Operace očí femtosekundovým laserem metodou lasek

Před týdnem jsem podsoupil operaci očí na femtosekundovém laseru (WaveLight Allegro) metodou lasek v soukromé klinice Tana Olomouc, primáře Šína. Zde je krátký popis mé zkušenosti.

Operace začíná pár dnů předem, kdy se provede klasické vyšetření oční vady (tak jak každého půl roku před tím, pokud máte oční vadu tak to znáte), vyšetření očního pozadí (sítnice) a také vyšetření na pentacamu (já tomu říkám oční tomograf, je to přístroj, který udělá mnoho (odhadem asi 100) fotek oka 360° dokola) a zobrazí tak trojrozměrný profil oka, zakřivení, umí spočítat tlouštku rohovky (u mě asi 580μm, odoperovává se asi 16μm) a také optickou mohutnost (40D, mmchd. takový materiál zatím ani neumíme uměle vyrobit) rohovky. A mnoho dalšího, čemu nerozumím.

V samotný operační den (typicky pátek) se bere několik léků. Hodinu před operací je to lék na uklidnění (hodně pomohl), potom sestra kape do oka 4 různé kapky. Zejména anestetika a antibiotika. Pátek je operačním dnem proto, že typické hojení rohovky trvá 4 dny a pacient tak v úterý již vidí bez kontatní čočky, která se přikládá po operaci.

Samotná operace začíná rozevřením víček, což je hodně nepříjemné. Netušil jsem, jak zvládnu nemrkat, ale ono to jednak nejde (silné rozevření očí je vidět i na videu), ale také se vám nechce, jelikož je oko pravidelně ochlazováno fyziologikým roztokem (také lze vidět na videu). Takže se dá vydržet nemrkat několik minut. Co je ještě horší, je kroužek, který operatér tlačí na oko (jde to vidět opakovaně na videu), do kterého nejdříve na 20s naleje roztok pro uvolnění epitelu chránícího rohovku. Potom epitel „odhrne“ z rohovky. U toho jsem měl docela panický pocit, ale jednak lék, ale také slova doktorky (operovala mě doktorka Špačková; to bych nevěřil, jak jsou ta obyčejná slova důležitá), kterou dobře znám, mě uklidnila.

Následuje samotné laserování. Je to velmi rychlé (asi 10s) a není to ani vidět, ani to nebolí (na videu jsou vidět nějaké záblesky, ale já nic neviděl. AFAIK ten laser je IR (EDIT: je to UV 193nm), to kamera vidět může, oko ne). Je to cítit. Asi jako spálené chlupy. Potom následuje opět přiložení kroužku a 30s působení dalšího roztoku. Potom operatér epitel nahrne zpět.

Během laserové operace všechno hlídá eye tracker, takže se nemusíte bát pohnout očima, stejně to nevydržíte. Během operace vidíte hodně světel. Jednak je to terčík (na videu je vidět v odraze jako zeleně blikající bod), který se má sledovat. Potom jsou to světla pro operatéra. Dále, během samotného laserování jsou to navigační lasery eye trackeru, které vidíte jako interferenční obrazce. Je to celkem pěkné. Po samotném laserování a vypnutí eye trackeru si můžete užít naprosto fantasticky ostrý pohled bez epitelu. Viděl jsem jednotlivá vlákna LED osvětlení pro operatéra. Je to jako mikroskop. :-)

Po této operaci operatér vloží na oko ochrannou kontaktní čočku. Potom další kapky. Hned po operaci vidíte skvěle, dokonale. Bohužel, potom následuje asi 1.5 měsíce, kdy je nutno kapat 5x denně 3 kapky. Z toho jednu mast. Takže opět nic, pro neustále rozkapané oči, neuvidíte.

V pondělí se odstraňuje ochranná kontaktní čočka. Ta mě strašně svědila a byla nepříjemná, v neděli už mi došli předepsaná analgetika. Po odstranění čočky už není žádná bolest. Jen neustálé kapání do očí. Takže opět nic nevidíte.

Dnes je to skoro týden po operaci. Nevidím ještě normálně, na to je čas, ale vidím o mnoho lépe, než bez brýlí. A zlepšuje se to každným dnem. Zejména se mi zlepšilo 3D vnímání. Měl jsem silný astagmatisus na jednom oku, tedy obraz z obou očí byl značně rozdílný (a to jak s brýlemi, tak bez).

Příspěvek byl publikován v rubrice Názory, Životopis. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 komentářů: Operace očí femtosekundovým laserem metodou lasek

 1. kouzer napsal:

  Máš můj obdiv. Já bych si nenechal sáhnout do oka… Nemám sílu ani kouknout na to video…

 2. Jan napsal:

  No teda díky zítra se chystám na tu operaci ale tohle ve mě vzbudilo fakt špatný pocity :D

  • Heron napsal:

   Není třeba se bát. Operace sice nevypadá nijak příjemně, ovšem za pár dnů si na ni ani nevzpomeneš. Já už mám 3/4 roku po, nedávno jsem našel své brýle a už jsem si ani nepamatoval, že jsem někdy takové vůbec měl. Je skvělé mít zrak v pořádku.

 3. Rada napsal:

  Ahoj,dost dobře popsaná operace očí.Já jdu právě dnes na operaci za 2hod.mě to čeká.Měl jsem trochu obavy ale po tomto videu už nemám.Jak budu mít po tak Vám napíšu co a jak zatím ahoj.R.R.

 4. Rada napsal:

  Ahoj,tak uz mám po operaci.Je to přesně tak jak je to tady popsané.První dva dny probrečíte od bolesti,ale jak vám vytahnou kryci čočky tak je uleva.Dnes je to páty den mám rozmazané vidění na blízko,ale do dalky to je jiné kafčo.Uvidíme co bude za pár měsíců říkají 2až4měsíce a bude to OK.Tak se mějte a běžte do TOHO. R.R.

Komentáře nejsou povoleny.