Na vlastní oči: 21.1.2003, jak zničit člověka

Radek John: „Presumpce viny v některých případech by byla vhodná“ Ředitel základní školy, který svou funkci zastává již 35 let, byl obviněn pěti chlapci z jeho třídy ze sexuálního zneužívání.

Nutno upozornit že veškeré údajné sexuální obtěžování se odehrávalo na školním výletě ve Španělsku, a jak ředitel školy, tak Martin byl oblečený. Ředitel měl tímto způsobem obtěžovat i ostatní čtyři žáky základní školy, měl požadovat orální styk a po odmítnutí měl prohlásit něco o Martinově sexuální nedospělosti. Po příjezdu ze školního výletu hoši vše oznámili učitelce tělesné výchovy, které jako jediné věřili. Ta jim poradila aby se svěřili i doma, a vše oznámila na policii. „Martin mi vše řekl a poté se rozplakal a psychicky zhroutil,“ řekl na kameru Martinův otec.

Učitelský sbor skoro jednohlasně vyádřil podporu panu řediteli. Až na učitelku tělesné výchovy. Podle ostatních vyučujících tělocvikářka měla s ředitelem osobní spor a takto vyučila problémové žáky jako osobní pomstu.

Na tomto základu redaktor a dokonce i ministryně školství Petra Buzková usuzují, že ředitel školy by měl být do vyřešení případu odvolán a po případném osvobozujícím rozsudku zpět dosazen do křesla ředitele. Pouze starosta obce (která je zřizovatelem základní školy), se zachoval podle principu presumpce neviny a neshledal nic zvláštního na faktu, že obviněný vykonává funkci ředitele.

Velmi zajímavý v celém případu je postoj učitelky tělocviku, která „doporučila žákům vše oznámit doma a na policii“. Pokud by totiž opravdu chtěla tímto způsobem řešit spory s ředitelem, pak podle principu presumpce viny (po kterém volá redaktor i Buzková), dosáhla svého. Ředitel by byl na rok (možná déle), odvolán a pak by se do své funkce vrátil. Možná. Nechci ale hodnotit vinu či nevinu ředitele na svědectví televize. Podle mě by měly novináři přistupovat ke každému člověku stějně, obviněný neznamená vinen. Bohužel, jak protvzuje i tento případ, někteří novináři sami rozhodují o vině některých osvobozených / neodsouzených a televize je dost silný nástroj na dostatečném znepříjemění života toho kterého člověka.

Příspěvek byl publikován v rubrice Názory. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.