Smazal jsem Windows

Už jsem čistě na Linuxu.

Dneska jsem se odhodlal k radikálnímu kroku. Je to právě 456 dnů, co mám Linux (instalace Fedora Core 3 proběhla 30.12.2005). Za ten rok a něco jsem se hodně naučil o fungování PC, sítě i o lidech. Byl jsem překvapen, kolik lidí je ochotno poskytnou svůj čas pro pomoc jiným.

Operační systém Windows jsem používal od verse 3.11, ale daleko intensivněji od Windows NT 4.0 Workstation. Na řadě NT jsem vydržel až do roku 2004, to jsem měl Windows Server 2003 (vyzkoušel jsem celou řadu NT, tj. NT4,0, 2000, XP Prof., 2003). Vše samozřejmně legálně v českém slova smyslu. Je to velmi dobrý operační systém. Nikdy jsem neměl problémy s nestabilitou, kterou spousta lidí tak hloupě Windům přisuzuje.

Dá se říct, že jsem byl spokojený. Programoval jsem nejdřív v Delphách (což byl jeden z důvodů instalace Windows NT), potom v C++ ve Visual Studiu 6.0 a nakonec v C# pro platformu .Net. Teď píšu v Javě. Jazyky (C++, C#, Java) jsou podobné, ale někdy i ošidně rozdílné.

Někdy na střední Elektrotechnické průmyslovce (asi před pěti lety), mě kamarád naučil nevypínat PC. Dobrá rada. Sám jsem to naučil jednoho člověka, který mi ze začátku nevěřil, že moje PC jede nonstop (hardware samotný běží nonstop klidně několik měsíců, možná i něco přes rok — záleží to na výpadcích napájení a upgrade hw). Jak to souvisí s linuxem? Nijak. Jen poznámka: můj soused (XP) má průměrný uptime větší než já (FC4) a to proto, že on neupgraduje jádro :-D

Pak jsem se dostal na Universitu Palackého, obor matematická informatika, kde jsem se naplno setkal s Linuxem. Nebylo to poprvé, už předtím na střední škole jsem měl pár měsíců dualboot W2000 / Suse 6.4 (dodnes si vyčítám, že jsem u toho nezůstal). Na výšce jsem se setkal (mimo jiné) i s dostatečně šíleným jazykem Scheme (jazyk pro pravé muže) a hlavně s jeho učitelem Vilémem Vychodilem (to je právě autor výroku o Scheme jako jazyku pro pravé muže). Tento jazyk mě uchvátil natolik, že jsem (poněkud naivně), začal psát jeho interpret — nakonec tento pokus skončil plně funkční, leč zcela zbytečným, Math-Scheme parserem zpracovávající vstupy typu (+ 9 7 (* 8 9 6 1)), speciální formou define a speciální formou quit :-).

O ročník později nás Vilém učil TeX (teda LaTeX2e). To bylo něco. Konečně textový processor (nebojte, vím, že se jedná o typografický systém) ze kterého vychází výstup nejen správný po obsahové formě, ale i vzhledově pěkný. Konečně se na ten text dá i dívat. Dá se plynule číst bez přeskakování nesmyslně dlouhých mezer mezi slovy.

Z důvodů, které tu nechci uvádět, jsem musel informatiku ukončit :-(. Chtěl jsem školství opustit nadobro a založit si vlastní firmu. Okolí mě přesvědčilo, že minimálně Bc. potřebuju, tak jsem nastoupil na obor fyzika (ta mě baví o procento míň než PC :-). V současné době studuji třetím rokem na UPOLu a připravuju se na státnice a obhajobu Bc. práce. Tu jsem programoval (jak jinak) v prostředí LabView na Windows Me (na PC v laborce to tak prostě bylo a já s tím nemám nejmenší problém). Zapnu LabView, přes putty se připojím k sobě domů, ve vimu si píšu poznámky a nakonec v shareware versi TotalCommandru hodím denní práci k sobě na FTP. Mezitím si hraju s LASERem (jen 20mW He-Ne ale stačí), kamerou za 60tisíc a digitalizační kartou na 30tis (nic moc, ale i tak se divím, že mi to dají do ruky). Na školní práce (a že jich bylo), jsem Windows nepotřeboval. Nikdo po nás nechtěl odevzdanou práci v .doc, s pdf byli spokojení (při nejhorším to stačilo vytisknout a odevzdat papírově).

Na začátku druhého ročníku fyziky jsme johny a já dostali internet do našich paneláků, kde je v současné době připojeno asi 18 klientů. Máme veřejnou IP adresu. Každý se s tím vyrovnal po svém. Někdo neustále přeinstalovává, někdo má firewall. S johnym jsme dlouho nemohli najít takový (pro Windows), který by zvládal firewallovat 100mbps traffic (jsem s johnym spojený přímo dalším UTP kabelem, kde přenos 500GB / měsíc není problém). Rezignoval jsem po půl roce a nainstaloval FC3, pro linux je 100mbps hračka. Johny to vyřešil tak, že si později koupil router Asus (MIPS 200MHz CPU, linux 2.4.30) a už má taky pokoj.

Konečně se dostávám k důvodům, které mě vedli ke smazání partišny s Windama. K ničemu Windows nepotřebuju. Většiná rebootů do W (nebylo jich ani 20) byla k vuli hrám, a také k vůli tomu, že různí lidé chtěli vyzkoušet něco na lepším stroji (a to nemám žádně dělo, jen podprůměrné PC) než mají doma (ne Radku, opravdu nemám na mysli tebe i když to tak může vypadat). Windows byly posledním kusem nelegálního SW nainstalovaném na mém PC. Až je budu potřebovat, tak si je koupím. To je další důvod. Od chvíle, co jsem začal programovat trochu profesionálněji, mě problém nelegálního SW trápil čím dál tím víc. Dnes jsem ho vyřešil.

Příspěvek byl publikován v rubrice Názory, Počítače. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Smazal jsem Windows

  1. z0ny napsal:

    jo to byly casy, kabel na primo, asus router, etc. :)

    • Heron napsal:

      To už je 6 let. Je úžasné, kolik se toho za tu dobu stalo a co všechno je dnes jinak. :-)

Komentáře nejsou povoleny.