Tenhle zápisek jsem předělával, odkládal, upravoval, zveřejňoval a stahoval zpět opravdu mnohokrát. Napsat článek o HiFi na PC pro mě není lehké (je také otázkou, zda se PC a HiFi vzájemně nevylučují). Dnes začnu tak nějak od lesa a snad tomu dám někdy ucelenější charakter.
Pro tentokrát také vynechám softwarovou část řetězce (kde jsou ještě větší potíže než s hw analogovou částí) a rovnou se vrhnu na konkrétní hw.
Zvukových karet je na PC trhu minimum. Zvukových karet, které by se daly označit za HiFi, ještě méně. Jednou ze světlých výjimek je AudioQuest DragonFly.
DragonFly obsahuje:
- USB chipset (Texas Instruments TAS1020)
- Vynikající DAC (ESS Sabre) schopný přímo přehrávat 16/24b PCM o samplerate 44100, 48000, 88200 a 96000Hz. V praxi tak není nutný žádný softwarový resampling.
- Předzesilovač schopný přímo napájet sluchátka (bez problémů 250ohm – T70, 600ohm jsem nemohl vyzkoušet), s řízením hlasitosti (Burr-Brown).
Uff, lepší parta než TI, Burr-Brown (dnes teda také TI) a ESS snad neexistuje. Tady se borci sešli na jednom plošňáku.
Zprovoznění pod Linuxem
Následující návod je pro OS Debian Jessie, v ostatních distribucích bude postup velmi podobný.
Pro zprovoznění v moderní linuxové distribuci není třeba dělat skoro nic. Hned po zapojení do USB portu je DAC připraven přehrávat.
Aby přehrávání za něco stálo, je třeba minimalizovat onu softwarovou část audio řetězce. Ideální je, pokud přehrávač hraje přímo do DACu bez dalších zásahů.
Asi nejlepším přehrávačem pro tento úkol je DeadBeef.
Pojdme si ho nastavit:
1) Hlasitost přehrávače nastavte na maximum. DragonFly má vlastní mixer, jak se ovládá si ukážeme za chvíli.
2) V nastavení je třeba vybrat Alsa Output a zařízení AudioQuest DragonFly Front Speakers.
3) Dále v Plugins nastavit Alsa Output plugin, zejména odškrtnout „Use Alsa Resampling“.
A to je skoro celé. Co jsme vlastně udělali? Jednak je výstup z přehrávače veden přímo na DAC, bez žádných dalších zvukových démonů. Jedinou nevýhodou je, že takto bude možné přes DragonFly přehrávat pouze jeden stream v jeden čas. Tedy pouze z DeadBeef. Ale tak to má být! Při přehrávání HiFi nahrávek nechceme býti rušeni dalšími zvuky.
Dalším nastavením bylo zbavit se softwarového resamplingu (v Alse). DragonFly si poradí s většinou formátů přímo na úrovni HW, není třeba do toho nijak zasahovat.
4) Ovládání hlasitosti
DragonFly má vlastní mixer, který umí Alsa přímo ovládat. Osobně již léta používám alsamixer, jiště ale půjde využít i mixer v GUI. Je třeba ale vždy ovládat PCM na DragonFly, nic před tím:
Drobné upozornění. Pokud DragonFly zapojujete poprvé, doporučuji nejprve nastavit hlasitost na minimum a až potom si nasadit sluchátka a nakonec si upravit hlasitost. Integrovaný zesilovač opravdu zesiluje (fakt hodně) a sluchátka s nízkou impedancí nebo vysokou citlivostí umí hrát opravdu hodně hlasitě :-)
Pokud máte výstup z DragonFly vedený do dalšího zesilovače (koncový zesilovač, receiver), tak naopak hlasitost v alsamixeru zesilte na maximum a hlasitost ovládejte na zesilovači. (Klasické pravidlo mít co nejvyšší úroveň signálu co nejdelší část audiořetězce, což platí jak u analogu, tak i u digitálu.)
5) Co dělat, když mám nahrávku ve formátu, kterou DragonFly neumí přehrát?
Pokud máte nahrávku v jiném formátu, je třeba použít softwarový resampling. Nejjednodušší a nejkvalitnější je opět nastavit resampler v DeadBeef:
Doporučuji nastavit na 96kHz a SINC_BEST_QUALITY.
Toť vše :-)
Obvykle se na tomto místě článku popisuje jak to hraje, srovnání s jinými DAC a tak dále. Dnes ne, rád bych to udělal současně s recenzí sluchátek Beyerdynamic T 70, kterou už mám v TODO listu déle než rok (což má také své důvody, o tom jindy). Snad alepoň jednu větu, během psaní článku poslouchám přes DragonFly hudbu (Requiem a Floydy) a asi 42x jsem psaní musel přerušit a jen nerušeně poslouchat. Opravdu to zní dobře a rozdíl oproti jiným (řekněme levnějším) dac je patrný na první poslech.
Zatím se mějte, užívejte si HiFi, třeba i s DragonFly. Budu rád, když se v diskusi podělíte o zkušenosti s HiFi na PC a zvukem vůbec.