10 let diskuse kolem násilí v TV konečně přinesla svůj výsledek: děti-vrahy

Je tomu právě deset let, kdy se v TV (na jisté, tehdy nové stanici) začaly vysílat brutální akční filmy v nejen ve večerních hodinách, ale v podstatě kdykoliv. Přibližně stejně dlouho trvá diskuse, zda to má, nebo nemá na společnost vliv. Dnes si troufnu říct, že má.

V posledních šesti měsících zemřelo několik lidí dětskou rukou. K jedné oběti, přivezl děti-vrahy otec jednoho z nich.
Některé to překvapilo, jiné dokonce šokovalo. Mně ne. Vzhledem k tomu, co všechno se lze z TV naučit, bych očekával daleko horší věci. A teď, znamená to, že se podobné věci, tedy brutální filmy, nesmějí vysílat? Podle mého ano, pokud se tomu nedá zabranit jinak.

Ale ono se tomu dá zabránit. Většina dětí-vrahů byla buď přímo ze sociálních ústavů, nebo „jen“ z nevyhovujících rodiných poměrů. Jak je možné, že se 14 letý chlapec-vrah z pasťáku chlubil tím, že to co udělal přesně podle návodu v jednom filmu? Jak je vůbec možné, že ředitel tohoto ústavu prohlásil, že se nedá zabránit tomu, aby se jeho svěřenci dívali na TV? Tak co se v těch ústavech děje? Mně to případá, že za peníze nás všech, dostávají nezvladatelní jedinci stravu, ubytování a ještě se mohou dívat na TV.

Takže, byl bych velmi rád, aby deset let trvající diskuse konečně ustala, a aby odpovědní lidé konečně začali jednat, třeba: Televizní rada by měla zabránit vysílání akčních filmů před 22:00 ; Někteří učitelé by mohli začít konečně učit ne si jen stěžovat, že za jejich pěníze se učit nedá. Mimochodem, tomu fakt nerozumím, jak souvisí obsah peněženky s výukou rodinné výchovy? – Tím nechci říci, že by učitelé neměli dostat více peněz, ale skutečnost ohledně platu se přece nesmí projevit na kvalitě výuky. ; Dále ředitelé a pracovníci soc. ústavů by přece mohli zabránit útěku těch nejproblémovějších jedinců — stačí chtít. ; A konečně poslanci by mohli přinést odpovídající legislativu nutnou pro vybudování „vězení“ pro nezletileté.

Příspěvek byl publikován v rubrice Názory. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.