Instalace csLatexu ve Fedora Core

Nainstalovat TeX je poměrně snadné. K tomu stačí jeden příkaz yum install tetex-latex a je hotovo. Tento postup ovšem nevygeneruje formáty pro cslatex, takže nelze psát české texty.

Instalované balíčky

tetex-font-cm-lgc tetex-fontools tetex-afm tetex-fonts-hebrew tetex tetex-doc tetex-fonts tetex-eurofont tetex-font-kerkis tetex-dvips tetex-latex. Tyto balíčky mám nainstalované já, nejsou potřeba všechny (zvláštně ty cizokrajné fonty). Po instalaci je potřeba nastavit formáty a ty následně vygenerovat.

Nastavení formátů

Nastavujeme buď jako superuživatel root, pokud chceme TeX nastavit pro celý systém, nebo můžeme také jako uživatel. Změny pak budou platné jen pro daného uživatele.

Příkazem texconfig-sys (nebo texconfig, nastavujeme-li jako obyčejný uživatel), spustíme program pro nastavení TeXu. Z menu vybereme FORMATS, tím se otevře (v editoru ViM) soubor pro nastavení formátů.

V něm je potřeba nalézt řádky obsahující cs*, tedy cslatex, csplain, pdfcslatex, pdfcsplain, které je potřeba odkomentovat. Pak soubor uložíme (příkazem ViMu :wq) a ukončíme program texconfig-sys.

Dále je potřeba spustit příkaz texhash, který obnoví databázi souborů TeXu. Tento krok je nutný, aby TeX bral v úvahu všechny nové soubory.

Vygenerování nových formátů

Nyní vygenerujeme nové formáty: fmtutil-sys --all (nebo jen fmtutil, pokud pracujeme jako běžný uživatel).

Pak je opět nutné obnovit DB souborů příkazem texhash.

Po těchto krocích by měl cslatex fungovat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Fedora, LaTeX, Linux. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.