Dva měsíce se SSD

Koupil jsem si SSD. Konkrétně Kingston V+ 64GB. Důvodů bylo několik. Jednak vyzkoušet novou technologii o které se mluví, proto jsem koupil levnější kousek prostě na odzkoušení. Dále samozřejmě snaha zrychlit a ztišit počítač. Tento disk mám jako jediný v desktopu s Windows 7 Ultimate 64b (což je ale jedno, níže popsané problémy a jejich řešení jsou na OS nezávislé).

Výhody

Je to rychlé. Srovnání s HDD to opravdu nesnese. Tohle SSD jistě nepatří k nejrychlejším, přesto kontinuální čtení 220MB/s zápis nějakých 100MB/s přece jen každý pevný disk neumí. A co už vůbec neumí je číst a zapisovat 4kB bloky rychlostí přibližně 20MB/s. 7200rpm 500GB HDD zvládá 0.5MB/s pro 4kB bloky. Pokud se dopustím velkého zjednodušení, tak je toto konkrétní SSD 2-40x rychlejší než předchozí HDD. SSD je samozřejmě rychlejší v situacích, kdy se disku dožaduje více programů současně, což je čím dál tím častější.

Je to tiché. Samozřejmě, že je to tiché, ale z počátku je to trochu nezvyk. Hlavičky HDD jdou přece jen slyšet a člověk je za dlouhá léta naučený z toho zvuku ledacos vyvozovat. Zde to pochopitelně nelze.

Nevýhoda

Zatím jsem našel pouze jedinou. Je to malé v poměru k ceně.

Problém s kapacitou mě jednak dokopal si udělat pořádek v home (či přesněji C:\Users), ale také jsem musel trochu přerozdělit data a programy na disku.

Pro herní data jsem si ze serveru připojil iSCSI disk (zatím 256 GB, lze jej snadno zvětšit), naformátoval na NTFS a připojil do C:\Games, kam hry běžně instaluji (takže je stačilo pouze překopírovat). Toto řešení je docela rychlé (Windows to mají za běžný disk s NTFS a tak to má všechny cache — další jsou také na straně serveru). Rychlost omezuje jen síť na 100MB/s s čímž se zatím asi nedá nic moc dělat (jistě, natáhnout další kabely a vytvořit bond, bohužel investici do 2x 4port intel síťovek si musím nějakou chvíli odpustit, případně Marek jistě přijde s něčím ještě rychlejším ovšem bez sponzora :-D).

Fotky (120 GB) jsem původně umístil také na iSCSI disk. Jenže potom nastává problém v přístupu z CentOSu na serveru. Šlo by to připojit, ale jen pro čtení. Zatím jsem je tedy umístil na sambu, což je dost pomalé — zde neexistuje cache. Soubor načtený před 10s se tahá znovu přes sít. Pro běžný FS toto neplatí, tam se v diskové cache v OS. Toto jsem zatím definitivně bohužel nevyřešil — Lightroom si nějaké cache raw souborů drží u sebe (tedy na SSD) tak to docela jde. Ovšem problém je opět omezená kapacita toho disku.

Tolik krátce o SSD. Pokud si chcete zrychlit počítač, tak tuto investici určitě zvažte. Za nějaké 3 tis dostanete výrazné zrychlení srovnatelné s přidáním paměti do swapujícího systému.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hardware, Počítače. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.