Beyerdynamic DTX 101 iE – kvalitní poslech na cesty


Cestuji častěji, než bych rád, zejména pracovně. Cesta ve vlaku či autobuse není příliš záživná sama o sobě a číst mi tam moc nejde (i když číst takové Glukhovského Metro v nočním vlaku, hmmm). Dobrý způsob, jak si zpříjemnit nudnou cestu je poslech hudby.

Přišel jsem tedy, kam jinam, než do Safíru tady v Olomouci a přednesl svůj požadavek. Chci kvalitní hudební přednes, dobré tlumení okolního hluku a nesmí to být velké jako sluchátka pro bubeníky (ty mám na doma, stay tuned, další recenze bude snad už brzo).

Nabídka předčila mé očekávání. Rozumnějte, já nejsem odborník na různé technologie, nevěděl jsem, jaký je rozdíl mezi špunty (in ear) a peckami apod. Chtěl jsem jen „takovy to, jak se strká do uší“.

Byla mi doporučena sluchátka Beyerdynamic (tu značku já prostě rád) model DTX 101 iE. Přátelé ano. V podstatě jsem čekal jsem zvuk co neurazí, opravdu jsem neměl žádné přehnané očekávání. Ovšem tohle mě velmi příjemně překvapilo. Opravdu jsem netušil, že TAK dobrý zvuk něco tak malého může vytvářet. Jsem nad míru spokojen. :-)

Používám je ve dvou kombinacích. Jednak ke klasické Nokii 6303 a na delší cesty také k iPad 3 (The New iPad s retinou a s 30pin konektorem, prostě ten, co už není v nabídce :-)).

Poslouchám rock (Pink Floyd, nověji samostatní David Gilmour a Mason s nimi nemluvící Waters; Dire Straits apod.) a je to opravdu koncert na cestách (ostatně takové PULSE skutečně je koncert na cestách :-)). iPad má vysoce kvalitní zvukový výstup a v kombinací s DTX 101 iE tak tvoří ideální pár. Nemá asi smysl se rozepisovat o ostrých výškách a mohutných basech, na podobné kecy já opravdu nejsem, recenze zvukového hw nedělám.

Mě osobně především zajímá zda slyším sluchátka samotná, nebo zvuk, co mají produkovat. Snad chápete, u horší reprosestavy slyšíte hrát repro (různé rezonance dřeva, nedejbože plastů, zkreslení zesilovače apod), u HiFi slyšíte jen hudbu vycházející odněkud z prostoru a repra samotná jsou téměř nealokovatelná.

Tohle se přirozeně u špuntů dosahuje velmi těžko, protože je v uchu stále cítíte. Ovšem zvuk je bez jakýchkoliv zkreslení (až po extrémní a zdraví nebezpečné hlasitosti) a frekvenčně velmi vyvážený (žádné brutální uširvoucí basy jako u KOSS opravdu nečekejte).

Snad jediné, co bych sluchátkům vytknul je poněkud horší zvukový prostor. Lokalizace nástrojů není tak přesná, jak bych si představoval a jak jsem zvyklý z HiFi poslechových sluchátek či reprosoustav. Netuším, zda je to nedostatek zmíněného modelu, nebo zda je to dáno limitací technologie.

Konečný verdikt: naprostá spokojenost.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hi-Fi. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 komentářů: Beyerdynamic DTX 101 iE – kvalitní poslech na cesty

 1. David Ježek napsal:

  Jak je na tom komfort dlouhodobého zatlačení té gumové části do zvukovodu? Měl jsem kdysi jedny konstrukčně podobné (lowend dodávanej s přehrávačem) a nebyl jsem schopnej to mít v uších déle než minutu – šíleně nepříjemný materiál.

  bohužel tohle je důvod, proč ani žádné takové beyedynamicy nerisknu, ptž těžko mě někde prodají kus s tím, že ho za pár dní přijdu vrátit s tím, že jsou mi nepříjemné. resp. mě nepřijde slušné na tohle ani zneužívat 14denní lhůtu, takže jsem to nechal plavat a používám mírně podprůměrné špunty, co jsem dostal s telefonem.

  • Heron napsal:

   Je to úplně bez problémů. Já to tam můžu mít dlouho, tím myslím třeba celou hodinu a půl jízdy vlakem.

 2. davkol napsal:

  Nemá asi smysl se rozepisovat o ostrých výškách a mohutných basech, na podobné kecy já opravdu nejsem, recenze zvukového hw nedělám.

  Když já hledám něco jako „produkt sexu SR60 s HD 25“ a bez těch keců to těžko najdu.

  Tohle se přirozeně u špuntů dosahuje velmi těžko, protože je v uchu stále cítíte.

  CIEM

  Ovšem zvuk je bez jakýchkoliv zkreslení

  Hmmm, doufal jsem, že budou mít charakteristický zvuk beyerů. Ten rozhodně neutrální není.

  Netuším, zda je to nedostatek zmíněného modelu, nebo zda je to dáno limitací technologie.

  vlastnost IEM

  • davkol napsal:

   Hmmm, doufal jsem, že budou mít charakteristický zvuk beyerů. Ten rozhodně neutrální není.

   A teď jsem si přečetl recenzi na head-fi.org…

  • Heron napsal:

   Hmmm, doufal jsem, že budou mít charakteristický zvuk beyerů. Ten rozhodně neutrální není.

   Já psal bez zkreslení. ;-) Jinak, tohle opravdu není recenze ani srovnání, spíše jen vlastní zkušenost a doporučení. Já sluchátka jiné značky než Beyerdynamic nemám, takže nepoznám, zda znějí „bayerovsky“ nebo neutrálně.

Komentáře nejsou povoleny.