Jak si užít Skyrim na plný pecky

The Ender Scrolls 5 Skyrim je jedna z nejpůsobivějších her na herním trhu a vyšla pravděpodobně ve více různých edicích, než kterákoliv jiná hra. Po deseti letech od vydání původní hry, vyšla Skyrim Aniversary Edition. A protože je teď mnoho lidí z různých důvodů doma, a budou si jej chtít (někteří možná poprvé) zahrát, připravil jsem tento návod, jak si jej vylepšit. Někomu vyhovuje originál, já si rád přidám mody pro lepší zážitek.

Jaký to krásný den, na obloze skoro ani dráček.

Covid19 update: Hraju Skyrim, ono se nic jiného dělat nedá. Nemohu se soustředit, udržím pozornost maximálně na půl hodiny. Takže lze dělat jen krátkodobé věci, jako příprava jídla, čtení článků, poslech přednášek apod. A u toho klidně usnout. Dá se hrát i Skyrim.

Jak hrát

Mám jej upravenej ke spokojenosti. Na mody používám NexusMods. (Jak se přesně používá je nad rámec tohoto článku, prosím najděte si návody na YT. Skvělá série návodů pro FNV a je to základ pro modování všech Bethesdích her.)

Ještě než se pustíme do seznamu modů, tak jen pár poznámek, jak to hrát.

Lucien má většinou dobrý nápad a připomínky

Hrajte tak, jako byste skutečně byli v daném světě. Dělejte všechno přirozeně, co byste dělali, kdyby jste tam skutečně byli. Toto je ve skutečnosti docela blbý v původní verzi, kde je většina NPC tupých jak tágo a mají 5 dialogových možností a to ještě všichni stejné. Je jich tam sice hodně, ale při opakovaném hraní se to dost rychle ohraje.

Lehce vylepšená mapa

Nepoužívejte rychlé cestování. Skyrim velmi rychle může zdegradovat jen na klikání do mapy. Všude choďte pešky, sežeňte si koně (dá se koupit nebo získat v různých questech). Sežeňte koně i pro své followery (pokud to podporují). Je fakt blbý nechat svoje kámoše běhat za váma. Pěšky toho víc uvidíte. Ano, někdy vás budou questy posílat tam a zpět přes celou mapu, ale toho lze využít k prozkoumávání různých zákoutí. A že jich tam je.

Zatím musejí po svých. Inigo má možnost mít a jezdit na koni

Sedejte si na židle, lavice u vás doma nebo v hospodách (nebo obecně na bezpečných místech – klidně v jeskyni, kterou jste vyčistili). Některé postavy reagují jinak, když sedíte u ohně, nebo jste v normálním módu. Některé dialogové možnosti „ve stoje“ vůbec neuvidíte (platí pro Inigo). Některé postavy (Kaidan), mají speciální mód „Let’s Rest Here“. Takže přijdeme domů, dám mu rest mód, a jdu něco kouzlit nebo opravovat zbroj. Je to fakt příjemná změna na rozdíl od všech ostatních followerů, kteří stojí 2m za váma, když doma vaříte maso z mamutího chobotu. Platí to i pro možnost romance (Kaidan), nebo přátelství (Inigo).

Nezapomínejte na to, že je k disposici pohled i třetí osoby. (Klávesa F.) Při boji používám first person view, ale dávám F kdykoliv běžíme někam po cestě mezi vesnicemi. Proto je dobrý mít postavu a další členy družiny, na které se vám bude chtít dívat.

Mody

Seznam modů je uspořádán v pořadí od více méně nutných až po zcela volitelné mody pro dospělé hráče. Zvažte, jestli chcete rozkliknout mody pro 18+.

Obecné mody pro opravu bugů a vzhledu

 • Unofficial Skyrim Special Edition Patch – absolutní nutnost. Opravuje spoustu bugů v původní hře, vylepšuje některé herní mechanismy apod. Některé další mody mohou na patchi záviset.
 • Realistic Water Two a Realistic Water Two SE – Darker Gradient Textures – vylepšuje vzhled vody
 • A Quality World Map – lepší obrázek mapy, včetně hlavních a vedlejších cest
 • Pastel Map Markers – změní ikony na mapě, přehledně dle barev
 • Rich Skyrim Merchants – obchodníci z původního Skyrimu mají málo zlaťáků. V pokročilejší fázi hry budete běžně nalézat loot a nebude jej mít komu prodat. Tento patch toto řeší, obchodníci jsou bohatší.
 • Tanning And Smelting Experience – ve Skyrimu dostávate zkušenosti za to, co děláte (pokud vypáčíte zámek, tak dostanete zkušenosti). Tento mód rozšiřuje zkušenosti i pro Smelting. Až budete stavět dům, velmi to oceníte.
 • Unread Books Glow – tohle už je na hranici cheatování, zvýrazňuje to nepřečtené knihy

Společníci

I v originální hře máte možnost si vybrat společníka na cesty a boje. Jenže většina z nich má plytký příběh a celkem omezenou sadu dialogů. Proto vznikají skvělé mody, od nadšenců, kteří followera naprogramují, napíšou a namluví dialogy a i nazpívají.

 • INIGO – silný a přátelský příběh, zažijete toho hodně
 • Lucien – brilantní student, v boji trochu k ničemu (alespoň v počátku), všechno ví a ostatní si z něj utahují. Hlavně Hoth.
 • Kaidan – společník i pro romantické chvíle, hledá svoje místo v životě
 • Hoth – více méně jen nájemné svaly. Autor Luciena doplnil některé dialogy pro zábavu. Tento follower mod nemá nastavený speciální slot (dá se to vyřešit dalšími mody pro management společníků – tohle jsem neřešil), takže uteče kdykoliv se k vám v rámci questu někdo přidá (taky nemáte rádi vnucené followery ve hrách?). Pokud chcete, najdete jej v hospodě v Morthalu.

Vzhled postav

Nemám to úplně dotažené, třeba ještě na Luciena musím něco najít. Asi to není nutné překládat. Některé mody mohou obsahovat obrázky vhodné pouze pro dospělé.

Nevím jak vás, ale štve mě pokrytectví ve hrách. Všichni chodíme ven, spousta lidí má doma třeba psa, víme, jak vypadají velká zvířata (koně třeba). Víme, jak vypadají jejich těla. Víme samozřejmě, jak vypadají lidská těla. Je zbytečné se tvářit, že ne. Ve hrách běžně nic nevidíte. Tohle pokrytectví pocházející z USA mi opravdu vadí. Můžu beztrestně zastřelit tisíce nepřátel, házet na ně atomovky (Fallout), ale běda, jakmile je svlečete. Přijde Uncle Sam a dá vám pár facek (PEGI 18+, ESRB Adult only 18+). Ale Gambling dlouho nevadil ani pro 3+. Není to skvělé? Vydělávat lze i na tříletých dětech. Ale běda, když se chce 15+ podívat na péčko. To je z něj hned sexuální násilník.

Hraju i za vlkodlaka, je to příjemná změna (na rozdíl třeba od upíra). Chci vidět vše, co bych asi tak viděl u vlkodlaka (kdyby existoval) v reálu:

Tolik tedy můj seznam modů a můj pohled na hraní her. Nikomu nic nevnucuji. Pokud to někdo chcete hrát v nádherných šatech, můžete. (Hehe, tohle nebyl moc dobrej odkaz, jasně, většina hráčů jsou normální kluci, takže bez překvapení.)

Mám rád temnější věci, nevadí mi tma, noc přímo vyhledávám (myslím IRL). Proto to mám vyladěno spíše do temna. Ale dá se užívat i za dne. Každý jak chce.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hry, Názory, Životopis. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 komentářů: Jak si užít Skyrim na plný pecky

 1. David Ježek napsal:

  Zrovna jsem tuhle koukal, jak si obstarat Anniversary, když je prej zdarma. A hle, ono 19,99 na Steamu, zatímco xboxáci / plejstejšňáci to mají grátis. No, možná jednou, až bude čas na to, se v té hře zase na chvíli utopit. Ale je zajímavé, že jsme zčásti došli k témuž. Právě ten moment, kdy člověk jen kliká po mapě, rychle vyseká nějakou lokaci a zase jde klikat, je vždy zlomový, kdy mě to přestane bavit. Takže teď když to občas pustím, tak jedu stylem alchemy + pacifist a k tomu všude chodím po svejch. Truhly nevybírám a kašlu na hlavní dějovou linii. Spíš si to tak vyzobávám v postranních věcech a kochám se (z 90% je to díky hudbě, co Jeremy Soule udělal). MODy nejedu, nikdy jsem nenainstaloval jediný MOD a nikdy to asi neudělám. Dokonce jsem zatím ani pořádně nehrál SE (v původní edici mám něco přes 1100 hodin :-)), ale to teď Anniversary asi změní, i kvůli tomu survival režimu. Ale jak píšu, je to spíš hudba vzdálenější budoucnosti, až třeba někdy bude čas.

  • Heron napsal:

   Ano, vím, že jedeš bez modů. Myslel jsem zrovna na tebe. :-)

   Vanilu jsem dohrál mnohokrát. Mody na grafiku apod. jinak nic. Ale je to škoda. Jsou k disposici celé nové lokace (Carved Brink – to je na úrovni celého DLC.)

  • Heron napsal:

   Ještě k tomu aniversary. Také to nemám koupené (zatím). Aktualizovala se mi Special Edition, Univ. je vylepšená verze a jsou tam navíc některý předměty, postavy a krátké questy jako ochutnávka těch questů v Aniversary DLC. Tj. vůbec si to nemusíš kupovat, pokud nechceš ty nové questy (ale prej jsou dobré, takže do toho časem půjdu). SE se ti aktualizuje samo.

   Tohle je plus na straně Bethesdy. Kdyby dávno jsem si koupil nějakou goty nebo seassion pass verzi Skyrimu (úplně toho původního z 11.11.2011) a od té doby se mi to jenom upgraduje. Vůbec nemusím nic dalšího kupovat, ani používat Creation Club. Pokud nechci. Do ničeho nikoho nenutí.

   Proto nemám problém u Bethesdy zaplatit plnou částku, protože vím, že to bude časem jenom lepší – Fallout 4 například. Dokonce i Fallout 3 nedávno vyšel v nějaké kompatibilní verzi s W10/11. Už jsem si i říkal, že pořídím Fallout 76. Sice nemám rád online hry, ale ono to až tak moc online není a ty nový DLC jsou skvělý (Wastelanders). Stále se inspirujou Lovecraftem.

   Survival jsem zkusil v této aktuální hře, není to špatný, ale už je to trochu moc. Řešit hlad, žízeň, spánek, teplo, zimu. Ve Fallout 4 to dává větší smysl. Skyrim stačí hrát na legendary, už tak je tam těch herních mechanismů hodně.

 2. Ondřej napsal:

  Anivesary Update … Zdarma pro všechny vlastníky Skyrimu,
  Anivesary Edition 20USD/Eur complet obsah Creation Club, plus něco navic .. není to vůbec špatná nabidka..

 3. foo napsal:

  Nějaké srovnání s Morrowindem a ostatními Elder Scrolls? Slýchám, že Skyrim není tak živý, ale zase je to novější, technicky lepší hra.

 4. Pingback: Kritika herní kritiky na pozadí CyberPunk2007 | Heronovo

Komentáře nejsou povoleny.