Sociální sítě? Vlastně jen taková lepší RSS čtečka.

Někdo jimi opovrhuje, někteří zaměstnavatelé je blokují. Řeč je o sociálních sítích. Facebook, MySpace, GooglePlus. Jak je používám? A jak je používáte vy?

Sociálních sítím jsem, jako správný nerd geek, dlouho odolával. Úplně zbytečně a k vlastní škodě. Je to jen technologie a nemůže za to, jak ji někteří používají. Nemůže za to, že se tam lidé fotí v různých stupidních polohách, ani že tam publikují kraviny. Naštěstí se to dá snadno zablokovat a také příspěvky od lidí (které z různých důvodů musíte mít v kontaktech, to už je téma samo pro sebe) lze nezobrazovat.

Ale ukazuje to, že se lidé rádi baví, rádi drbají a rádi si vyměnují i sebestupidnější informace. Vlastně ano, je to sociální síť a lidé se rádi sdružují.

K té technologii. Přiznám se, že elegance s jakou lze vložit příspěvek, fotku, video a vlastně cokoliv, mě fascinovala. V době, kdy těžkopádné CMS měli problém vůbec vložit obrázek (a to ještě nechtějte snadno brouzdatelnou galerii), tak na FB to šlo snad už i drag&dropem, během několika sekund. Tuto technologii frontendu bych měl rád na vlastním serveru.

A tím se dostávám k tomu, co mi na nich nejvíce vadí. Moje data (naštěstí ne soukromá), jsou někde. Někde, kde na ně nedosáhnu. Mnohem raději bych viděl podobný systém, který bych si nainstaloval, stejně jako moji kamarádi na své servery a které by se vzájemně propojili. Stejně jako XMMP (jabber, IM) nebo emaily, decentralizovaný systém. Tohle bohužel z nějakého duvodu nefunguje, přestože technologie na to jsou. Takže místo toho, abychom si vzájemně komentovali příspěvky umístěné na vlastních strojích, tak máme data někde v povětří. Nu což. Používátě někdo (Davide?) Diasporu?

Mám profil na Facebooku i na Plusku. Postupem doby mi oba profily dokonvergovali do podoby lepší RSS čtečky. Používáte ještě RSS? Většina mých kontaktů publikuje odkazy a přidají k tomu vlastní komentář. Někdy se rozvine i diskuse. Výsledkem je tedy místo plné zajímavých odkazů a komentářů a diskusí k nim. Tohle mám opravdu rád a rád čtu i názory ostatních. A to ani nemluvím o twitteru, ten je pro sdílení užitečných odkazů přímo stvořený.

Ad blokování zaměstnavateli. Sociální síť není jedna jediná. Každý profil je jiný, každý je jinak užitečný. Nevidím žádný důvod k blokaci. Osobně tam mám kamarády a známé (a už i neznámé přispěvatele) zejména z IT oborů a opensource neziskového sektoru. Je pro mě užitečné se dozvědět o zajímavé technologii od člověka z RedHatu. To už má nějakou váhu. Nebo z národního bezpečnostího týmu při NIC.cz (proč by tohle někdo chtěl blokovat?). Takže zaměstnavatelé, neblokujte to. Naopak, snažte se z toho vytvořit užitečný pracovní nástroj.

Příspěvek byl publikován v rubrice Názory. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 komentářů: Sociální sítě? Vlastně jen taková lepší RSS čtečka.

 1. davkol napsal:

  Při používání jako RSS čtečka (Google Reader mimochodem stále používám) s komentáři mi vadí, že se komentáře neobjevují u primárního zdroje.

  Používal jsem StatusNet na identi.ca (můžeš i na vlastním serveru) a jediným problémem byla stabilita serverů provozovatele a relativně hodně spammerů a markeťáckých stalkerů. Ale StatusNet od verze 1.0 je velmi dobrá věc (IMHO nejen klon Twitteru).

  Účet na jednom diaspořím podu mám, ale moc ho nepoužívám (nebyl čas a lidi). Je to hodně jako staré G+, detaily možná sepíšu později. Na vlastní mám slabý server, příp. nemám konektivitu, takže v tomhle nemůžu sloužit.

  • Heron napsal:

   Také mám ještě Reader. Jo jo, ty komentáře nejsou u primáru, pravda. Lidé také často komentují články na sociálkách a diskuse pod článkem samotným zeje prázdnout (možná je na čase to propojit).

 2. lzap napsal:

  Ono ne každý umí používat sociální sítě s citem, takže dokážu pochopit ty blokace. Já pustím delší build nebo něco a zhruba tak 2x – 3x denně „zčeknu“ Google plus. Ale dokážu si představit, že někdo kdo má přepisovat dlouhý text může díky Facebooku snížit svoji výkonnost i o 20 % ;-)

  Zajímavá je jedna věc – více sítí. Rozhodl jsem se, že Plus budu používat spíše k pracovním a technologickým věcem (přidali si mě kolegové). No a Facebook díky jeho popularitě u nás spíš jen jednou denně „zčeknu“, sem tam nasdílím nějakou volovinu. Twitter nepoužívám, je doslova zamořen „retweety“ – maximálně na něj postuje můj blog adresy zápisků.

  Taky jsem vysledoval jednu věc – jakmile jsem si koupil svůj první tablet, tak jsem začal chodit na „socany“ téměř výhradně večer v posteli, když už je všechno hotovo. Bohužel bych si měl spíš číst knížku, časopis nebo prostě něco. Ale tak nějak mi to přijde přirozené. Večer taky čtu zprávy přes Google Reader, tedy pokud nepustím něco přes den na co čekám :-) Taky to máš tak s iPadem?

  No takže build je hotový, jde se testovat ;-)

  • Heron napsal:

   Hehe, máš moc výkonné build stroje :-D

   Ano, také jsem se snažil mít na Plusku spíše Advanced věci a na fcbk ty stupidní. Výsledek musí posoudit ostatní.

   Jo jo, tablet s výhodou používám na místě, kam i královna chodí sama. Večer na něm spíše čučím na filmy, na web už nemám po celém dni náladu.

 3. davkol napsal:

  BTW Reddit FTW!

 4. Vlastimil Ott napsal:

  Líbí se mi paper.li a podobné služby, které berou to nejlepší ze sociálek a dělají z toho magazín. V tom vidím potenciál. Nebo http://www.google.com/cloudprint/learn/ – výborný nápad.

  Doporučoval bych ti, abys tady na blogu měl nativní tlačítka pro jednotlivé sítě. Ten AddThis mi přijde neintuitivní.

  • Heron napsal:

   Poradíš? Věnoval jsem půl hoďky (a další čas v minulosti) na hledání pluginu pro tlačítka významnějších sociálek a nic moc. Zatím jsem tam nechal tenhle AddThis.

Komentáře nejsou povoleny.