Hi-Fi sluchátka

Hudba je (kromě ticha, kterého se dostává stále méně) neoddělitelnou součástí mého života. Bohužel ne vždy je možné poslouchat z reproduktorů.

Přiznám se, že sluchátka nemám přiliš v oblibě a pokud je jejich použití nevyhnutelné (např. v noci, kdy by poslech z reproduktorů obtěžoval pokojně spící), dávám přednost velkým náušníkům, které pojmou i vnější zvukovod.

Před několika týdny se mi odporoučela sluchátka KOSS UR/40, která mi svým charakterem již příliš nevyhovovala. Inu vydal jsem se do svého oblíbeného Safíru a vznesl svůj požadavek.

Vzhled

Tamní odborník příliš neváhal (jednak proto, že tomu opravdu rozumí a zejména z důvodu toho, že jsme již důkladně probrali mé požadavky na zvuk během předchozího nákupu) a podal mi dvoje sluchátka na první pohled zcela jiná, na první poslech zcela stejná. Sluchátka Beyerdynamic DT990 mají hlavový most z matného stříbrného kovu jehož koženkové polstrování nelze vyměnit a na mušlích mřížku s podobně nevzhledného kovu. Na proti tomu Beyerdynamic DT 990 PRO mají všechno (tedy až na šedé polstrování mušlí) černé a jsou odborně řečeno: daleko hnusnější (proto jsou také levnější). Zde je polstrování mostu snadno vyměnitelné. Stejně jako polstrování mušlí což však platí i pro hezčí model.

Beyerdynamic DT 990 PRO

Na sluchátka se ale nekouká, sluchátka se poslouchají

Oba modely používají stejný měnič, zájemce o koupě má tedy na starosti pouze vzhled. V Safíru jsem oba modely sluchátek otestoval na CD přehrávači Marantz SA 6002, který (jak mě promptně informoval prodejce) ještě nemám.

Mohu potvrdit, že oba modely hrají naprosto stejně. Vybral jsem si model PRO. Přednes je velmi … sluchátkový. Jak jsem psal, dávám přednost reproduktorům. Právě poslouchám Mozartův Requiem a při vokálech v Tuba Mirum mám pocit, že „slyším“ zpěvákům až do plic. Zvuk je velice přesný a pokud bych si měl vypůjčit terminologii z obrazu, tak je na můj vkus až příliš kontrastní. Takový má být. Jen na to nejsem zvyklý. Pokud kvalitní reproduktory nenechají nitku suchou na mptrojce, lze z trochou nadsázky napsat, že kvalitní sluchátka nenechají nitku suchou na DAC. Pokud byla KOSS přebasovaná, Beyerdynamic jsou vyrovnaná. Nevadí jim rock v podání Led Zeppelinu, folk od Čechomoru, ani mluvené slovo od Cimrmanů, natož metal od Therion. V tomto směru jsou dalekové více tolerantní než Bowers&Wilkins, které vyloženě nesnášejí Nightwish.

S klidným srdcem mohu Beyerdynamic DT 990 PRO doporučit každému milovníkovi hudby. Jsou velmi pohodlná, měkké polstrování s chloupkem se dokonale a přitom lehce (síla přítlaku jsou necelé 3N) přitiskne k hlavě, hlavový most po pečlivém nastavení nikde neplačí a není cítit. Přívodní kabel (2.5m dlouhý a ztočený do spirály) je zapojen do levé mušle a na druhém konci opratřen pozlaceným 3.5mm stereo jackem. Ke sluchátkům je dodávaná rozvněž pozlacená redukce (nebo expanze?) na 6,35mm. Jak redukce tak konektor na kabelu je opatřen závitem, spojení konektoru a redukce je po zašroubování přesné a pevné.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hi-Fi. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář: Hi-Fi sluchátka

  1. Pingback: Oprava kabelu u sluchátek BD DT990 PRO | Heronovo

Komentáře nejsou povoleny.