Slova

V tomto článku se chci zabývat něčím, co by student psychologie v prvním ročníku určitě dokázal pojmenovat jedním slovem. Já to slovo neznám, musím jich pro popis věci napsat víc.

Přetížení

Určitě to znáte také, nějaká skupina lidí se „zabývá“ (v uvozovkách, protože snaha je veškerá předstíraná) nějakým problémem. Problém lze analyzovat, rozložit na části, zjistit vztahy mezi podčástmi, měřit a řadit podle nějaké metriky apod. Zkrátka standardní hledání příčiny něčeho.

Během hledání příčin se často zachází do slepých uliček. Typicky je nějaké chování podezřelé jen do chvíle, kdy se zjistí, že je to běžný provozní stav.

Psal jsem report o jednom systému a u jednoho serveru jsem napsal slovní spojení: „vyšší zatížení (něčeho)“. V tu ránu se veškeré další hledání ukončilo, viník byl totiž nalezen a lidé, kteří na tom stejně nepracovali, si mohli oddechnout, protože nebezpečí, že by po nich někdo chtěl skutečné řešení, se snížilo (prostě už ví, na koho to hodit).

Pochopitelně to nebyla příčina, jen běžný stav. Problém se projevuje dál. Ovšem i rok po té, za všechno může komponenta uvedená v mém reportu. Zbytek se neřeší. Jen díky dvěma slovům.

Problém

Ostatně samotné slovo problém je problém :-) Velmi často někdo označí za problém jev, který nemá definovanou žádnou metriku. Když není definovaná metrika, nelze stanovit hranice řádného a mimořádného stavu. Takže jednou je nějaký stav objektu problém, jindy tentýž stav stejného objektu někdo označí za běžný (resp. neoznačí vůbec). Ve chvíli, kdy je něco označeného za problém, tak se k tomu lidé začnou stavět jinak, přičemž si nevšímají, že kolem nich proplouvají stovky jevů ve stejném stavu.

Incident

Další slovo je incident. K různým událostem dochází neustále. Jsou události provozní, řádné, mimořádné. Je někdy směšné, někdy děsivé sledovat, jak jedno slovo může změnit vnímání a přístup k události. Běžná událost označená jako incident je náhle mimořádná. Nikdo nezjišťuje míru mimořádnosti, ani četnost ostatních událostí stejného typu. Prostě indicent.

Takže se potom běžná událost, ke které dochází často, řeší neběžnými prostředky, které s sebou přinášejí další náklady. A neřeší se jiné události daleko závažnějšího chakteru. Opět jen díky jednomu slovu.

Tolik jen úvaha před víkendem. Užijte si jej a važte slova! :-D

Příspěvek byl publikován v rubrice Názory. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.