Krátké zamyšlení nad cenou softwaru a programátorské práce

Programátořina je vysoce odborná činnost a rozhodně ji nemůže vykonávat každý. A jako každá odborná činnost by měla být odpovídajícím způsobem zaplacena. Zkusme spočítat cenu softwaru, na kterém jeden programátor pracuje půl roku (takže nic moc SW).

Kolik mu dáme měsíčně? Dvojnásobek průměrného platu? Ok, zdá se mi to málo, ale budiž. 2x18700kč = 37400kč hrubého. (Nechme prosím stranou, že hrubý plat jsou skutečné výdaje mínus odvody státu, tj. náklady jsou ještě vyšší). Tak fajn, programátor má 37400kč. Na programu maká šest měsíců, tj. program stojí 224 400kč. Kolik prodá licencí? Tisíc? Asi ne. Kolik má stát jedna licence, aby na tom vydělal?

Dále je nutné si uvědomit, že tento člověk musel dlouho studovat, aby byl schopný něco napsat. To ho stálo další peníze. Obvykle docela dobře ovládá cizí jazyk. Kupuje si drahé knížky. A aby se o jeho sw vůbec někdo dozvěděl, musí si zaplatit reklamu.

Tento příklad byl dost umělý, obvykle na sw pracuje víc lidí a delší dobu. Takový sw pak stojí desítky milionů. Toto by si měl uvědomit každý, kdo zkopíruje komerční software.

Příspěvek byl publikován v rubrice Názory, Počítače. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.