Eset Smart Security

Po několika měsících bez jakékoliv ochrany PC s Windows (antivirus, anti*ware), a po testech, report14.pdf, kde AVG používáné na firmě (pro klienty) skončilo na krásném posledním místě ale úspěšně vyhrálo v kategorii fail-possitive detekcí, jsem se rozhodl otestovat systém od ESETu, jehož antivirus patříval vždy ke špičce.

První potěšitelnou skutečností byla přítomnost verse pro 64b systém. To, bohužel, ještě dnes nebývá pravidlem. Instalaci jako takovou nemá smysl popisovat. Klikat na next zvládá každý. Instalace, přes to, že instaluje ovladače a služby, nepožaduje zbytečný restart PC. To je základní rozdíl od odinstalace, kde je restart požadován. Pochopitelně není nutný.

SmartSecurity se skládá s antivirové ochrany, která vyhledává i škodlivý software (spyware, mallware apod.). Dále s personálního firewallu a ochraně proti spamům.

Antivirus

Antivirus ESETu patříval vždy ke špičce. Na mém PC, po půl roce bez jakékoliv ochrany, našel jen spyware, o kterém jsem již věděl ;-). Takže kvalitu testování a možností oprav nedokáži posoudit. Scan je velmi rychlý, minimálně (v porovnání s AVG) zatěžuje systém. Další velkou výhodou je možnost provádět více scanů součastné.

Ovšem s jednou výkonovou nepříjemností. Více testů běží v jednom testovacím threadu, takže Smart Security nevyužije multiprocesorový stroj. Což je docela škoda, bylo by to ještě rychlejší. Přitom celý program má cca 22 threadů.

Antispam

Email mám na IMAP serveru (Dovecot), jako klienta na stanici Thunderbird. Antispam se snažil nějak narvat mezi klienta a server, nedopadlo to dobře. Antispam se dá vypnout a pak již neotravuje. Na rozdíl od firewallu.

Firewall

Od dob Kerio Personal Firewallu mám k jakémukoliv osobnímu firewalu aversi. Firewall má být na samostatném zařízení na síti před lankou. Veškeré nastavení FW spočívá v možnosti označení interface jako bezpečné – pro LAN a nebezpečné – do INETu. Tím to tak nějak končí. Není možnost si nastavit jednotlivá pravidla, lze pouze poměrně přehledně zobrazit aktivní připojení na klienty a naslouchající servery. Grafická obdoba příkazu netstat.

Funkce firewallu se dá vypnout. Ale na rozdíl od antispamu otravuje dále. Při připojení dalšího síťového rozhraní se i ve vypnutém stavu zeptá na jeho bezpečnost.

Ochrana webu

Není samostatným modulem, ale Smart Security filtruje obsah webu na škodlivý obsah. Asi to řeší nějakou transparentní proxy. Po instalaci ESET Smart Security se moje Opera začala chovat o poznání pomaleji a načítala prvky na webu „jinak“. Na rozdíl od emailů vše fungovalo. Kromě lehkého zpomalení.

Závěr

Řešení vše v jednom – v otázce bezpečnosti – vždy prosazovala firma Norton se svým Internet Security. ESET se ji snaží dohnat poměrně vyspělým produktem. Pokud někdo skutečně potřebuje ochránit svůj PC s OS Windows od virů spamu a okolní sítě je ESET Smart Security, i přes své chyby, doporučení hodný produkt. Pokud je to jen trochu možné je samozřejmně lepší se chránit profesionálněji. Dedikovaný FW, antispam na serveru a vhodný prohlížeč. A hlavně dodržovat základy internetové hygieny.

Produkt jsem úspěšně odinstaloval s tím, že mi stávající řešení vyhovuje a to především výkonově.

Příspěvek byl publikován v rubrice Počítače. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.