Dva dny v Praze

V našem hlavním městě proběhne ve čtvrtek a v pátek summit severoatlantické aliance. Policie je podle mluvčí ministerstva vnitra na tuto situaci dobře připravena. Uvidíme. Při této příležitosti vydalo ministerstvo kromě všeobecných a notoricky známých informací také „normalizační desatero“ pro občany.

V doporučení pro občany, nám ministersto doporučuje, abychom „bez výmluv respektovali všechna nařízení a pokyny policie i v případě, že nás budou omezovat“! Jinými slovy: „dělejte vše, co chce policie a držte hubu“. Hned první odstavec tedy jasně ukazuje to, co se potvrdilo i při zasedaní mezinárodního měnového fondu v Praze před, tuším, dvěma lety. Policie nehodlá respektovat ani listinu základních práv a svobod, natož pak zákony státu.

Dále jsme informováni o možnosti bezdůvodné perlustrace (to, podle platných zákonů, policie nemůže), o možnosti vzít si letáček od „radikálního demonstranta“ (děkuji, alespoň něco můžu…), ale raději se s ním nemáme bavit, atd. Celý článek velice silně zavání represí a omezeními občanů, navození obavy z „těch extremistů“, atd, ze strany policie. Bod číslo sedm jasně ukazuje mínění policejních složek o lidech, kteří chtějí svobodně a veřejně prezentovat svůj názor: „fanatické, radikální a extrémně smýšlející osoby“. Někteří lidé opravdu vidí demonstraci jako možnost se pod rouškou falešné intimity davu „vyřádit“. To ale policii neopravňuje ke zjednodušení pohledu na všechny demonstranty. Přece většina demonstrujících chce jen určitou cestou vyjádřit svůj názor, či nesouhlas s názorem jiným.

Toto „doporučení pro občany“ lze v podstatě chápat i takto: během zasedání NATO do Prahy vůbec nejezděte, a pokud už přijedete, udávejte koho můžete, hlavně neprezentujte svůj názor, pak vás policie možná nechá být.

Policie sází na naši neznalost vlastních práv a hlavně práv veřejných činitelů. Prosím, informujte se o vlastních právech (ale také povinnostech), a nedovolte svá práva omezovat. Důsledně dbejte na vysvětlení jednání policie v jakékoliv situaci, máte na to právo. Strážník po vás nesmí bezdůvodně požadovat prokázání totožnosti (nepropadejte beznaději pod heslem: „důvod se vždy najde“, nenajde!).

Příspěvek byl publikován v rubrice Názory. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.