Proč u nás nic nejde a všechno je problém

V minulém článku jsme se lehce rozněžnili, teď zpět k technickému tématu. Povíme si něco o kvalitě služeb datacenter u nás a kousíček za hranicema (západníma). A stejně jako minule si nejdřív promítneme video:

Jsem technik, administrátor serverů, nic jinýho neumím. K provozu náročnějších služeb a to zejména služeb pro více lidí je potřeba provozovat server. Server je velká těžká drahá bedna narvaná počítačovými komponentami. Pokud jste jej nikdy neviděli, nelamte si s tím hlavu, prostě je to mnohem výkonnější počítač, než laptop, který máte na stole.

Servery je nutné provozovat ve vhodném prostředí. Hodí se velmi rychlý přístup k síti, vícenásobné napájení a přijatelná provozní teplota. Pokud je to splněno, provoz serverů je velmi spolehlivý po dobu několika let nonstop provozu. Typicky třeba 6, nejsou výjimkou ani 10 let nonstop běžící servery (a v enterprise sféře potom desítky let, ale to se bavíme o zcela jiných systémech).

Okej, teď už víme, že servery potřebují napájení, síť a vhodnou teplotu. Teplota vzduchu je celkem zajímavý parametr, protože tohle je na provozování datacentra (DC) to nejdražší. Proto se rozumní provozovatelé snaží rozumně řešit větrání. Klasická mantra (nepravdivá) je, že nutně potřebujete klimatizaci (AC). Nepotřebujete. Stejně jako váš laptop nebo stolní počítač, tak i server se bez problémů uchladí sám. Z jedné strany vzduch nasává, ze druhé vyfukuje. Příkon serveru může být třeba 600W. K tomu stačí příkon 20W pro větráčky. Stačí posunovat vzduch. Nasávat studený a jinam vyfukovat horký.

Když jsem tohle napsal někdy před 20 lety na root.cz, tak ze mě udělali kreténa, protože mantra zní, na 100W příkonu serverů potřebuješ 100W na AC. No ano, tohle je pravda, pokud mám někde AC, tak to tak nějak je. Ale já to AC nepotřebuju. Stačí jen posouvat vzduch.

Pokud je tedy odkud a kam. Když se podíváte na ono video, tak Hetzner to řeší tak, že chladný vzduch z venku prožene přes filtry (nechcete mít v serverech prach) a potom pustí do datacentra. Ohřátý vzduch má přirozenou tendenci stoupat vzhůru a dostane se tak ven. Nic víc netřeba. Samo teplo vytvoří přirozený komínový efekt a pomůžete tomu ventilátory. Tohle funguje ve správně navržené hale. Nefunguje to ve sklepě.

V rámci minulého zaměstnání jsem měl tu čest navštívit asi 5 DC v Česku. Žádný z nich nevypadal tak, jak 30km za hranicemi (Falkenstein je krásné jméno. Ve Skyrimu máme Falkreath. Tam ale DC nemají.). V Česku jsou DC postavená ve sklepích bývalých administrativních budov. Ve starých továrnách, kde patro pro umístění stojanů není jedna velká plocha, ale jsou tam schody (asi proto, aby se ty těžký servery lépe přepravovaly). V bývalých podzemních garážích. A tak různě.

Ono to v zásadě nevadí a dělá se to tak, jenže neuděláte tam efektivní chlazení. Takže je to dražší. Ale cena se zase může snížit nižší cenou za pronájem. Tohle je klasický balance pro a proti.

Taky je dobrý zkontrolovat, co je nad tím sklepem. V Casablanca INT se stalo, že jim tam začala téct voda. Z vodovodní trubky. A to není pro běh serverů dobrý. Okej, stane se (no, nemělo by se).

Co by se ale nemělo stávat je to, že vám provozovatel lže. Nejlepší cesta k cíli je pravda. Když jsme v roce 2012 hledali další datacentrum, vybrali jsme si Casablancu. Měli jsme vlastní servery, ale oni nás lákali na vlastní vmware řešení, které tehdy (bez ironie) měli fakt dobré. Moc pěkný HW. K tomu nám vyprávěli pohádku, že mají ještě úplně stejný cluster jinde, vše se za běhu replikuje vedle (ano, toto je běžně dostupná technologie a nebyl důvod jim nevěřit). Přímo nám (šéfovi a mě) do očí.

Potom jim tam teda začalo pršet. Úplnou náhodou to minulo náš stojan, o půl metru. Ale jejich vmware cluster kompletně vyplaven. A ejhle. Místo slibovaného automatického přepnutí na druhou lokalitu nastalo několik dnů obnovování záloh apod. A to nemělo nastat. Mělo se to přepnout. Lhali nám. Obchodník, který mi lhal do očí (a nebo lhali oni jemu, to nevím a jako zákazníka mě to nezajímá), rychle odešel. Chci věřit, že to sám nevěděl. Celkem fajn týpek.

Proč tohle všechno píšu. V aktuální práci jsem shodou okolností před několika měsíci řešil srovnání výkonu VPS od různých poskytovatelů. Ok, výkon nějaký, zapsáno do tabulky.

Čistě shodou okolností jsem řešil i kam umístím vlastní servery. Provozovatel, můj kámoš, ukončil činnost svého hostingu po 10+ letech vynikající služby. Svoje servery jsem tedy na půl roku zaparkoval doma a v podstatě pustil z hlavy. V létě přišel jiný kámoš s tím, že má servery u Hetznera a vypadá to dobře. Tak fajn, koupil jsem to. Pár euro měsíčně (ve skutečnosti levnější než platba za elektriku pro provoz serveru doma). Nainstaloval, vše v pořádku, vše funguje. No a když už jsem pro firmu testoval výkon VPS u různých dodavatelů v Česku, tak jsem to pustil i v Německu.

Výkon u Hetznera vyšší. Ne o moc, ne dvojnásobek, ale prostě vyšší. Nemá smysl tady mávat čísly. Cena nižší. Služby lepší.

Jak je to možný? Nebavíme se tady o dvojnásobku nebo desetinásobku, ale spíše o desítky procent. I tak. Za nižší cenu mám vyšší výkon. Nové datacentrum. Muselo stát strašný prachy. Levnější je to strčit do sklepa. Zaměstnanci v Německu mají vyšší platy a (subjektivně) lepší pracovní prostředí. (Ale třeba sklep mi moc nevadí.)

Jak je to možný? 30km za hranicema. Nová hala. Všichni jezdí v Audi. Krasné DC. A já jako zákazník platím méně a dostávám lepší služby.

Máte nějaké vysvětlení? Já ho nemám.

Čistě obecně můžu říct, že příčinu vidím v českém: „to stačí, to je dobrý, na to se vykašli, to není třeba zlepšovat“. Podívejte se na to video. Oni řeší, jak lépe uchytit disky pro jejich testování. Dokonce i tomu borcovi (nevím, jak se jmenuje) přijde stávající řešení OK. Ale oni to chtějí mít lepší. A právě tady vidím ten rozdíl. Když jsou věci udělány ne nutně špatně, ale suboptimálně, tak sice ta náročnost práce nemusí být hned vidět, ale i moje babička říkávala: tisíckrát nic umořilo vola. A je to tak. Když si dáte příruční sklad na druhý konec areálu a 10x za den tam pro něco musíte, je to ztráta času. Malá, ale je. Pokud tisíckrát denně zakopnete o shrnutý koberec, taky to není ve výsledku dobrý. Malá změna a jak pomůže. A takhle, každou drobnou změnou se to dá výrazně zlepšovat. Když si vezmu jak vypadal některý software přes 10, 15 lety, tak je to nesrovnatelné. Někdy jsou ty jednotlivé změny tak malé, že si jich ani nevšimnete. Ale za 15 let je to velký rozdíl. Někdy se to musí přestavět celé. Takový Blender v poslední době zažit už několik skoků o mnoho levelů nahoru.

Ale možná je tohle blbej pohled na věc a příčina je jinde. Nevím. Naštěstí můžeme provozovate servery v podstatě kdekoliv na světě, takže pokud to někde „nejde“, za hranicema to jde.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hardware, Názory, Počítače. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 komentářů: Proč u nás nic nejde a všechno je problém

  1. David Ježek napsal:

    To je jednoduchý, věci se tady dělají tak, že jakmile to na první dobrou zafunguje, tak se to i nechá. Dokud to běží, tak co řešit. Zlaté české ručičky jsou povětšinou tytam. A ne, borci ajťáci u klávesnice, to nejsou zlaté české ručičky, to není fyzická činnost vytvářející reálné produkty. A s postupem let jsou dané věkové skupiny stále méně a méně vybaveny dovedností optimalizovat + improvizovat. Míň a míň nad prací přemýšlí a když to – často náhodou – zafunguje, hned to odevzdávají jako hotovou věc a víc se tím nezabývají.

    Manfred Spitzer tomu po vzoru jihokorejských lékařů už drahně přes 10 let říká „digitální demence“, později to povýšil vysloveně na „kybernemoc“. Můžeme se bavit o jemných nuancích všech jeho tvrzení a polemizovat nad jeho křesťanskou agitkou, ale sakra, on má v základu pravdu. Ubývá lidí, kteří jsou schopni nad věcmi opravdu přemýšlet a dělat práci opravdu poctivě a plnohodnotně.

    Ne, že by neexistovali, ale je jich postupem let méně a méně.

    Bojím bojím dne, kdy mi bude třeba 70 a budu potřebovat schopného zedníka na nějakou rekonstrukci. Kde se ten zedník mezi těmi kluky, co akorát čumí na tiktok a hrajou pubg vezme? NE že by nebyli, ale bude jich prostě málo, budou drazí a čekací lhůty naprd. Daleko víc, než už tomu je dnes. COVID to jenom umocnil. Kolik reálné praxe v posledních dvou letech udělal učeň oboru zedník? Ostatně po skoro 2 letech na distanční výuce tu máme zhruba 10 ročníků dětí, kteří VĚDĚLI A VĚDÍ, že v distančce nemohli dostat 5 a podle toho jejich výkony v předmětech vypadaly. Nedá se a priori říci, že by to byla výhradně jejich vina. Kde měli vzít motivaci?

    Neplatí to u všech, ale je jich hodně.

    Distanční výuka de facto pořád probírá, porůznu se ve školách obměňují třídy, které jsou zrovna v karanténě a které se vrátily, byť třeba jen na týden, než zahučí do karantény další. Leckdy distančka neprobíhá, protože do karantény zahučí méně než polovina třídy. A kolik času se pak věnuje něčemu reálnému? Kolik času se místo toho tráví na sociálních sítích či ve virtuálních světech?

    Jo, v Německu často věci fungují efektivněji než tady. Ono taky významný kus Německa nezažil těch 41 let, co jsme mezi 1948 a 1989 zažili my. A často tam ty inovace dělají lidé zvnějšku. Tyhle lidi najdeš i v Česku. Ale je jich stále méně a méně. A když náhodou jsou fakt dobří, často raději odsud zmizí někam ven. Nedivím se jim. A bude to horší a horší, pokud to ta mladá generace, kovaná tiktokem a covidem, nezmění.

    Nemá smysl chodit před řečnický pulty a křičet „zničili jste mi dětství“. Tahle generace „ničitelů“ nic nenapraví, bez ohledu na to, kolik dobrých vizionářů obsahuje, protože majoritě je to u zadku. To musí tahle nastupující generace sama. Začít každý jednotlivý sám u sebe. Nečumět do smartphonu ale něco dělat. A když to napoprvý zafunguje, tak nezačít jen sledovat, jak přibývají dukátky na účtu, ale přemýšlet dál, jak to vylepšovat a vylepšovat. A nesmí jich být jen pár. Nesmí s každým dalším ročníkem tihle schopní ubývat, musí naopak přibývat.

    Ty ani já stav téhle země nezlepšíme, pokud to významnou část generací pod námi (pro které bychom to vlastně dělali), nezajímá. Já věřím, že jich je dost. Jen často kraulují proti svým zabedněným rodičům či prarodičům. A dokud se z generace na generaci budou kopírovat chybné vzory chování z minulosti, nikam se nepohneme. A je jedno, jestli jde o žraní vepřového bůčku, šizení na daních nebo stavění datových center.

    Mimochodem ono i to datacentrum, které vyzdvihuješ, může jen a prostě stát na nadšení několika skvělých ajťáků (mladých či starých). Kdyby tam těchto konkrétních X lidí nebylo, toto datacentrum by nebylo tak dobré. Setkal ses s nimi osobně? Co jsou zač? Co je jejich motivace?

    • Heron napsal:

      Odpověděl jsem dole, nevím, jestli ti přišla notifikace (dle nastavení ne), jestli se rozvine nějaká diskuse, tak by to chtělo držet co nejvíc flat, protože tohle není systém stavěný na nějak moc zanořené diskuse (zlaté ABCLinuxu).

  2. Heron napsal:

    To je jednoduchý, věci se tady dělají tak, že jakmile to na první dobrou zafunguje, tak se to i nechá.

    Jednak bych z toho nedělal generační problém a obecně si myslím, že nová generace je na tom lépe (myslím u nás, v ČR). Protože jednak vidí, co všechno je možné dosáhnout a rychle poznají, že je to sakra těžký. Myslím si, že je problém ve starší generaci, protože ta neměla vzory a už ani iluze. Vidím to na svém otci. V důchodu už jenom cestuje po Evropě. Protože konečně může. Před rokem 1989, krom toho, že chtěl emigrovat, nemohl nic. A obecně s tebou v tomto nesouhlasím. Mám v kanclu 25 letého borce a ten teda fakt neodevzdává nic co zrovna začne fungovat. Fakt ne. V minulé práci totéž, mladej kluk, během týdne kámoši. Špička. Vlastně neznám nikoho, kdo by se takto choval, tak jak popisuješ. Nemají zkušenosti (přirozeně), mají zápal. Zkušenosti dodám já nebo někdo jinej. Rádi se to naučí.

    Nevím co je digitální demence. Asi jsem dementní.

    Kde se ten zedník mezi těmi kluky, co akorát čumí na tiktok a hrajou pubg vezme?

    Really? Co to je za argumentaci? Já jsem poprvé hrál dooma na základní škole. V roce 1993. Dneska je mi 40, pomohl jsem postavit několik DC (oprava: ne DC, hostingy, menší), dvě ISP, pracuju pro vývojový firmy a máme share 70% na trhu. A víš co? Stále hraju dooma. V kanclu mám borce, kterej dělal na stavbě, protože chtěl prachy na počítač. A počítač chce, aby mohl programovat. Nevidím vůbec nic z toho, co píšeš. Sorry.

    Dodavatelé pro SVJ jsou čím dál mladší (nebo já čím dál starší – spíš tohle). A že nejsou? Jsou, ale nechcou pro tebe dělat. Už jsem to psal v diskusi na ABClinuxu. Jsou firmy, které nám rovnou napíšou, že o poptávku nemají zájem, protože dělají jen věcí za 10+M. Super. Skvělý. Přeju jim to.

    Teď jsem přijel domů, v autě poslouchám RadioZ (nevím co to je, včera jsem to omylem naladil a potom hodinu poslouchal nějakej pořad z BBC o scamu na crypto – nelituju, prej je to velkej problém v Indii, ok, asi, nevím, slyšel jsem to včera – super rádio, nechávám) a prej že na vysočině nejsou pokladní. Nemůžou nikoho sehnat. Tak jsem v autě řval jak tygr, že já klidně od zítřka nastoupím. Dejte mi 200k/mo a jdu do toho. Trivka. Vyřešeno. Pokladních je dost.

    Kolik reálné praxe v posledních dvou letech udělal učeň oboru zedník?

    Nevím, asi málo. Není materiál. Dneska jsem podepsal smlouvy na něco za 95tis., protože někdo od nich nám zavolal že pozor, musíme to udělat rychle, už nebude ani něco dalšího, potřebujeme to pro vás rychle nachystat. Zrovna jedu z kanclu SVJ. Zrušili jsme poptávku/rekonstrukci za 400tis, protože není materiál. Prostě není. Není polystyrén. A víš proč není? Protože lidi mají prachy a chtějí stavět. Po dalším kámošovi řve banka, ať si už konečně vybere 5M z hypo. On sedí na základové desce a nemá to ZA CO utratit. Něco nakoupil rok dopředu, něco už není k sehnání. Jinak bude stavět hned jak to půjde.

    Nedá se a priori říci, že by to byla výhradně jejich vina. Kde měli vzít motivaci?

    Do tohodle nevidím, ale mám kolegyni učitelku a ta říká zcela jiné informace. Děcka chtějí studovat, chtějí do školy, nechtějí distanc. A učitelé dělají maxim, jak jim to zařídit. Nevím, kolik se fláká a kolik ne, to neumím posoudit.

    A kolik času se pak věnuje něčemu reálnému? Kolik času se místo toho tráví na sociálních sítích či ve virtuálních světech?

    Co to je něco reálné? Víš co jsem dělal já? Fyzikář nás na ZŠ naučil Pascal a my (děcka) jsme si nadšeně hrály s pascalem. Víš co se dělá dneska? V Minecraftu se dělají logický (redstone) obvody. Potom pod strom dostanou první Rpi a bastlí na tom. Nevidím v tom problém, já pařím MC bez redstone.

    Nedivím se jim. A bude to horší a horší, pokud to ta mladá generace, kovaná tiktokem a covidem, nezmění.

    Covid je dva roky. Tiktok nevím co je, já jsem starej dědek na Facebooku. Je mi to jedno, ať se baví. Jo a víš že taky existuje PornHub (opět, sorry, starej dědek – OnlyFans) a že tam 18+ „děcka“ postujou vlastní videa? Hrůza, co? A mimochodem, mají to vyšperkovaný líp, než kdejaká TV. Více kamer, více úhlů, studiové osvětlení. Ano správně, bavím se o amatérském pornu, které si točí někdo doma. Profesionální scéna. Někdy lepší kvalita obrazu, než v TV. Tleskám.

    Vůbec nevím, proč zmiňuješ ty dva roky. A co jako? Vzpomněl jsem si, že mi někdo vyčítal, že jsem studoval a „k ničemu to není“. Ano, mám nedostudovanou informatiku a potom jsem si zašel na fyziku a mám z toho červený diplom. A víš proč? Protože mě to baví. Každej by měl mít možnost studovat toho co ho baví. A je úplně jedno, co potom bude dělat. Já dělám v IT, nemám to vystudované, fyziku jsem nikdy (v práci) nedělal. Zblázněte se z toho.

    Dva roky covidu vůbec nic neznamená. Nic. Ti lidi nepřestali studovat. Jen si možná místo „dílen a pozemků“ doma vylepšili osvětlení pro lepší produkci. Třeba herního streamu.

    Ty ani já stav téhle země nezlepšíme, pokud to významnou část generací pod námi (pro které bychom to vlastně dělali), nezajímá.

    Jestli jsi to nepochopil, mě vůbec nejde o mladší generaci. S tou žádný ve článku uvedený problém není. Nikdo nemá problém s tím, že jsem gay, jaký mám vlasy, jestli je někdo černej ani jakou hudbu poslouchám. Je jim to JEDNO, neřeší to a tak je to správně. Problém jsou zaprděný starý dědci, kteří blokujou tuto zemi.

    Já věřím, že jich je dost. Jen často kraulují proti svým zabedněným rodičům či prarodičům.

    První věc, na které se shodneme. Ale jak kde. Já musím říct, že v určitém pohledu mám skvělý rodiče (a v určitým zase nejhorší). Táta (dělník u CNC) se mě pár let před důchodem zeptal, jestli se má naučit novou „dvacetiosou“ mašinu a že už na to ve svým věku asi nemá. Tak jsem mu řekl, že samozřejmě se to má naučit. Bez diskuse. Naučil se to a po pár letech mi poděkoval. Přesně takto mě vychoval. Prostě se to naučíš.

    Teď jsem někde v diskusi narazil na někoho, komu je přes třicet a ten prohlásil, že už se nic učit nebude. No tak fajn. Jeho problém. Já si vůbec neumím představit, že bych tohle někdy řekl. Prostě vůbec. Minulej rok jsem se naučil golang (a mezitím asi 500 dalších věcí), všechno z python si přepsal a teď vidím, že možná by byl lepší rust, tak je v todo. Nevím, kdy na to dojde, možná za pár let, ale dojde na něj. O tom vůbec nebudeme diskutovat, že se mi v 45letech nebude něco chtít učit. To bych musel být mrtvej nebo nějaký ekvivalent. Fyzikální přednášky tady běží nonstop (skoro ;-)).

    Nečumět do smartphonu ale něco dělat.

    Nesouhlas. Nevím, co máš pořád furt s tím smartphonem. Hele, mě mamka říkala „neseď u toho počítače“. Sedím u něj už 34let. A nemyslím si, že výsledky jsou nějaký moc špatný.

    A když to napoprvý zafunguje, tak nezačít jen sledovat, jak přibývají dukátky na účtu, ale přemýšlet dál, jak to vylepšovat a vylepšovat.

    S tímhle měla problém naše generace. Všechno se musí povést hned. Když někdo selže, ostatní jej zesměšní. Ano, přesně naše generace 40. Tohle jsem slyšel několikrát. Raději se do ničeho nepouštět, co kdyby se to nepovedlo.

    Ty ani já stav téhle země nezlepšíme, pokud to významnou část generací pod námi (pro které bychom to vlastně dělali), nezajímá.

    No já doufám, že je to nezajímá. Minulý generace tuhle zemi zabrzdily. Takže doufám, že mě nikdo nebude poslouchat, pošle mě do hajzlu s tím co mu říkám a že si to udělá lépe. Přece donekonečna nebudou používat ZFS a BTRFS a QEMU KVM. Něco tak extrémně zastaralého. Je čas se pohnout.

    Mimochodem ono i to datacentrum, které vyzdvihuješ

    Já ho nevyzdvihuju. Je to první video na tom kanále, které jsem viděl. První. Nevím, jak jsou na tom ostatní DC v Německu. Asi jsou ještě lepší.

    Jediné co jsem tím chtěl říct, že jsou jisté standardy, ze kterých není dobrý ustupovat. A nemyslím si, že by to bylo postaveno na nadšení pouze pár lidí. Fakt ne. Tohle (2x v Německu, jedno někde na severu a nově mají i USA) nevybuduješ jen tak na koleni a s nadšením. To musel někdo naprojektovat. Od pozemku, přes haly, ventilačka, napájení, hasící systém, ups, diesely, servery, dohled a milion dalších věcí. Tohle se nestane samo z nadšení.

    Nevím, jestli sis všiml co má to video v intru.
    Je tam napsáno: German Engineered Perfection.

  3. Vencour napsal:

    Ahoj, Herone,

    dík za skělé čtení.
    Mně přijde fajn to shrnout tak, že nějak se k těm hvězdám musíme dostat, nebýt spokojeni se současným stavem a chtít něco lepšího a pochybovat.

    Vencour

  4. David Ježek napsal:

    Herone, trochu jsme si nerozuměli, zkusím to upřesnit na odpovědích na tvé komentáře:

    Mám v kanclu 25 letého borce a ten teda fakt neodevzdává nic co zrovna začne fungovat. Fakt ne. V minulé práci totéž, mladej kluk, během týdne kámoši. Špička. Vlastně neznám nikoho, kdo by se takto choval, tak jak popisuješ. Nemají zkušenosti (přirozeně), mají zápal. Zkušenosti dodám já nebo někdo jinej. Rádi se to naučí.

    V pořádku, to se nevylučuje. Mezi mladými je HROMADA aktivních, schopných, šikovných a se srdcem na správném místě. Jen poukazuji na to, že to není takové, jaké by to mohlo být, kdyby pořád jen nebrejlili do smartphonu. Tvůj příklad na mladých kolezích v práci neberu, protože tvůj obor není zrovna typický vzorek české populace. Obecně v IT je nadstandardní podíl aktivních, schopných atd.

    Really? Co to je za argumentaci? Já jsem poprvé hrál dooma na základní škole. … …

    Ano, ale opět: ty nejsi typický vzorek, ty jsi výjimečně schopný člověk. To není kompliment, to je konstatování faktu. To platí pro IT obor obecně (jasně, jsou tam i lamy a flákači).

    Do tohodle nevidím, ale mám kolegyni učitelku a ta říká zcela jiné informace. Děcka chtějí studovat, chtějí do školy, nechtějí distanc. A učitelé dělají maxim, jak jim to zařídit. Nevím, kolik se fláká a kolik ne, to neumím posoudit.

    Netvrdím, že je to tak obecně. Mnoho ti jich řekne, že distančku nechtějí. Fakt mají snahu, ale systém a pandemie jim to na dva roky vzali. Mnoho jich ale bylo s distančkou spokojeno, to je holý fakt. Obecně ale platí, že všem to ubralo možnost dosáhnout nějaké úrovně, které by jinak dosáhli v běžné výuce s běžným zkoušením a běžným hodnocením. Někteří se i tak dostali na třeba téměř 100% (nebo i více!), ale mnozí klesli na 10% či méně. Obecně spíš klesli. Ale nejde generalizovat skrz kraje a školy, tohle bude jiné na výběrovém gymplu v Praze oproti učňáku na Vysočině.

    Co to je něco reálné? Víš co jsem dělal já? Fyzikář nás na ZŠ naučil Pascal a my (děcka) jsme si nadšeně hrály s pascalem. Víš co se dělá dneska? V Minecraftu se dělají logický (redstone) obvody. Potom pod strom dostanou první Rpi a bastlí na tom. Nevidím v tom problém, já pařím MC bez redstone.

    Jasně, ale to jsou opět IT či příbuzné dovednosti. Jen na tom lidstvo stát nemůže.

    Ano správně, bavím se o amatérském pornu, které si točí někdo doma. Profesionální scéna. Někdy lepší kvalita obrazu, než v TV. Tleskám.

    Sorry, asi budu za blbce, ale neznám. O PornHubu občas mluvím, je to dobrej příklad do MAT, mají hezké každoroční statistiky (pokud je ještě dělají). Jinak ale nemám tušení (snad jsem tuhle někde zahlíd, že Pornhub mazal významnou část katalogi kvůli nějakým oplétačkám se zákonem?). OnlyFans jen vím, že existuje, takže netuším, co je na tom tak specifického. Podobné se dá říci třeba o fotbalových webech.

    Vůbec nevím, proč zmiňuješ ty dva roky. A co jako?

    Dva roky proto, že to je 66% typického SOU, 50% typické střední, 22% typické ZŠ. Je to prostě příliš času než aby se to dalo zanedbat. Ale vidět to třeba moc není a nebude.

    Dva roky covidu vůbec nic neznamená. Nic. Ti lidi nepřestali studovat. Jen si možná místo „dílen a pozemků“ doma vylepšili osvětlení pro lepší produkci. Třeba herního streamu.

    Anebo nedělali nic moc, prostě ten čas ztratili, promarnili. Vím, jaké to je, vím jaké to může mít dopady do budoucna. Popisuješ ideální scénář, který nenastává vždy a dle mého nenastává ani většinově. Ale neberu mladým jejich právo promarnit nějaký čas bezúčelně. Je jen škoda, když jim to vnutí okolnosti, pohodlnost bohaté společnosti a momentální nastavení vzdělávacího systému shůry.

    Ano, mám nedostudovanou informatiku a potom jsem si zašel na fyziku a mám z toho červený diplom. A víš proč? Protože mě to baví. Každej by měl mít možnost studovat toho co ho baví. A je úplně jedno, co potom bude dělat. Já dělám v IT, nemám to vystudované, fyziku jsem nikdy (v práci) nedělal. Zblázněte se z toho.

    Znovu, ty nejsi obvyklý případ. Já obecně nemám problém s tím, pokud si třeba někdo vystuduje sinologii a potom bude dělat v IT. Tahle kombinace naopak ukazuje na nadstandardně schopného člověka s větší šíří záběru, což je vždy klad. Nemysli si, já také párkrát v životě přemiklíkoval mezi obory, bez ohledu na to, co jsem měl vystudováno / studoval. Ale to není pointa, prostě jsme si v tomto oba trochu podobní a – doufám – je to vidět i na té práci, i na prostém člověčenství.

    Nikdo nemá problém s tím, že jsem gay, jaký mám vlasy, jestli je někdo černej ani jakou hudbu poslouchám. Je jim to JEDNO, neřeší to a tak je to správně.

    Na tom se plně shodneme. Je to dobře. Tečka.

    Problém jsou zaprděný starý dědci, kteří blokujou tuto zemi.

    nojono, jenže ti zaprdění staří dědci mají taky volební právo a obecně práva daná zákonem číslo 1 a 2 Sb. Kdyby ji neblokovali, na jejich místo se proderou jiní, budoucí zaprdění dědci. Opotunisti. „Hodní hoši“. Hodí se sem citát: „K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama.“

    Teď jsem někde v diskusi narazil na někoho, komu je přes třicet a ten prohlásil, že už se nic učit nebude. No tak fajn. Jeho problém. Já si vůbec neumím představit, že bych tohle někdy řekl. Prostě vůbec.

    Jsem strašně rád, žes to takhle napsal. Mám to naprosto stejně. Poslední roky šrotím na 110% co musím, ale i kdybych nemusel, tak prostě nebudu jen sedět a používat dávné znalosti, které už zastaraly. A i kdybych se nepotřeboval učit nic nového kvůli práci, tak se, cojávím, začnu učit italsky, začnu hrát na flétnu, začnu dělat aktivně jógu, prostě něco. Jinak seš na cestě k nějaké neurodegenerativní nemoci typu Alzheimera.

    Fyzikální přednášky tady běží nonstop (skoro ;-)).

    jojo, tuhle jsem s hrůzou zjistil, kolik od Kulhánka jsem toho zameškal :-).

    Nesouhlas. Nevím, co máš pořád furt s tím smartphonem. Hele, mě mamka říkala „neseď u toho počítače“. Sedím u něj už 34let. A nemyslím si, že výsledky jsou nějaký moc špatný.

    Mám s tím to, že se z toho „blbne“. Tady je málo prostoru a málo času to rozebírat, tak zkusím jednu riskantní věc: budu předpokládat, že nikdy nečet Spitzera. Pokud je tomu tak, zkus začít s Rybkovo kritikou Spitzera … https://pctuning.cz/article/digitalni-demence-a-antidigitalni-dzihad-manfreda-spitzera … až to budeš mít přečtené, tak ti rovnou napíšu, že tehdy jsem měl reálně rozpracovanej text s pracovním názvem „Digitální demence Michala Rybky“. Ale nakonec jsem se rozhodl, že do něj kopat nebudu a nechal to být. No, pokuds nečetl, Spitzera si sežeň a možná ne přímo tu původní knihu, vydal později věc jménem „Kybernemoc“. Pokud budeš na něj mít stejný názor jako Rybka, tak zkus pomaluz toho jeho povídání odsekávat to, co stojí na byť jen trochu vratkých základech a podívat se tou optikou sám na sebe. Třeba budeš překvapenej. Doufám, že budeš.

    Závěrem: mám určitou představu, proč jsme my dva narazily na tyhle rozpory. Ty jsi stále plně zaháčkován v IT. Ono tě to kdysi pohltilo jako mě, vím, jak jsem to žral já. Byly doby, kdy jsem neřešil výplatu, neřešil kolik hodin denně pracuji, kolik dní v týdnu, byl jsem v tom až po uši. Dnes to mám jinak. Spíš zkouším různé metody, jak IT ze svého života zase odsekat pryč tam, kde mi poskytuje medvědí službu. Můžu něco nechat udělat pomocí počítačem řízené věci? Pokud to jde ručně a kdysi jsem to tak dělával, vracím se ke klasice. Třeba taková blbost (je t fakt banální příklad, ale lepší mě teď nenapadá): automatickej espressovač je v principu skvělý stroj. Namačkáš, co chceš a on se o to postará. Ale „obřad“ s moka konvičkou je prostě obřad. A navíc z něj vyleze něco, kde pokud máš vyladěno jaká zrna používáš, jakou hrubost mletí a pak všechny ty jemné nuance toho kompletně „analogového“/reálného procesu výroby nápoje, pak odměnou je ti něco, co je kvalitativně o třídu výš než cokoli, co vyleze z jakéhokoli presovače pod 100 tisíc Kč ceny. Moka konvička stojí 350 Kč. Bez legrace.

    Zkrátka v autě řadím pákou já (je AI od Tesly či BMW). Fotky vyvolávám já (ne AI od Googlu či Applu). Klidně míchám chemii žejo. Hubu mi oholí klasickej stroj s žiletkami za přispění vlastnoručně vyrobené pěny, ne úber-elektrická mašinka, co přizpůsobuje svých 1000 břitů konturám mojí držky. Kniha je věc, která byla vytištěna na papír, svázána/slepena a poté fyzicky mě doručena. Čaj uznávám jen sypanej, nepotřebuju aby mi ho někdo dávkoval po pytlících. (už to trochu přeháním, snad jsou příklady dostatečně jasné :-)).

    Sedím u počítače ~28 let (první jsme dostali celkem pozdě). Vím, jaké to mělo dopady na duševní schopnosti (někdejší aktuální i trvalé). Vím, jaké to (i věco související) mělo(y) dopady zdravotní (vratné i nevratné).

    Máme větší starosti, než to, co popisuješ ve svém textu. Chápu, že tě to vzalo natolik, žes to celé sepsal, je to na tom textu vidět. Ale abych zakončil takovým jemným nasměrováním tam, kde je dle mého schovaná možná pointa pro tebe a moje možná nejdůležitější vzpomínka na študácké období, tak skončím větou typu: „Jak říká Anna Hogenová …“

    • Heron napsal:

      Jen poukazuji na to, že to není takové, jaké by to mohlo být, kdyby pořád jen nebrejlili do smartphonu.

      Jo, ale problém není ve smartphone.

      Mnoho jich ale bylo s distančkou spokojeno, to je holý fakt.

      Jasný. Ale to nic neznamená. Každý máme v životě slabší a prázdnější místa.

      Někteří se i tak dostali na třeba téměř 100% (nebo i více!), ale mnozí klesli na 10% či méně.

      Nemám děti (ze zřejmých důvodů) a nebudu se pouštět na tenký led. Jen sleduju rodiče, jak lámou hůl nad svými dětmi. Prostě konstatují fakt, že má pětky a čtyřky. Někteří jsou překvapeni, co že to jejich dítě ve škole dělá.

      Sorry, teď se fakt omluvám, ale jak je možné, že to nevědí? To se s těmi svými dětmi nevidí? Ano, je to někdy těžké, vzpomínám si na to, jak máma měla dvě zaměstnání, aby nás dostala na střední a potom ještě na vejšku. Děkuju jí za to. Ale přece není možné nechat dítě (na nižším stupni) bez dozoru. Jako ano, hlídat, nechat svobodu, pozorovat z povzdálí a včas (deus ex machina) zasáhnout.

      Jasně, ale to jsou opět IT či příbuzné dovednosti. Jen na tom lidstvo stát nemůže.

      Jasný. Zcela úplně. Já jen píšu o tom, co znám.

      pokud je ještě dělají

      Dělají. Letos objevili slovo hentai. Lepší než PH je ale FurAffinity. Někteří lidi mají fakt talent a to co dovedou nakreslit je fakt pěkný. Plus ty příběhy za tím.

      snad jsem tuhle někde zahlíd, že Pornhub mazal významnou část katalogi kvůli nějakým oplétačkám se zákonem?

      Jo, tohle by bylo na samostatné téma. Někdo tam (jaké překvápko) objevil revenge porn (bývalí partneři zveřejňují soukromá videa – je to špína a publikum to většinou samo odsoudí – tj každej se na to dívá, ale ví, že to zveřejnění je špatně.)

      OnlyFans jen vím, že existuje, takže netuším, co je na tom tak specifického.

      Amatérské placené porno. Pro lidi, kteří si myslí, že na PH nevydělavají dost.

      Dva roky proto, že to je 66% typického SOU, 50% typické střední, 22% typické ZŠ.

      Nemám rád tohle počítání. Člověk není stroj. Dal jsem výpověď na konci 2019 (prozřetelně ;-) ), myslel jsem si, že nastoupím někdy v květnu (2020) a nakonec jsem nastoupil v březnu 2021. Stane se. Někdo na ABClinuxu psal o něčem jako sabaton? (7 let pracuješ, potom 1 rok volna, tak jsem to pochopil.)

      Pokud si vzpomenu na svoje studium, ve skutečnosti by mi hodně prospělo mít praxi a až potom studovat. A taky něco jako klasická studia (prosím bez latiny) a až potom obor. Tohle dává smysl, ale přišel jsem na to až zpětně.

      Anebo nedělali nic moc, prostě ten čas ztratili, promarnili.

      Je to možný. Já také pár let promarnil. Ve skutečnosti jsem měl odejít v roce 2017 a to nejpozději. Ale tohle člověk nevidí. Až zpětně.

      Popisuješ ideální scénář, který nenastává vždy a dle mého nenastává ani většinově.

      Nevím.

      Je jen škoda, když jim to vnutí okolnosti, pohodlnost bohaté společnosti a momentální nastavení vzdělávacího systému shůry.

      Prosím vysvětli mi poznámku „pohodlnost bohaté společnosti“. Není snad žádoucí pro další generaci připravit lepší podmínky? Co je špatného na tom, že mají pohodlnější život? Naše generace jej má pohodlnější, než naši rodiče a co zažila babička za války… a kdo všechno skončil v koncentráku….

      Znovu, ty nejsi obvyklý případ.

      Grrrrrrrrr. Může tohle prosím skončit? Mám toho plné zuby. V nové práci mi říkají linux guru. Úplně to nenávidím. Nesnáším to. Jednak to není pravda, do kernelu jsem nic nenapsal. Jsou tady mnohem lepší. A taky, jak to působí na ostatní? Každý umíme něco. Já rád prozkoumávám OS. Někdo jiný je machr na SQL. Někdo další na tu naši apku. Není vůbec fajn o jednom člověku neustále tvrdit, že je guru. Vadí mi to.

      Na tom se plně shodneme. Je to dobře. Tečka.

      Dík.

      „K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama.“

      Jo, no. Ale je to strašně vysilující. :-(

      Jsem strašně rád, žes to takhle napsal.

      :-)

      Poslední roky…

      Skvělý!!!

      kolik od Kulhánka jsem toho zameškal

      Petr už by taky potřeboval klid. Vzpomínám si, jak mi o něm vyprávěl nejlepší kamarád ze střední (šel na ČVUT), a vyprávěl mi o super profesorovi. Tehdy, právě Kulhánek, zakládal Aldebaran.

      budu předpokládat, že nikdy nečet Spitzera

      jj nečetl.

      Pokud je tomu tak, zkus začít s Rybkovo kritikou Spitzera

      Ok, snad v týdnu.

      odsekávat to, co stojí na byť jen trochu vratkých základech a podívat se tou optikou sám na sebe

      OK

      mám určitou představu, proč jsme my dva narazily na tyhle rozpor

      Chápu tě. (Snad.) Nedělám jenom IT. Další zábava je SVJ, kde za 10tis. ročně dělám všechno. Tohle člověk nedělá pro peníze. Je to absolutně nejhůře placená práce, kterou jsem kdy dělal. A přes to jsem vedl ve svém čase dvě SVJ. Magor.

      automatickej espressovač je v principu skvělý stroj

      Máme v kanclu a nejsem s tím moc spokojenej. Doma mám poloautomatickou verzi a kafe si melu sám. Ručně. Teď to teda stále necítím.

      Moka konvička stojí 350 Kč. Bez legrace.

      Jo, tohle mají lidi v okolí. Musel bych si to vyladit k obrazu svému, protože to co jim z toho leze by mě zabilo. Nepiju kafe pro kofein.

      Zkrátka v autě řadím pákou já (je AI od Tesly či BMW). Fotky vyvolávám já (ne AI od Googlu či Applu).

      Jasný. Chápu tě. ALE. ;-) Ono to není tak špatný. Sestra má automat a když byla po operaci, tak se jí automat moc hodil.

      Na fotky mám lightroom. Ty máš chemii. To jsem nikdy nedělal. Poslední darkroom jsem viděl v bytě u rodičů v osmdesátkách.

      Hubu mi oholí klasickej stroj s žiletkami za přispění vlastnoručně vyrobené pěny

      +1 Já přešel na elektriku, protože nemám rád hladkej obličej – 2-3mm ideální. Ale tohle je silně individuální.

    • Heron napsal:

      Máme větší starosti, než to, co popisuješ ve svém textu.

      Jo, to zcela nepochybně. Díky moc, že jsi to napsal.

      Tyhle poslední články (od down to the rabbit hole) jsem psal už pod vlivem covidu. Možná je to midlife crisis. možná je to covid. Nevím. Prostě jsem to potřeboval ze sebe dostat ven. Už se mi nechtělo žít. Posledních 5 let je totální sračka. Když si uvědomím, kde jsme mohli být, kdybychom neřešili totální píčoviny. Německo, to vysmívané Německo mělo i se všemi imigranty 1B+ do státního rozpočtu. My jsme se jim smáli, jak to dělají špatně a přitom jsme měli 100mld-. Neskutečný.

      Díky kámo.

  5. David Ježek napsal:

    Tohle bude trochu blbé přirovnání, ale:

    Jo, ale problém není ve smartphone.

    V principu máš pravdu, je to jen nástroj a zatím se spíše přikláním k tomu, že „kus železa“ je věcí neutrální. Problém ale je v tom, jak to ty děcka typicky používají. Je to podobné jako když dáš dítěti hroznový džus. Nebo mu dáš dvanáctku Plzeň. Nebo mu dáš buchnu s herákem. Ve všech třech případech z toho může vzniknou závislost škodlivá. V prvním případě bude mít děcko za 40 let cukrovku, nebo taky ne. V druhém případě třeba začne chlastat, nebo taky ne. V posledním případě je to 10 let mrtvý. Toto je dle mého zhruba rozdíl mezi někdejší drátovou pevnou linkou, tupým mobilem z přelomu století a moderním smartphonem. Trochu to zveličuji, ale věřím, že je to jasné.

    Jen sleduju rodiče, jak lámou hůl nad svými dětmi. Prostě konstatují fakt, že má pětky a čtyřky. Někteří jsou překvapeni, co že to jejich dítě ve škole dělá.

    Právě že spousta rodičů zlomilo hůl a vzdalo to. Ty děti to odnesou. Pak jsou rodiče, co to nevzdali a makají na tom, aby to na jejich dítě mělo co nejměnší dopad. A stejně jim to bude prd platný, protože to to dítě blbě vydejchává, už to trvá moc dlouho. A pak jsou tací, kde dítě je v poho a oni to nevzdali. Na těch nevidíš absolutně žádný dopad lockdownů či jakýchkoli opatření. Od oka bych řekl, že těch je nejvíc a je fakt super, že/jestli to tak je.

    Sorry, teď se fakt omluvám, ale jak je možné, že to nevědí? To se s těmi svými dětmi nevidí? Ano, je to někdy těžké, vzpomínám si na to, jak máma měla dvě zaměstnání, aby nás dostala na střední a potom ještě na vejšku. Děkuju jí za to. Ale přece není možné nechat dítě (na nižším stupni) bez dozoru. Jako ano, hlídat, nechat svobodu, pozorovat z povzdálí a včas (deus ex machina) zasáhnout.

    Jsou fakt rodiče, co na to kašlou. Ve stylu „až mu bude 15, dostane k narozkám krumpáč a potáhne makat parchant“. Jsou lidi, co mají děti proto, že chtěli mít děti. Jsou lidi, co si jen nezvali gumu. To první jsou rodiče, to druhý jsou šmejdi. Žádný dítě se na svět neprosilo.

    Amatérské placené porno. Pro lidi, kteří si myslí, že na PH nevydělavají dost.

    Aha, no, asi mě to neudivuje, internet je prostě, jaký je.

    Nemám rád tohle počítání. Člověk není stroj.

    Příklad: vyučit se elektrikářem trvá 3 roky. První ročník jen brousíš železa na dílnách nebo kopeš majzíkem zdi, protože dokud nemáš teoretické základy, nikdo tě k 230/400V nepustí. Druhák a třeťák je vo té skutečné elektrice. A pokud si 2./3. ročník strávil v lockdownu a jen maximálně koukal na videa, jak pan mistr zapojuje rozvaděč, budeš to muset dohnat v reálné praxi. Třeba to problém nebude. Ale jistě to nebude platit pro 100% takových absolventů.

    pohodlnost bohaté společnosti

    Myšleno tak, že dnes často nemusíš nic řešit. Jídlo ti doveze nejbližší pizzerie, stejně jako rohlík.cz. Veškeré energie jsou na dosah kohoutku/vypínače. Vlastně už ani nemusí být tohle, stačí smart ovladače a aplikace v telefonu. Chceš film? Netflix ti něco nabídne. Musíš napsat referát? CtrlC+CtrlV. Máš se něco naučit po faktické stránce? Je na to sexy responsivní webová aplikace s obrázky a nápovědami (abys nad tím náhodou nemusel přemejšlet sám). Chce se po tobě něco spočítat? Dokonce ti dovolili kalkulačku a papírek se vzorečky? Fuckoff, je tu PhotoMath. Atd atd atd.

    Opět: neříkám, že to takto mají všichni, neříkám ani, jestli většina, nebo menšina. Ale významné množství ano, minimálně v některých aspektech a nahrává tomu i vývoj školství. Je to dobře? Je to špatně? Uvidíme za 30 let. Třeba se mýlím já.

    Grrrrrrrrr. Může tohle prosím skončit? Mám toho plné zuby. V nové práci mi říkají linux guru. Úplně to nenávidím. Nesnáším to. Jednak to není pravda, do kernelu jsem nic nenapsal. Jsou tady mnohem lepší. A taky, jak to působí na ostatní? Každý umíme něco. Já rád prozkoumávám OS. Někdo jiný je machr na SQL. Někdo další na tu naši apku. Není vůbec fajn o jednom člověku neustále tvrdit, že je guru. Vadí mi to.

    Nemůže. Věř mi jako někomu, koho čas od času někdo pochválí. Mladí, staří, stejněvěccí, to je jedno. Taky mi to vadí, nemám rád, když mě někdo chválí. Nejsem guru v žádné oblasti mého zájmu, nikdy jsem nebyl a nikdy nebudu. Maximálně jsem jednooký mezi slepými. Znám spoustu lidí, kterým v jejich oblastech zájmu nesahám ani po kotníky, přesto jinými jsem považován za experta. Nemám to rád. Ale vím, že tohle nikdy neskončí. I sebeblbější ajťák je prostě pro „běžný lid“ něco mezi kouzelníkem a kvantovým fyzikem. Smiř se s tím :-).

    …protože to co jim z toho leze by mě zabilo. Nepiju kafe pro kofein.

    No, jednou-dvakrát jsem zkusil prohnat konvičkou robustu. Je to vo infarkt po prvním doušku. Nejde to, musí to být jemná arabica, jemně pražená, ideálně něčím švihlá. Já postup ladil za jediným cílem? vytáhnout ze zrn tu nakyslost, co presovač nezvládne. Jinak více James Hoffmann na YT. Ano, kafe též nemám primárně jako zdroj té drogy, ale jako chuťovou záležitost. Ač na té droze jistě mám určitou míru závislosti.

    Možná je to midlife crisis.

    Nepochybně. Já na sobě vidím, že už nejsem ten mladík. Současnou mladou generaci už plně nechápu, mají trochu jiný vesmír, ve kterém žijí. Ale naštěstí máme v našich vesmírech zhruba 80% shodu, takže jsme schopni překlenout mezigenerační rozdíly :-).

    No zkrátka svět se mění, mění se sakra rychle a my čtyřicátníci jsme těch radikálních změn zažili už mnoho. Revoluci když nám bylo ~10, příchod internetu a mobilů, když nám bylo ~20, příchod smartphonů a sociálních sítí, když nám bylo ~25, přechod fungování společnosti na web, když nám bylo ~30+ a teď probíhá tahle radikální změna směrem do více distančního, virtuálního, neosobního života. Ještě minimálně několik takových společenských změn nás čeká. Když si to člověk zkusí projektovat na dobu za 30 let, tak chtě-nechtě musí začít chápat všechny ty současné důchodce 70+, kteří už se v tomhle tiktokovém – twitterovém – aplikačním – online světě ztrácejí.

    • Heron napsal:

      Problém ale je v tom, jak to ty děcka typicky používají. Je to podobné jako když dáš dítěti hroznový džus.

      Asi hodně záleží na povaze. My (jako decka) jsme se nikdy ničeho nepřejedly.

      Právě že spousta rodičů zlomilo hůl a vzdalo to. Ty děti to odnesou.

      Já to myslel jinak. Tohle není teď během covidu, ale i před tím. Případů, kdy „šokovaný rodič“ něco zjistí je hodně. Ale mě se to kecá.

      Děti mých kamarádů už začínají dorůstat do věku, kdy se s nimi lze bavit (tj. 12+). Za nás ještě panovala oblíbená věta dospělých „na to seš ještě moc mladej, abys to pochopil“. Já tohle nedělám.

      Pokud se mě někdo (12) zeptá já nevím zrovna na to elektro, tak mu to vysvětlím (jističe, kabely, chrániče, proč je to důležitý apod.) Je to lepší strategie, než ho poslat si hrát (btw. na základce jsem přečetl Steven Weinberg – První tři minuty). Prostě to bylo někde na chatě v horách (na lyžovačce), tak jsem si to půjčil. Nerozuměl jsem ničemu. Dneska rozumím možná tak polovině a to si fandím. Nikdy není příliš brzo na to začít s čímkoliv.

      Ve stylu „až mu bude 15, dostane k narozkám krumpáč a potáhne makat parchant“.

      Hmm.

      Jsou lidi, co si jen nezvali gumu.

      Smutný.

      Příklad: vyučit se elektrikářem trvá 3 roky. První ročník jen brousíš železa na dílnách nebo kopeš majzíkem zdi, protože dokud nemáš teoretické základy, nikdo tě k 230/400V nepustí. Druhák a třeťák je vo té skutečné elektrice. A pokud si 2./3. ročník strávil v lockdownu a jen maximálně koukal na videa, jak pan mistr zapojuje rozvaděč, budeš to muset dohnat v reálné praxi.

      Stejně se to naučí až v praxi. Jinak sleduju Pohlreicha, mám to rád. Pamatuju si na nějakou soutěž pro učně (kuchař) kde vyhráli a nedělám si prdel, sadu instantních šmakulád od Vitany. Pohlreich mohl vybuchnout vzteky (resp. on to umí popsat jinak a lépe s tou svou hranou nekonečnou arogancí). Proč nedostali jako hlavní cenu třeba sadu nožů? Nebo já nevím, rondon, kuchařku.

      Takže to záleží na tom mistrovi. I přes video se dá lecos ukázat. Asi ten kanál smazal, ale měl jsem tady videa (dávno před covidem) od jednoho mistra v autodílně a ukazoval tam perličky z oprav: popis závady, potom nalezení skutečné závady, detektivní práce a potom to byl zcela jiný senzor, než si původně myslel. Protože mezitím byl ještě datovej kabel zkratovanej na kostru. Tyhle perličky jsou vlastně do nejlepší. Vyměnit ojel umí každý. Ale najít chybu v senzoru, co se zapíná jen někdy, to je kumšt.

      Nám nejvíc dal (na SŠ) borec, kterej přišel ze zkrachovalé Tesly. Dělal tam masky pro křemík a výrobu polovodičů. Poslouchat, jak se skutečně dělá tranzistor je tisíckrát lepší, než se učit nakreslit V-ACh. já nevím bipoláru.

      A dalo to hodně i těm pětkařům. Pamatuju si, jak někoho u tabule nechal spočítat indukci cívky. Borec počítal, počítal, vyšlo mu to něco jako 490T. Učitel se na to podíval, řekl suše: „Tak to dvakrát podtrhněte. A máte to za pět.“

      Před pár lety jsem toho spolužáka náhodou potkal v nějaké dílně, kde pracoval na ovládacím panelu pro studiová světla (DMX). Neztratil se. Pětkař.

      Myšleno tak, že dnes často nemusíš nic řešit.

      No dobře, a kde bys chtěl namalovat tu hranici? Teplou vodu na otočení kohoutku máme od narození. A současně jsme ale museli nosit vodu od studny a ohřívat ji na kamnech – na chatě. Máš pravdu, že jsou všechny ty technologie dostupné. Ale to bylo i za nás. Rodiče měli doma temnou komoru a běžně si vyvolávali fotky. Když jsem začal brát rozum, tak plný album fotek byl součást světa, kam jsem se narodil. Protom přišly diapozitivy (nebo se rodiče je naučili je vyvolávat, to nevím), opět, barevný obrázky promítané na zeď v obýváku. Pro děcko opět součást jeho světa – jak má někdo v 5 letech vědět, že je to něco extra? Kvalitní tesla repro (hrajou dodnes).

      Dneska to není jiný. Jestli někdo má Netflix na jedno kliknutí, tak já jsem měl kotoučový magnetofon s páskami koncertů (jazz, rock) – taky na „jedno“ kliknutí – tím myslím, že založení pásku kolem všech těch vodících kapstanů nic nebylo, prostě se to takto dělalo – součást světa. Stejně jako umístění přenosky nad LP. Jestli je dneska Spotify na jedno kliknutí – ano, mám ve Spotify hudbu, kterou mám ještě i na gramodeskách. Nevidím v tom problém. Ve sklepě mám gramofon po rodičích. (Už bude mít rozpadlý řemen a přenosky taky nemám, což je otázka jedné objednávky přes internet.)

      Musíš napsat referát?

      Tohle bylo vždy. Hele kámo, napíšu ti úkol když mi dáš stovku (na cigára).

      Uvidíme za 30 let.

      Nevím, jak bys to chtěl měřit. To (v roce 2051) uvidíš nějaký negativní jev a řekneš si, jasně, za tohle může covid? Něco jako když se na každou kravinu řekne, za to můžou komunisti? 32 let od převratu.

      Smiř se s tím :-).

      Nesmířím. :-)

      Jinak více James Hoffmann na YT.

      Mám ho v odběrech. Občas je to lehce za hranou sledovatelnosti – průběh teploty vody dle času pro zalití kávy v keramickém filtru – jako snesu hodně, ale takovej puntíčkář zase nejsem. :-D

      ale jako chuťovou záležitost

      Já už ne :-D Už to chlastám jen jako horkou vodu.

      Nepochybně. Já na sobě vidím, že už nejsem ten mladík.

      Mě sere společnost, vědomí, co všechno jsme mohli dokázat a místo toho to raději všechno zahodíme, protože je tady „horda“ imigrantů. Sorry, že to pořád opakuju, ale kdyby se těm pár lidem stejně jako v letech 2000 (válka v Jugoslávii), prostě pomohlo, tak dneska o ničem nevíme, stejně jako doteď mě bude ošetřovat Arab (myslím) v nemocnici. Problémy jsou od toho, aby se řešily. Ano, nebylo by všechno bez problémů, ale mohli bychom si říct, že jsme to dokázali. A vůbec nejlepší jsou ty výmluvy – nejdřív je to horda krvežíznivých barbarů a potom zase to jsou mladíci s iPhonem v ruce, tak je sem nepustíme. Jako wtf, zkuste být (vy odmítači všeho – nemyslím tebe) alespoň chvíli konzistentní. Ten iphone (což je, krom Česka, standardní mobil všude na světě) jim někdo záviděl nebo co to bylo za argument.

      Současnou mladou generaci už plně nechápu, mají trochu jiný vesmír, ve kterém žijí.

      Což je dobře. Mimochodem, když neustále narážíš na tento generační problém. Dobře se podívej, kdo je v publiku. https://youtu.be/Klw_h9qtIm8?t=5365

      Je to veřejná přednáška, i pro SŠ, podívej se na jejich věk a jak to hltaj.

      (A jestli mi řekneš, že je to výjimka, tak už tě fakt půjdu uškrtit. :-D)

  6. soudruzi soustruzi napsal:

    Znate Slepe skvrny Dana Prokopa? Slyseli jste o Ceske jizde Vratislava Dostala? Jak jejich motivy zapadaji do tech predstav o skolstvi … a dalsich vecech, ktere ve vasich komentarich ctu?

    Poslouchate nekdy Radio Wave? Maji tam reportaze a rozhovory s mladymi lidmi, i s temi v problemech … jsou tam rozhovory se zajimavejsimi autory nez Manfred Spitzer. Uz z tech kniznich doporuceni mam policku, nove knihy objednany dnes rano, protoze pristi rok maji o hodne stoupnout ceny papiru.

    Na socialnich sitich jsou nejhorsi predatorske algoritmy. Maji dve strany. Algoritmus pouta uzivatele k nekonecnemu skrolovani. Algoritmus autory tlaci chrlit obsah s engagementem. Trati na tom vsichni. Podobne algoritmy ma airbnb, uber, … Vzpominam si na Nicka Srnicka, je s nim rozhovor v Otevrenych hlavach na Wave.

    • Heron napsal:

      Nic z toho, co píšete, neznám. Radio wave neposlouchám – den má 24h a tohle už nestíhám (něco jsem slyšel, s Rychlíkovou apod.). Díky za inspiraci. Tohle si snad doplním. Pokud byste měl/a další zdroje k nastudování, prosím sem s tím.

      (Nevím, kdy se k tomu dostanu. Ale dle priority si to přečtu / poslechnu. Jen nevím kdy.)

      • soudruzi soustruzi napsal:

        Slepe skvrny jsou docela zname. Dan Prokop o tom delal pred pandemii hrozne moc rozhovoru. Sociolog chudoby se mu rikalo.

        Resilo se to hlavne vloni u distancni vyuky, ze jsou tu ruzne oddelene svety. Nahore to padlo „tohle bude jiné na výběrovém gymplu v Praze oproti učňáku na Vysočině“, ale je to take ucnak v Praze na sidlisti a gympl v Jihlave. Rodice to dite bud dokopou na gympl nebo to vubec neresi.

        Nema smysl to v komentari nejak rozepisovat, jsou o tom ty dve knizky. Ta druha vlastne ne, to jsou pribehy z ruznych vesnic, kde deti nakonec vlastne nejsou. V alarmu byl minuly tyden rozhovor s Dostalem a pisou tam o tom pravidelne. Jedna kniha Stanislava Bilera je take o tom, ale jako experimentalni roman. Na Vsichni tady umreme tady nekde byl odkaz nebo si to pletu? Jenom me prekvapuje, ze to je prekvapive.

        O Radiu Wave, je to hlavne o popkulture, ale maji hodne dobre podcasty. Rozhodne doporucuji Otevrene hlavy, asi 3 rady rozhovoru se svetovymi akademiky. Podhoubi byva zajimave, takova vsechochut. Jednou je tam nadsenec do hub, jindy debata ekologa a urednika, ekologicky vcelar, basnik a vydavatel, … Z Liberatury mam tipy na soucasnou beletrii, kterou jinak vubec nestiham. Hergot je nekdy dobry na rozsireni obzoru. V On Air jsou obcas kratke reportaze. Nedavno se bavili s romskyma deckama u nejakeho socialniho centra, proste vec, na kterou jinak nikdy nenarazim. Hodne toho nestiham, podcasty o cestovani, architekture, … Quest o videohrach me zaujaly, ale take musim resit priority.

  7. Pingback: Proč u nás nic nejde a všechno je problém II | Heronovo

Komentáře nejsou povoleny.