Oprava monitoru Samsung SyncMaster 226cw

img_0001_02

V kanclu nám koncem roku odešel starý monitor. Jedná se o levný 22″ Samsung s TN maskou, ale zase s matnou obrazovkou. Měl jej dostat nový kolega, ovšem při prvním zapnutí se z monitoru jen zakouřilo… Půl roku nám ležel na skříni (monitor, nikoliv kolega), teď jsem se jej pokusil (ano, přiznám to hned v úvodu, pod vlivem Behemota z Díítu) opravit.

img_0001_01

K opravě prakticky není co říct. Hned po otevření (šroubků výrobce — mimochodem, zdroj byl smontován na Slovensku — použil jen nutné minimum, vše je jen zacvakané) a vykuchání zdroje bylo jasno. Všechny filtrační kondenzátory (kromě toho na filtraci  síťového napětí), byly nafouklé, jeden z nich dokonce prasklý.  To byl ten kouř pri zapnutí.

img_0001

Kondenzátory jsou od výrobce Samwna a jejich shelf life při 80°C je 1000h. Ano, čtete správně, kondenzátory sice nesou označení 105°C, ale už pri 80°C chcípnou prakticky okamžitě. Aneb typické kurvítko.

img_0002

Vyměnil jsem je za LowESR 105°C od Panasonicu (měly by být na 5000h při 125°C). Celkově tedy pět kondenzátorů za celkem asi 80Kč, cca hodinka na opravu, 10 minut focení a 3h zuření v Darktable (na druhou stranu alespoň se pokaždé ujistím, že prachy za Adobe LightRoom nebyly vyhozené peníze).

Příspěvek byl publikován v rubrice Elektronika, Hardware. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře: Oprava monitoru Samsung SyncMaster 226cw

  1. David Ježek napsal:

    pěkný. nevím jestli to Herone znáš, ale podobným věcem se věnuje jeden náš autor: http://diit.cz/autor/Behemot
    jinak já to musím zaklepat, nevím kolik už ten 27″ IPS Dell mám, ale na to že vlastně běží 16hodin denně 365 dní v roce, tak stále jako nový.

Komentáře nejsou povoleny.