Nastavení 3D zvuku

Máte zvukovou kartu Audigy 1? Chcete hrát hry se 3D zvukem?

Mám zvukovku Audigy ES. Asi to nebyla dobrá volba pro linux, ale kupoval jsem ji si v době, kdy jsem ještě používal MS Windows a tam jede 3D zvuk bez problémů (s originálními ovladači od výrobce o čemž si v linuxu můžu nechat zdát).

Nejdříve je nutné rozběhnout alsu. V FC4 to není problém (předpokládám, že v ostatních distribucích to bude stejně jednoduché). Stačí nainstalovat nejnovější modul jádra, třeba takto: yum install alsa-kmdl-$(uname -r) a po zavedení modulů (buď ručně pomocí modprobe nebo po restartu) vyzkoušet, zda všechno funguje.

Jednotlivé kanály lze identifikovat pomocí speaker-test -Dplug:surround51 -c6 -s6 -f75 (parametr -s od 1 do 6). Program speaker-test je v balíku alsa-utils.

Dalším krokem je nastavení OpenAL (Open Audio Library). Do /etc/openalrc nebo do ~/.openalrc stačí vložit následující řádky:

;; seznam zvukovych zarizeni: alsa oss esd arts
(define devices '(alsa))
;; pocet repro
(define speaker-num 4)
;; vystupni zarizeni
(define alsa-out-device "surround40:0,0")
;; vstupni zarizeni
(define alsa-in-device "hw:0,0")

Vyzkoušel jsem to na hře UT2004 (linux native binárka) a 4 kanály (dva přední a dva zadní je maximum), při 5.1 jede nehratelně pomalu a při 5.0 4.1 zase zvuk nejede 3D.

Pro 3D zvuk v UT2004 stačí editovat soubor ~/.ut2004/System/UT2004.ini a v sekci [ALAudio.ALAudioSubsystem] nastavit UseEAX a Use3DSound na True.

Příspěvek byl publikován v rubrice Fedora, Hardware, Linux. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.