Služby a programy, které používám

Dneska se rozmáhá vlna odcházení od Google a velkých cloudových společností a lidé řeší co čím nahradit. Zde je seznam programů (asi ne úplný), které používám já na svých serverech.

Elektronická pošta

Tady je to jasné, o poštu se mi stará Dovecot / Postfix. O instalaci emailového serveru jsem tu nakonec již psal. Nikdy jsem příliš nepoužíval webové klienty, nejsem jejich příznivcem. Pro nouzové případu mám ale nasazený webový SMTP / IMAP klient RoundCube.

Dokumentace

Je základ :-). Osobně se mi nejvíce líbí „originální“ MediaWiki, ale podobných projektů je více s různou složitostí a syntaxí.

Novinky

Hodně dlouho jsem používal prográmek rss2email. Jedná se o skript volaný z cronu, který prochází zadané rss / atom feedy a posílá je na email. Ideální v případě, že již máte zařízený emailový server a klienty, nemusíte nic dalšího řešit.

Jako samostatnou rss čtečku pak mám nasazený Tiny Tiny RSS. Jedná se webovou aplikaci, podobnou například již zaniklému projektu Google Reader.

Obrázky

Tady mohu doporučit webové galerie G2 nebo G3. Mám nasazenou G2, protože působí techničtějším dojmem, pro rodinné fotky bych ale instaloval G3.

Soubory

Tady je to poměrně jasné. Již od dob studií na univerzitě jsem používal Subversion. Své (školní) dokumenty jsem tak měl jednak na serveru ale také u sebe na stanici. Potom jsem jen přešel na Git. V zásadě je to jedno, každý dobrý verzovací systém funguje.

Mimochodem, toto je taky důvod, proč jsem v podstatě nikdy nenosil USB flash disky nebo před tím CDRW apod. Pokud máte soubory na síti, nic takového prostě nepotřebujete.

Mrak

Bohužel, ne každý je nakloněn používání svn nebo gitu, takže jsem také musel řešit, kam s daty, které jsem měl na Dropboxu (ten jsem používal pouze z důvodu sdílení souborů s lidmi okolo, nikdy pro své dokumenty).

Místo dropboxu teď mám nasazený OwnCloud. Autor má sice poněkud zajímavé pojetí slova synchronizace, ale na druhou stranu, vynecháme-li technické podrobnosti, tak funguje. Navíc je to asi jediný projekt typu Dropbox, který si můžete nasadit na vlastní server, takže za to patří autorům velký dík. Opět, používám to spíše na soubory, které potřebuji dát ostatním. Na své soubory mám git.

Pár slov na závěr

Je zajímavé sledovat, jak se postupně mění podmínky a důvody lidí pro ten či onen přístup. Zatímco dřív bylo zcela přirozené, že svá data má každý u sebe a hostuje si sám své služby, dneska je pro některé lidi nutností hledat důvody proč to nemít to v cloudu (ať už to slovo znamená cokoliv). Zkrátka „by default“ své soubory dáme všanc někomu cizímu a musíme mít pádné důvody, proč to nedělat. Je to zcela zvrácená logika. A jsem rád, že se to mění a lidé si to uvědomují.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dovecot, GIT, Linux, Názory, Postfix. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Služby a programy, které používám

  1. lzap napsal:

    ownCloud na me neudelal dojem, zkousim seafile.

  2. Pingback: Ohlédnutí za rokem 2015 | Heronovo

Komentáře nejsou povoleny.