitka a ukazuje to, že akumulátory v (levných) UPSkách je třeba pravidelně testovat (dražší to dělají sami).
Představení
UPSka má dvě řady zásuvek. Jedna řada slibuje pouze ochranu proti přepětí (ehm, k tomu se ještě dostaneme) a druhá řada je potom zálohovaná baterií. Všechny zásuvky jsou opatřeny záclonkami proti vstrčení cizího předmětu (mezi nama, je dost obtížné do toho strčit i normální zástrčku).
Dále UPSka poskytuje ochranu telefoní / fast ethernet linky (neumí GigaLAN), která je na rozdíl od „Surge Protection“ opravdu ochranou.
Pohled dovnitř. Veškerá elektronika je na jedné desce plošných spojů, deska je oboustranná, všechny součástky through hole (jak se to sakra řekne česky?) i SMD jsou osazené pouze z jedné strany.
Rozborka – ochrana proti přepětí
Síťové napětí jde rovnou do první řady zásuvek (ty s „ochranou proti přepětí“). Odtud do desky plošných spojů kde je jako „ochrana“ použit jeden MOV a jeden X kondezátor (mezi pracovními vodiči). To je vše! O žádnou ochranu se tedy fakticky nejedná, každé lepší elektronické zařízení má vlastní ochranu o třídu vyšší. Osobně bych čekal alespoň základní filtraci (X, dva Y kondenzátory, cívka se společným vynutím a nějakej ten varistor) síťového napětí ještě před „chráněnými“ zásuvkami.
Zálohováné zásuvky jsou zapojené až za relé. Ve výchozím stavu (vypnutá UPSka) jsou tyto zásuvky bez napětí. Aby se na nich objevilo napětí (buď síťové, nebo z baterky) musí být UPSka zapnutá. Takže, ve vypnutém stavu je jedna řada zásuvek napájená a druhá nikoliv. Je to trochu matoucí, ale nic, na co bych si chtěl stěžovat.
Rozborka – výkonnová část
Zajímavé jsou dva výkonové mosfety, v APC použili IRF 2805 (automobilové kvality, max. pracovní teplota 175°C), schopných vést proud 120A při 100°C. Ten kus hliníku, na kterém jsou přišroubovány, se ani nedá nazvat chladičem, je to prostě kus plechu, který po omezenou dobu (UPSka slibuje běh na baterku 4 minuty při zátěži 400W) odvede teplo pryč z mosfetu.
Mosfety spínají akumulátor přímo do sekundáru transformátoru, není zde žádná filtrace ani tvarování sinu, prostě nic. Na výstupu z UPSky lze tedy očekávat obdélník (-230V; 0V; +230V). K průběhům se dostaneme.
Pěkná je ochrana telefoní a fast ethernet linky. Předně dvě čtveřice diod, které udržují napětí na čtyřech (proto to neumí gigalan) linkách v rozumných mezích, dále plejáda varistorů. Jo, tahle ochrana rozhodně za něco stojí a pokud by mi vedl UTP kabel například ze střechy z wifi spoje, tak bych jej určitě nejprve zapojit do této ochrany a až potom do routeru.
Dál v podstatě není co řešit, jsou zde obvody pro sledování síťového napětí a nabíjení akumutátoru, dále nějaká logika a řadič usb.
Průběhy napětí
Všechny průběhy napětí jsem měřil za 12V transformátorem a s 100W zátěží v podobě 2x 50W halogenových žárovek. Zátěž je tedy odporového charakteru. Průběhy jsou pořízené osciloskopem Rigol DS2072.
Na prvním snímku je síťové napětí přímo na zásuvce. Měl by to být sinus, skoro se to tomu i blíží.
Tak tohle je výstup z APC BackUPS ES 700 při běhu na baterku! O sinus se nejedná ani omylem a vzhledem k výše uvedenému provedení UPS ani nemůže. Mostefy prostě jen spínají střídavě napětí z baterky na jednu či na druhou stranu sekundáru transformátoru.
Přemyšlím, jak se k tomu postavit. Na jednu stranu tohle na 230V určitě nemá co dělat, na stranu druhou v nouzi je to lepší než nic. Počítačový zdroj (k tomu je UPSka ostatně nejčastěji používána) si napětí stejně hned usměrní a vyhladí, takže tomu to nevadí (pokud se ovšem do hry nezapojí obvody aktivního PFC a zdroj nevypnou – s tímhle mají problémy některé zdroje Chieftec).
Pro srovnání ještě výstup z APC SmartUPS. Až na nějaké drobnosti kolem nuly se jedná o téměř dokonalý sinus, mnohem lepší než to, co leze přímo ze zdi. Srovnání s BackUPS je nefér, Smartka je 3x dražší produkt.
Závěr
Co se mi líbí:
Vysoce kvalitní součástky a provedení. Na rozdíl od jiných výrobců, kteří u levnějších výrobků šetří i na kvalitě součástek a provedení, tady jsem nic takového nenašel.
Většina součástek je automotive grade (sorry za tuhle angličtinu; hledání českých výrazů jsem vzdal; na české wiki to stejně není, ani není kam odkázat). Kvalita pájení (nemám nafoceno) je dobrá.
Kladné body též dostává i ochrana telefoní a fast ethernetové linky.
Co se mi nelíbí
Pod ochranou proti přepětí si představuju trochu víc, než jeden MOV, který je ve vedení až za zásuvkami (kdyby ten varistor a X a Y kond. byly alespoň hned na vstupu síťového napětí, tak budiž, ale jsou až na desce, takže se defacto jedná o ochranu samotné UPSky). O žádnou ochranu se prakticky nejedná.
Ke zvážení
Průběh napětí při běhu z baterky. Výrobce udává „Stepped approximation to a sinewave“, k čemuž to má daleko, na druhou stranu zase nelže. Za mě, za tuhletu cenu (V Alze aktuálně za cca 2500Kč), je to akceptovatelné a UPSka odvede dobrou práci.
Pokud chcete lepší průběh výstupní napětí, sáhněte po SmartUPS.