Nová desktopová sestava

Po dlouhé době výběru jsem si pořídil nové železo. Nečekejte ovšem žádný cluster, původní plány se nenaplnily.

  • CPU: Intel Core2Duo 6320, 4MB L2Cache
  • MB: Gigabyte P35-DQ6
  • RAM: V-DATA 1066 4x1GB
  • CASE: Chieftec
  • GPU: MSI NX8600GTS
  • HDD: Seagate 320GB SATA II
  • DVD-RAM: nějaký NEC, to vybíral kolega v práci, mechanikám nerozumím :-)
  • OS: Windows XP Professional 64-bit

První dojmy:

Tohle mám asi měsíc, takže dlouhodobé zkušenosti zatím nemohu poskytnout. Cílem bylo postavit výkonnou pracovní stanici, u které by se dalo spát – ovšem ne na klávesnici ale ve stejném pokoji :-).

Procesor má očekávaný výkon a je především očekávaně taktovatelný (což je důvod, proč jsem nezakoupil vyšší typ – chtěl jsem C2D a především 4MB L2). MB zvládá FSB 1333, pro CPU to nebyl problém. Zatím jsem skončil na FSB 1600, což odpovídá taktu CPU 2800. Podle webu by to mělo jít ještě o nějaké procento dále. Chladič jsem zatím nechal boxovaný, je docela tichý.

Původně sestava měla pouze 2GB RAM, což se po nějaké době používání ukázalo býti málo. 4GB by měli nějaký čas postačovat. Navíc ceny pamětí po období drahoty klesly na přijatelou mez.

GK má pasivní chlazení, zde problém s hlukem nebude, možná jsem měl zakoupit něco od Gigabytu. Zatím jsem s ní ale spokojený.

Co se týče case, tuhle řadu od Chieftecu mohu jedině doporučit. Spousta místa (8 slotů pro hdd, 4x pro mechaniky), pevný materiál (samotná bedna váží 16kg) mnoho míst pro větráky – mám osazený pouze přídavný 12cm ventilátor vzadu na odtah se sníženými otáčkami, trochu jsem musel také zbrzdit ventilátor ve zdroji – dělal trochu hluk, po snížení napětí na 7V je vše OK (je regulovaný zdrojem, 7V tedy pro něj bude maximum).

Možná vás překvapí zakoupený OS od MS, situace se kapánek změnila, v práci to bude časem zřejmě potřeba – i když stále dělám admina linux serverů – cena OEM byla příznivá a já z MS kopřivku nemám :-).

Základní deska s nejnovějším chipsetem od Intelu byla jasná volba. Protože nedělám do HW, v tomhle se moc nevyznávám. Po přečtení několika recenzí na webu jsem sáhl po této. Má obludně vypadající pasivní chlazení, které je ovšem docela studené. Především nehlučí.

Jediné co se mi nepovedlo je výběr HDD. Seagate má disky kvalitní, nikoliv však tiché. Disk poměrně výrazně vibruje, seek hlaviček je naopak tichý. Což je důvod proč jej nemám umístěný v těch chieftecovských lyžinách, ale leží na měkké podložce, která zabrání šíření vibrací. Disk je tedy pouze jeden o nevelké kapacitě, ale to stejně není potřeba, protože veškerá data zůstávají na původním stroji, který teď plní funkci file-web-email-svn-atd-serveru.

Mluvit po měsíci provozu o stabilitě dost dobře nelze, na to je potřeba delší interval. Zatím to spadlo pouze jednou a to když jsem ne zcela dobře nastavil časování pamětí. Deska má nějaký systém 4 BIOSů, který snad ani nechci chápat, ale zareagovala tak, že po nezdařeném bootu s původním nastavení obnovila to předchozí – nikoliv defaultní. Netřeba připomínat, že obě jádra CPU jsou nonstop zaměstnána nějakým distribuovaným výpočtem.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hardware, Počítače. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.