Heronovo IT doupě

Vývojáři, co pro vás znamená Open Source?

Mezi zdejšími čtenáři a příznivci open source a free software se pohybují i vývojáři. Rád bych se touto formou zeptal na výhody a nevýhody otevření zdrojových kódů jejich projektů.

Před časem byl na abclinuxu.cz uveřejněn rozhovor s výkonným ředitelem Opera Software, který sdělil důvody, proč tento prohlížeč není Open Source. K tomuto se v diskusi objevilo několik (vesměs negativních) komentářů, které toho ovšem moc nevysvětlily.

Výhody Open Source

Podle mě nesouvisí se zdrojovým kódem jako takovým. Zručný grafik může vytvořit pěknější ikony a sladit celkový vzhled dalako lépe, než pověřený programátor dočasně prohlášený za grafika. Znám člověka, který do open source hry Cube vytvořil hudbu k několika mapám. Koneckonců i ty mapy nemusí vytvářet přímo vývojáři. Což ale není open source. Tohle je komunitní záležitost.

Nevýhody Open Source vývoje:

Zaslaný patch musí někdo zkontrolovat. Mnohdy je rychlejší napsat požadovanou funkcionalitu sám, než se prodírat cizím patchem (který se obvykle nedrží nastolené štábní kultury). Tohle považuji za největší nevýhodu tohoto stylu vývoje softu.

Proto je obvykle lepší, když uživatel zašle požadavek na funkci a vývojový tým, který zná kód daleko lépe, než kdokoliv cizí, ji na přání uživatele napíše. Tohle je v podstatě opak předchozího. Buď se zvýší režie na kontrolu patchů, nebo se zvýší režie na komunikaci mezi vývojáři a komunitou.

Dále je to omezená kontrola nad produktem. Pokud něco uvolním jako OpenSource, kdokoliv to může z principu věci okopírovat a vydávat za své dílo. Proti čemuž se jen těžko bojuje.