Idea

Dnes mi Jindra Plešinger připomněl svým blogpostem o kontrole pravopisu moji dlouhodobou myšlenku.

Používám prostředí KDE a líbí se mi, že se snaží vše provázat. O co se jedná? Jednotný systém kontaktů, který využívá KMail i kopette (to mám z druhé ruky, sám používám PSI). Kparts (např. textový editor Kate v okně zcela jiného programu, nebo kpdf v okně prohlížeče webu), beru skoro jako samozřejmost. Ještě to není dokonalé, snad v dalších versích.

Co takhle jít dál? V KMymoney mám seznam plátců, který není synchronizovaný s kontakty. Nebylo by hezké se mrknout na plátce, kterým vám dluží, rovnou z KMymoney mu napsat email, nebo poslat IM zprávu? Kolekci amaroKu mám v MySQL databasi. Tak proč ne všechny emaily, kontakty, historii IM komunikace a třeba i správu versí dokumentů? Tohle všechno využívám, jen odděleně. Subversion támhle, db kontaktů interní KDE, emaily v mail diru (a je požitek jich mít 100 000*) a historie PSI je ve vlastním formátu, který sice jde „snadno“ rozparsovat, ale to se dá říct prakticky o všem.

Pokusil jsem se něco takového navrhnout sám (v freemindu je to pěkná mapa), ale je to nad mé síly. Chci se zeptat, neexistuje něco takového? Prosím, odkazy na MS Office si nechte, hledám něco FOSS a ani ty office to nemají dotažené do konce.

Celé by to bylo postavené na otevřených formátech, o data by se starala volitelná SQL database (snad není takový problém zajistit obecnou kompatibilitu na úrovni SQL příkazů). To znamená, že by nebyl problém se připojit přes šifrovanou linku odkudkoliv a mít tak svá data neustále při sobě.

*) Dávat to sem je trochu OT, ale nechci zakládat další blog. To opravdu neexistuje klient nebo systém, který by to zvládl? Pro MS Outlook (a prosím, nechci flame), nebyl problém mít 30 000 emailů v jedné složce. Outlook používal vlastní DB emailů a podle mého názoru, to dělal dobře. Na linuxu jsem našel jen mailbox (hmm 3GB textový soubor, co takhle smazat 15 emailů na začátku?), maildir nebo mb (co email, to soubor — čímž se problém přesouvá na filesystém a nenašel jsem takový, který by to rozumně zvládal). Jak tohle řeší seznam, gmail a podobní? Vždyť ti se musejí postarat o miliardy emailů.

Příspěvek byl publikován v rubrice Linux, Počítače. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.