Odstartoval JWST

Mám covid19 – tak nám odstartoval vesmírný teleskop Jamese Webba. Ve vývoji byl od roku 1996. Start několikrát odložen pro technické potíže, ukázalo se, že je to daleko složitější projekt. Dnes svět dostal nejlepší dárek. Věda funguje.

Pokud jste neviděli přímý přenos, doporučuju alespoň záznam. Ukázkový start, ukázková trajektorie. Škoda jen toho počasí na odpalovací rampě, moc jsme si těch živých obrázků neužili. Nakonec to více než vykompenzoval tento snímek:

Pohled na sondu, jak opouští třetí stupeň Ariane5 a letí do L2.

Covid update

Asi jste poznali, že jsem se tomu ve článcích přestal věnovat. Dnes je to přesně týden od oficiálního potvrzení a 8 dnů od prvních příznaků. Už nemám zvýšenou teplotu (jen večer, což je normální), už neberu léky na bolest hlavy. Hlava bolí, ale jde to. Stále se rychle unavím. Od toho je ale těch 14 dnů, aby to člověk nepřeháněl. Upřímně řečeno, kdyby tento stát neházel na každém kroku každému klacky pod nohy, tak je to mnohem větší pohoda. Osoba, od které jsem se nakazil, se už cítí zcela v pořádku, ještě má ale pár dnů do konce izolace. Určitě to bude chtít nějakou rekonvalescenci.

Vánoce proběhly, včera jsem smažil kapra na česneku (stačí posolit a lehce potřít česnekem a potom trojobal). Jak jej děláte vy? A lehkej bramborovej salát (málo brambor, hodně zeleniny, lehce majonézy). Před chvílí jsem založil na jelení guláš, ještě to pár hodin potrvá (maso dobrý, ale chce to čas). Dostal jsem francouzská vína, tak ta počkají, až budu mít zpět plný čich a chuť, ono se to neztratí. Pro dnešek zase vše. Mějte se a vědě zdar.

Příspěvek byl publikován v rubrice Životopis. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.