Komu se hodí prohra v arbitráži

Minulý týden odvolal premiér Špidla na doporučení poslanecké sněmovny radu pro rozhlasové a televizní vysílání. Poslanci vládní koalice se u řečnického stolku předháněli v kritice rady především za prohranou arbitráž mezi Českou republikou a CME, proti které podala vláda odvolání. Nejvíce radu kritizoval kdo jiný než dlouholetý odpůrce TV NOVA, ministr kultury Dostál. A novináři nezávislé ČT pohotově spočítali, že budeme muset uhradit 10 miliard korun, tak každý občan zaplatí tisíc korun a to včetně novorozeňat a důchodců.

Nezávislá ČT už ovšem neukáže stav státního dluhu, který Zemanova vláda navýšila o 420 miliard korun a Špidlova parodie na vládu jen za tento rok o dalších 110 miliard. Tedy novináři z ČT nám nějak zapomněli spočítat, že za posledních 5 let se dluh rozpočtený na každého z nás zvýšil o neuvěřitelných 53 tisíc korun (a to v době růstu ekonomiky). Ve světle této sumy vyhlíží ona tisícikoruna skutečně směšně.

Takže, kdo tleskal po odvolání rady? Především samozřejmě ministr Dostál. Poslankyně Hana Marvanová a vlastně celý klub US-DEU, a vůbec lidi co chtějí vidět novu na lopatkách. Nepřipomíná vám to náhodou složení lidí, kteří protizákoně okupovali ČT v době krize před dvěma lety? Těch lidí, kteří se podle tehdejšího presidenta chovali možná proti výkladu zákona, ale v jeho duchu. Koneckonců podobný protimluv zazněl i teď, novinář MF DNES Komárek napsal, že „… americký podnikatel byl obrán v souladu s českým právem …“. Tedy, nejsem právník, ale podle mě krádež je v Česku (podle českých zákonů), trestným činem, pokud by tedy byl skutečně obrán, bylo by porušeno české právo, což si protiřečí s tím co napsal Komárek.

Dokonce si troufnu říci, že se zmíněná pokuta může někomu hodit a to jak pro zakrytí vlastní neschopnosti, tak v rámci vyřizování si vlastních účtů. Tak například, to že ČT a i mnohé jiné deníky (např. MF DNES) několik dní před odvoláním rady a po uveřejnění výsledku arbitráže, spojovaly TV NOVA spolu s ODS a KSČM (např. vytvářením pocitu, že TV NOVA v politických diskusích upřednostňuje jmenované strany, a spojováním ředitele Železného s ODS), je jistě jen náhoda. Dokonce se někdo pokusil spojit ODS a ČSSD s radou a hlasitě upozorňoval, že radní za ČSSD strana navrhla ještě za předsedy Zemana. (Zde je nutno upozornit na tu skutečnost, že v odvolané radě zbylo jen několik členů z doby, kdy měla zabránit rozdělení novy, takže odvolaná rada vlastně v dané věci nemohla nic dělat.) Bude zajímavé sledovat, kdo všechno bude odvolán, pokud prohrajeme spor mezi Nomurou a ČSOB o 40 miliard. Podle tohoto scénaře bude na řadě Česká národní banka. Prostě rychle všechno zamést pod koberec, rychle najít nějakého viníka a rychle ruce pryč, než někdo najde skutečná pochybení u lidí, kteří nejsou schopni vykonávat svou práci. A o to jde především, najít problém u někoho jiného, aby vláda mohla dělat, že něco dělá, když není schopna řešit skutečné problémy.

Příspěvek byl publikován v rubrice Názory. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.