Firefox 57 – nový začátek

Příchod Firefox 57 jsem využil k tomu, abych si udělal pořádek v pluginech a nastavení. Nakonec se ukázalo, že až tak velká revoluce to není a v podstatě všechna funkcionalita je dostupná. Na něco si ještě budu muset počkat a něco si musíme nastavit.

Normální adresní řádek a normální vyhledávací políčko

Univerzální adresní řádek, ve kterém lze zadávat URL i vyhledávat, je občas dost k zlosti. Občas URL vyhodnotí jako hledaný výraz a občas hledaný výraz vyhodnotí jako URL. Navíc typicky odesílá data během psaní, takže mohou unikat informace.

Naštěstí lze obé snadno nastavit na jednom místě:

Na stejném místě lze nastavit i prefixy pro vyhledávání pomocí různých engine. Tohle byla skvělá fce v Opeře (budiž jí země lehká), kdy adresní řádek umožňoval dělat různé věci a stačilo jen napsat gg něco a už se vám to něco vyhledalo googlem. Něco podobného dnes sice nějak podporují všechny prohlížeče, ale je to nějaké divné. Z Chrome unikají data při každém přiblížení se k adresnímu řádku, tam bych to moc nedoporučoval a ve FF to sice nastavil lze, ale to už lze rovnou hledat ve vyhledávacím políčku.

Nastavení tlačítek

Nevím proč je na panelu tlačítko pro home page (to fakt někdo používá?). Naštěstí se dá snadno odstranit, stejné jako ty nesmyslné pružné mezery, které mají centrovat adresní řádek (k čemu to?).

Stačí aktivovat editaci vzhledu v Menu / Customize a vyházet (pomocí drag & drop) nepotřebná tlačítka a přidat si tam jiná.

Bohužel z nějakých nepochopitelných důvodů nelze dát na panel tlačítko pro screenshot stránky. (Ono to tam je, ale v rámci adresního řádku, viz následující kapitola.)

Na stejném místě (tedy v editaci vzhledu Menu / Customize) si lze nastavit skin (já mám bílý), kompaktní velikost a taky zapínám Title Bar (což bude důležité u pluginu TreeStyleTab).

Tlačítko pro screenshot

Tlačítko pro pořízení screenshotu lze umístit nikoliv na panel prohlížeče (ani tuto funkci nenajdete v možnostech editace vzhledu), ale lze jej umístit do adresního řádku.

A potom už je dostupné na konci adresního řádku:

Což je takové dost matoucí. Proč jsou některé funkce dostupné jen prostřednictvím adresního řádku a některé jen ze zbytku prohlížeče?

Odstranění křížků z tabů

Od verze FF 69 je ve výchozím stavu vypnuta podpora pro userChrome.css. Je potřeba ji zapnout v about:config, volba toolkit.legacyUserProfileCustomizations.stylesheets a nastavit na true.

Pokud nepoužíváte žádný plugin pro taby a vyhovuje vám standardní lineární lišta s taby, tak pro vás může být užitečné odstranění zavíracích tlačítek na tabech. Tohle už se nedělá v nastavení prohlížeče, ale v uživatelském css souboru.

Uživatelé Windows jej naleznou v cestě ~/AppData/ Roaming/.../profile/... /chrome/userChrome.css (adresář chrome a soubor userChrome.css bude nejspíš potřeba vytvořit).

Pozor, je potřeba jej vytvořit v AppData/Roaming a nikoliv v AppData/Local.

A do souboru userChrome.css přidáme:

/* only needed once. */
@namespace url("http://www.mozilla.org/keymaster/gatekeeper/there.is.only.xul");

/* Hide close buttons. */
#tabbrowser-tabs .tabbrowser-tab .tab-close-button { display:none!important; }

A po dalším zapnutí FF by měly zavírací křížky z tabů zmizet.

TreeStyleTab

Uspořádání tabů do stromu je pro mě naprosto nepostradatelná funkce. První krůčky začaly někdy v Opeře (ještě v době, kdy nebyla Chromá jako dneska). Pokud neznáte, doporučuju alespoň vyzkoušet.

Ke každému vyhledávanému tématu se vám tvoří strom, tak jak projíždíte jednotlivé odkazy. Libovolný podstrom lze sbalit, zavřít, přesunout jinam a v nové verzi TST i dát do bookmarků.

TST potřebuje další nastavení. Ano, opět budeme odstraňovat zavírací tlačítka z tabů (tolik k univerzálnímu návrhu nového FF).

Do nastavení TreeStyleTab lze vložit vlastní css:

.closebox {
 display: none!important;
}

A mělo by se to hned projevit. V políčku pro vkládání dalších stylů jsou již některé ukázky zakomentované, lze to použít.

Bohužel jsem nepřišel na to, jak odstranit to nesmyslné tlačítko pro nový tab. To opravdu někdo, kdo používá tree tab manager na to kliká myší? Klávesové zkratky jsou na vymření?

Autor zveřejnil užitečnou stránku s několika ukázkami CSS pro úpravu vzhledu, lze z toho vyčíst i zneviditelnění tlačítka pro nový tab:

Takže do nastavení TST vložíme další kus css kódu:

.newtab-button-box {
 display:none!important;
}

A tlačítko pro nový tab je pryč:

Nastavení FF pro správné zobrazení TST

Jenže tím nekončíme. Pokud máme nainstalovaný plugin TST, tak se nám stále zobrazuje standardní řádek s taby nahoře okna FF a zároveň se zobrazuje záhlaví bočního panelu se zobrazeným stromem s taby. Grrrrrr.

No nic, tak opět najdeme správný soubor userChrome.css a doplníme:

/* to hide the native tabs */
#TabsToolbar {
 visibility: collapse;
}

/* to hide the sidebar header */
#sidebar-header {
 visibility: collapse;
}

No a už to vypadá skoro jako ve staré verzi FF. Chápu, že celý nový FF je postaven úplně jinak a že CSS je docela dobrý způsob, jak dělat UI, ale opravdu nelze mít alespoň v about:config (když už není možné dát někam do rozšířeného nastavení pár zaškrtávátek) několik položek?

Tohle je asi vše, co se týče nastavení TST a vzhledu FF.

Další rozšíření

 • Privacy Badger od EFF – mělo by to chránit před šmíráky.
 • μBlockOrigin – stejně nám poslední dobou nějak adBlocky přestávají fungovat a časem budeme potřebovat i blokace miner skriptů (což je prasárna nejvyššího kalibru, ale někteří, stejně jako kdejakou jinou prasárnu, tohle obhajují a mnozí již tohle houfně nasazují).
 • UTMRemover – tohle tu mám spíš do počtu, existuje to pro FF57, tak jsem to tu nechal. Jak již název napovídá, odstraňuje to z URL takový ten utm nesmysl, který je tam zcela k ničemu a URL vede na stejný dokument i bez něj.

Co zatím chybí

 • DownThemAll – dokonalý nástroj pro stahování mnoha souborů ze stránky. Stačí vybrat typy souborů a určit kam s tím a ono se to uloží. Takže netřeba klikat na ty stovky souborů na jedné stránce ke stažení. Plus funkce dTAOneClick, kdy to na další stránce stejného typu provede stejnou akci jako poprvé a soubory uloží do dalšího adresáře dle číselného pořadí.
 • TabMixPlus – tohle sice není úplně esenciální, na druhou stranu v kombinaci s TreeStyleTab to umožňovalo detailně nastavit chování v případě vzniku nového tabu, zavření tabu (který tab se má otevřít, pokud nějaký stávající zavřete? – ten otevírací? napravo? nalevo? náhodný? – TMP tohle všechno uměl nastavit. A spoustu dalších věcí.).

DownThemAll by měl vyjít snad během několika týdnů a tím by to z mých pluginů pro FF mohlo být vše.

Co se mi na novém FF líbí

Rychlost. Fakt je to rychlé. Asi je tam hromada změn pod kapotou, asi to konečně umí používat i více než jedno vlákno apod. Odstranění podpory XUL chápu. A chápu, že existují i omezení pro nové WebExtension (vždy je něco za něco, XUL mohl s prohlížečem dělat všechno – ale zkuste taky u toho všeho zajistit bezpečnost). Proto mi nová verze FF nijak nevadí.

Dále se mi líbí vestavěná fce pro screenshot stránky. Ještě by to tlačítko mohlo jít umístit na panel. Screenshoty používám jako poslední možnost uložení stránky. Některé stránky nelze uložit ani jako PDF (tiskový styl je nejspíš schválně rozbitý) o možnosti uložit jako stránku ani nemluvě. Takže proto alespoň screenshot. V Chrome používám FireShot.

Takže celkově dobrý dojem, nechá se to nastavit, pluginy jsou nebo časem přibudou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Počítače. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 komentářů: Firefox 57 – nový začátek

 1. Heron napsal:

  Článek je postupně aktualizován tak, jak je objevují další informace. Aktuálně je doplněno:
  * Odstranění tlačítka pro nový tab z TST.
  * Umístění tlačítka pro screenshot na adresní řádek.

 2. Michal Stanke napsal:

  > Což je takové dost matoucí. Proč jsou některé funkce dostupné jen prostřednictvím adresního řádku a některé jen ze zbytku prohlížeče?

  Funkce v akcích stránky se týkají jenom dané stránky, která je právě otevřená v panelu (přidat ji do záložek, udělat s ní snímek). Na liště jsou obecné tlačítka (seznam všech záložek, historie, postranní lišta).

 3. Jaroslav Toman napsal:

  V předchozích verzích fungoval doplněk Open Bookmarks in New Tab. Pro FF 57 nebyla vyrobena náhrada, protože to v něm mělo být defaultně. Ale kde nic tu nic.

  • Heron napsal:

   Tento doplněk neznám, ale narazil jsem na problém, že „všechno je jeden sidebar“, takže když si otevřu seznam záložek (ctrl+b), tak mi zmizí tree style tab. Dám F1, zobrazí se TST, ale zmizí panel Bookmarks. Což je teda dost naprd.

   Pomůže si otevřít „Bookmark manager“ (ctrl+shift+b) a z něj otevírat záložky. Middle click otevře v novém tabu místo ve stávajícím. Ale je to další okno.

   Tohle by rozhodně chtělo poladit.

 4. Franta napsal:

  V novém Firefoxu mi nejvíc chybí rozšíření Speed Dial – byl jsem zvyklý na matici 3×3 oblíbených stránek, která se jednak zobrazovala na novém panelu a jednak (a to hlavně) se na ty stránky šlo dostat klávesovými zkratkami Ctrl+1 až Ctrl+9, což fungovalo všude (nejen při otevření nového panelu, ale na libovolné stránce).

  Našel jsem nějakou alternativu, ale tam měla 15 MB (WTF?), takže jsem to stopnul už během stahování. Pak jsou tam ještě nějaké další *Dial rozšíření, ale zatím jsem neměl odvahu to zkoušet (hlavně jestli to umí ty klávesové zkratky).

  • Heron napsal:

   Můžeš se rozepsat k jakému účelu to používáš?

   Já mám trvale otevřených x stránek jako pinned tab, což se mi otevře po spuštění prohlížeče (takže vlastně takový speed dial mnoha stránek). Ale bez kl. zkratek.

   • Franta napsal:

    Prostě často navštěvované stránky – např. Ctrl+6 = komentáře na AbcLinuxu, Ctrl+7 IDOS.DPP.cz, Ctrl+9 = Root atd.

    Ti připnuté panely jsou vlastně celkem dobrý tip, díky – tam totiž funguje klávesová zkratka Alt+číslo (ani nemusí být připnuté, 1 = první panel). Ale pořád to není ono, protože si nemůžu snadno otevřít např. nové jízdní řády v novém panelu, když v těch jedněch už mám vyhledaný nějaký spoj a nechci ho ztratit.

 5. Michal Růžička napsal:

  Ahoj, díky za pěkné shrnutí. Měl jsem z Firefox 57 také docela strach – rozšíření jsem používal tuším kolem 50, samozřejmě drtivá většina z nich se WebExtensions verze nedočká. Ale nakonec musím uznat, že to zase tak moc nebolelo a vyšší rychlost je moc fajn. Za sebe tedy říkám: Dobrá práce, Mozilla! Na to jak to byla velká změna to šlo bez problémů, dobře zvládnuté. ?

  Co se týká rozšíření, tak ta kritická, jako je Tree Style Tab (https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/tree-style-tab/) – měli jste vidět sestru, která mi po update jejího Firefoxu vyděšeně volala, kam že jí zmizely vertikální panely, že bez toho je vyřízená a s takovým webovým prohlížečem odmítá dál pracovat, když je zvyklá mít tam otevřených několik týdnů 40+ tabů – fungují, protože byla do WebExtensions přepsána, anebo jsem našel adekvátní náhradu. U zbytku se ukázalo, že je vlastně nepotřebuji / jakžtakž se bez nich obejdu. Mimochodem mne překvapuje, že vertikální (optimálně stromové) panely nejsou ve všech prohlížečích nativní zabudovaný default. Když se masivně rozšířily širokoúhlé displeje, tak horizontální pruh tabů vůbec nedává smysl. Přitom třeba do Chrome vertikální taby člověk nedostane rozumně ani přes rozšíření, protože Chrome zkrátka nemá potřebná rozšíření API, které k tomu má Firefox.

  Přidám ještě pár tipů na myslím užitečná rozšíření. (A dokonce jsem zjistil, že existují rozšíření pro rozšíření. ?)

  Jako rozšíření pro rozšíření Tree Style Tab se mi osvědčilo:
  * Tree Style Tab Mouse Wheel (https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/tree-style-tab-mouse-wheel/)
  * Tree Style Tab Closed Tabs (https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/tree-style-tab-closed-tabs/)

  Pro dělání screenshotů, klidně celé stránky:
  * Screengrab! (https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/screengrab-fix-version/) Přijde mi funkčnější než vestavěný nástroje Firefoxu.

  Práce s více panely paralelně:
  * Tile Tabs WE (https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/tile-tabs-we/) To je bohužel kvůli omezením WebExtensions rozšíření uživatelsky mnohem méně přívětivé a funkční, než byla původní XUL verze, ale alespoň nějak to funguje. :-/

  Editace stránky před tiskem:
  * Print Edit WE (https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/print-edit-we/) Obdobně jako Tile Tabs WE (stejný autor) mírně omezenější a méně pohodlné proti původní XUL verzi, ale funguje.

  Náhrada za Advanced Locationbar:
  * Breadcrumbus (https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/breadcrumbus/) Opět platí, že uživatelské rozhraní není tak pohodlné jako bylo u XUL Advanced Locationbar, ale používat se to dá.

  • Heron napsal:

   Dík za doplnění. Ten Screengrab! má pro mě podstatnou výhodu v tom, že umožňuje nastavit kl. zkratku, což jsem u vestavěného nástroje nenašel.

Komentáře nejsou povoleny.