První pokus o astrofotografii

Vyrazil jsem fotit kometu PanSTARRS, bohužel počasí nepřálo, tak jsem se alespoň pokusil o několik snímků hvězdné oblohy. Jak jsem zjistil, není to vůbec snadné a mnoho toho do spokojenosti chybí.

Technika: Canon EOS 50D (crop 1.6), Canon EF-S 70-200 f4 USM IS L, a samozřejmně nutný stativ. Fotil jsem s 10s autospouští a s blokováním zrcátka. 2s blokování se ukázaly jako nedostatečné. Dále, protože se mi nechtělo řešit dark image a odečítání v softu (zatím nevím ve kterém, tohle jsem dělal v RawTherapee), měl jsem zapnuté potlačení šumu dlouhé exposice (což přímo ve foťáku od každého snímku odečte aktuální darkimage). Všechny snímky, s vyjímkou Měsíce, jdou převedeny do odstínů šedé.

Mesic3

Měsíc, ISO 100, f/8, 1/30, 165mm

Vyrazil jsem dost brzo, před 18 hodinou, takže obloha nebyla dostatečně tmavá, což se ostatně u města nedá očekávat nikdy a také svítil Měsíc, i když jen ze čtvrtiny. Tahle potvora přezáří všechno. Díky stínům lze vidět i malé krátery na přechodu ze osvětlené do tmavé části.

V podstatě jediná část oblohy bez oblačnosti poskytovala výhled na Orion.

Orionuv_pas_letadlo

Orion s průletem letadla. ISO 800, f/4, 5s, 70mm

Zde je „skoro“ celkový pohled na Orion i s průletem letadla těsně nad velkou mlhovinou M42. Skoro v uvozovkách, protože tady bylo 70mm moc uzkých.

Proč ISO 800. Na tomto snímku Orionu pořízeném při 70mm (což je 112mm ekvivalent kinofilmu), to ještě není tak vidět, ale i na 5s exposici se přece jen naše planeta trochu pohne, takže při jakékoliv delší exposici jsou potom z hvězd obloučky. Jako bonus navíc ještě během exposice proletělo letadlo.

Orionuv_pas_detail

Detail orionova pásu, ISO 800, f/4, 5s, 200m

Detail orionova pásu. Zde už nejsou hvězdy jako tečky, ale obloučky. Opravdu mě překvapilo, že i na tak malou ohniskovou vzdálenost (320mm ekvivalent) a na 5s exposici se ta obloha tak pohne. Na cokoliv serióznějšího je už nutná paralaktická montáž.

Plejady

Plejády, ISO 800, f/4, 5s, 200mm

Další věcí, kterou musím příště vychytat je oblečení. 2h pod jasnou oblohou člověk dost prochladne i v jinak relativné teplém svršku. Při delších výpravách (ideálně ve více lidech), už by to chtělo teplý nápoj. Přidá se někdo?

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 komentářů: První pokus o astrofotografii

  1. Vlastimil Ott napsal:

    Zkoušel jsem v noci fotit, ale neuspokojivé výsledky mě odrazují…

  2. Zdeněk Burda napsal:

    Zrovna dnes jsem byl fotit, ale ještě jsem nestáhl fotky z karty :-)

    obrázky z minulého focení v noci

  3. David Ježek napsal:

    nj, to by mohla bejt dobrá sranda, jen ta olomouc je „trochu daleko“ :-)

Komentáře nejsou povoleny.