Rozbalovací fotoreportáž

Několik fotografií nového počítadla.

První dojmy

 • Kovová krabička pro procesor je sice pěkný sběratelský kousek, ale ještě by ten procesor z toho mohl jít vytáhnout :-D. Nakonec jsem musel ten karton vevnitř rozřezat.
 • Chladič chladí, při 10W spotřebě CPU na idle je krásně tichý. Ale stejně jako OEM Intel to chce zakoupit něco, co tiše uchladí i těch špičkových 125W. Tohle to uchladí, ale tiché to není.
 • Není mi úplně jasné, proč má deska konektor pro PWM ventilátor na zcela opačné straně, než se montuje ventilátor. Že by pro BTX skříně?
 • Spotřeba na idle klesla z původních cca 125W na velmi pěkných 75W. Plánuji ještě trochu podrobnější měření.
 • Na idle je to opravdu tiché.
Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografie, Hardware, Počítače. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 komentářů: Rozbalovací fotoreportáž

 1. David Ježek napsal:

  – k chladičům mohu posloužit maximálně tímhle: http://diit.cz/clanek/test-noctua-nh-d14-versus-45ghz-quad-core-intel/grafy-prubehu-teplot-hlucnost-v-kontextu ale faktem je, že tam zatím jsou hlavně noctuy.
  – obecně cokoli se 140mm ventilátory bude i na tomhle cpu tiché. se 120mm bych si pohlídal otáčky a velikost pasivního bloku. zvážit se dá i nějaký ten all-in-one vodník, není to drahé a je to slušně výkonné.
  – btx asi ee, ten standard byl fakticky pohřben už před lety
  – pokud se chceš držet sapphire, blíží se na diit test jejich nového VaporX CPU chladiče (ale info samozřejmě až tam v recenzi).

  stěžejní otázka: plánuješ OC?

  • Heron napsal:

   Ahoj Davide.

   Rád bych ti tímto poděkoval za pomoc s výběrem. Tohle se opravdu povedlo. :-)

   Začnu odzadu. Aktuálně ten výkon bohatě stačí na vše co provozuju. Takže taktování zatím v plánu nemám a ostatně jsem to nedělal prakticky nikdy. Časem ovšem možná i na tohle přijde řada.

   I když, ono je lepší koupit aktuální kousek cpu, protože má nové instrukční sady apod. (Např.: tohle umí AES při zapnutém AES-NI 3.5 GB/s, zatímco při vypnutém jen nějakých 800MB/s — procesor bez příslušné instrukční sady se sem žádným taktováním nedostane).

   Ta noctua je rozměrově impozantní, jak je na tom základní deska z hlediska mechanického namáhání? Přece jen 1kg váhy 10cm od uchycení už musí být znát.

   Mě by se tam nejspíše nevlezla k vůli výšce pamětí. To možná byla moje drobná chybka. Potom by se ale klidně dalo uvažovat o vodníkovi. Ještě uvidím, zatím je to ok.

   • David Ježek napsal:

    Ahoj Tome, zamálo :-)…

    Co se týče té linkované Noctuy, to je prostě poslední recenze s posledním grafem hlučností. Nemusíš samozřejmě volit 14cm verzi, mají i 12cm a 9cm variantu (té už bych se s ohledem na TDP vyhnul, už by asi trochu hlučela) chladiče s touto konstrukcí. Kdyby i u 12cm náhodou překážel ventilátor, tak ho trochu posuneš, to se nic neděje. Stejně tak u té NH-D14 můžeš ten první vyhodit a nechat to profukovat jen tím středovým 14cm ventilátorem, případně překážející žebra upajcnout, ohnout či sklepat kladívkem a šroubovákem po heatpipách nahoru (i takový zvěrstvo už jsem kdysi jednomu člověku dělal ;).

    Já mám Noctuu rád hlavně proto, že až za 5 let bude nějaký „socket AM4“, tak jim napíšeš maila a oni ti bezplatně pošlou novej mounting kit pro ten socket. Dělá to třeba i Coolermaster u některých verzí chladičů, ale obecně v tomhle je Noctua nej. V jejich výkonnostních třídách ale samozřejmě koupíš chladiče i jiných výrobců. Jinak s namáháním patice AM3 takhle velkým chladičem . je to přichyceno skrz desku na druhou stranu pomocí plechu a ten to roznese. Ta deska má zase dostatečně blízko úchyty k bedně (hlavně ten jeden), takže tady bych problémy fakt nečekal. Viz instalační manuál. Ano, cena je vysoká, ale tenhle největší chladič je investicí navěky :-).

 2. z0ny napsal:

  Zas abych prekonaval tvych 32GB ram ;D

 3. Pingback: Měření spotřeby 2013 | Heronovo

Komentáře nejsou povoleny.