fstab má 6 sloupců

Aneb, jak jsem málem přišel o data.

Včera večer jsem neměl co dělat. Prohlížel jsem si kartinki a četl kompost. Dva weby, které mě vždy udělají hodně dobře. Mezitím jsem pokukoval po gkrellM na uptrafic a kontroloval v iptrafu jestli m4r3k stále stahuje. Chtěl jsem rebootovat do nového jádra.

Pak jsem se odhlásil z KDE a hrál jsem si v konsoli. Chtěl jsem nastavit framebuffer, ale změnit za běhu rozlišení FB asi nejde, co? No nic. Díval jsem se, co všechno se s tím dá dělat a objevil jsem fbxine. I pustil jsem si film. Hmm ukončil jsem fbxine, protože mě to nebavilo a co nevidím? Segmentation fault. Používám MPlayer, tak mě to nechalo chladným. Opět jsem pustil fbxine, tentokrát s něčím, co nezklame – Jára Cimrman: Švestka. No znám to nazpaměť, tak jsem seekoval k lepším částem. Xine vytuhl. Na FB. Nešlo se přepnout do Xkek, nešlo se přepnout ani na vedlejší konsolu.

Blikající síťovka dávala tušit, že m4r3k download ještě nedokončil. No co, jdu se vykoupat…

Příjemně naložen z teplé vany, zasednu před monitor. Pohled na LED ViaRhine dával tušit, že nastal síťový klid. Sáhl jsem po resetu…

Boot nového jádra proběhl zcela podle očekávání. Spouští se init. Remount rootfs do read write bez problémů. Mountování dalších fs … FAILED. Hmm /dev/hda4, tam je přece ten JFS!!! Soused si tam odložil další data a u sebe je smazal!!! Co teď? Vypínám SElinux (zapnul jsem ho asi po desáté s tím, že mu zkusím dát další šanci, hmm, tak zase zůstane dlouho vypnutý). reboot. Ta samá chyba… Hmm a je po 100GB dat. Nejsou moje. Nejsou zálohovaná. Propadl jsem totální beznaději.

Hmm, takže jak se spravuje JFS? Rootovská konsole jfsTABTAB, hmm jfs_fsck. Moc velkou naději tomu nedávám. jfs_fsck /dev/hda4. Hmm Replay Jurnal Log ………………. trvá to trochu dlouho …………… konec. mount /dev/hda4. CO? Bez chyby? Proč se to nestalo při mountu?

PROTOŽE FSTAB MÁ ŠEST SLOUPCŮ; A TO ŽE, SE XFS
KONTROLUJE PŘI MOUNTU, NEZNAMENÁ, ŽE TO TAK DĚLÁ I JFS.
Příspěvek byl publikován v rubrice Fedora, Linux, Systémy souborů. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.