Paměťové patálie

Aneb příběh o tom, jak může být reklamace a přidání pamětí náročné.

V průběhu roku mi naráz odešly 4 paměťové moduly. Zřejmně statická elektřina, špička v síťi nebo jen smůla. Dal jsem je tedy na reklamaci. A začala legrace.

Reklamoval jsem 2x1GB DDR2 1066. Po čtrnácti dnech se mi vrátil výměnou 2x1GB DDR2 800 (tedy o něco pomalejší – to mi ale nevadilo, chtěl jsem je dát do nového serveru, který umí právě jen 800). Tři dny před vypršení 30 denní lhůty jsem psal do obchodu, co je s dalšímy moduly. Odpověď přišla okamžitě. Nemají je skladem – nelze řešit výměnou kus za kus. Byly mi ale nabídnuty 2x2GB DDR2 1066 (stejné časování, 2x větší kapacita). S tímto řešením jsem samozřejmně souhlasil, kdo by ne?

Tímto postupem se mi na stole ocitlo 6GB. Co snimi? No dám je do serveru! Začalo další dějství. Po naskládání všech modulů stroj nenabootoval. Deska totiž umí pouze moduly s napětím 1.8V a v uspořádáním x8. Tyto měli vyšší napětí (ale jen pro lepší časování, v SPD nabízejí i 1.8V), jenže mají uspořádání x16. Kdybych si přečetl ve specifikaci, kde je to jasně napsané, ušetřil bych si odpoledne. Nu což. Takže kdyby někdo chtěl A-DATA Extreme Edition 2x2GB DDR2 1066 a 2x1GB DDR2 800 ještě rok v řádné záruce (má být celožitotní, ale nezkoumal jsem jak to funguje), tak je dávám k disposici. Jsou funkční, nové z výměny, jen bohužel rozbalené a jednou osazené do slotu.

Příběh pokračuje. Do serveru jsem opravdu chtěl dát 8GB. Vždyť mi už i mysqltuner radil, že by bylo ideální míti 12GB :-). Zakoupil jsem tedy 8GB v modulech správné voltáže a hlavně uspořádání. Intel se ale rozhodl, že mi to neulehčí. 8GB prošlo BIOSem i memtestem, ale CentOS 64b jel jak šnek (resp na kompletní boot bych čekal až do smrti). Našel jsem řešení v podobě updatu biosu. To pomohlo, deska Intel DP35DP s biosem 0848 už jede v pohodě a normální rychlostí.

Na druhou stranu musím pochválit řešení update biosu v podobě bootovatelního obrazu, který stačí nějak nabootovat (jestli někdo zná postup na vytvoření bootovací USB flash, ať se prosím vyjádří v diskusi – já to pálil na DVD, což mi přijde trochu plývání).

Příspěvek byl publikován v rubrice Hardware, Počítače. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.