Ten zatracený Google

Po letech testování a nastavování různých emailových klientů jsem rezignoval a začal používat webové (dá-li se tomu tak ještě říkat) rozhranní google mailu. V tomto zápisku ani tak nechci dělat reklamu na gmail, jako se spíše zamyslet nad tím, jak je možné, že webová aplikace může být lepší než ta tlustá.

Vyzkoušel jsem je snad všechny. Outlookem počínaje, přes obligátní Thunderbird až po Claws, Evolution a Opera M2. Některé na Windows, jiné na Linuxu, ostatní na obém. Všechny mě dřív nebo později zklamaly. Outlook je mimo hru, dnes si emailového klienta kupovat nehodlám a licenci zadarmo asi neseženu (ani nesháním) a z pochopitelných důvodů není multiplatformní. Claws jsem netestoval tak dlouho, abych k tomu mohl něco zasvěceného říci a vlastně do toho seznamu ani moc nepatří. Operu jsem používal mnoho let, jednak je to technologicky špičkový prohlížeč integrovaný s IRC klientem, torrent klientem a v neposlední řadě také emailovým klientem. Perfektní software, jenže značně minoritní. Dnes se nepíší aplikace podle standardu, dnes se píší aplikace pro prohlížeče.

Retrieving message

Evolution. Děs a hrůza. Pomalý skřípající zarezlý stroj. Jelikož je to výchozí klient v Debianu, dal jsem mu šanci. Tento týden vypršela. Občas neodešle emaily (ani se neuráčí tuto skutečnost oznámit, přesnou chybovou hlášku byste očekávali marně), občas je nezobrazí s hláškou „retrieving message“ (které trvá i minutu), protože ten email načte až po kontrole všech ostatních IMAP složek. Nechápu, jak se tento software mohl probojovat do výchozí instalace grafického prostředí.

Thunderbird je asi nejlepší. Za ta léta k němu mnoho výhrad nemám, umí toho dost a rychloste není nejhorší. Snad jen by po sobě mohl lépe uklízet, na disku zabíral cca 19GB, neráčil smazat nacachované emaily z IMAP serverů, které již dávno nejsou v jeho konfiguraci. Dále nefunguje automatický úklid (jak tomu říkají) složek, po jeho mauálním spuštění se velikost smrskla na polovinu (ale což, i PostgreSQL se dříve musel manuálně vysávat).

Proč tedy ten přechod na webové rozhranní gmailu? Především je to jednotné prostředí všech app, které používám (Plus, Reader, Groups, Mail). Všechno vypadá stejně, do všeho se skoro stejně píší reakce a další komentáře. Napsat reakci na email v gmailu je stejně rychlé, jako napsat komentář v Plusku. Asi se budu muset krotit, takto se dá napsat desítky emailů a asi bych nechtěl být na straně příjemce, který používá nějakou z výše uvedených aplikací. Tam je totiž napsání a reakce na email událost (v Evolution potom přímo výzva).

Není mi zcela jasné, jak je možné, že aplikace běžící ve webovém prohlížeci a na síti, která má latence jistě větší, než je lokální prostředí desktopové aplikace, že je tato webová aplikace mnohonásobně rychlejší. Ano, vím, ta v tom prohlížeči také běží v podstatě lokálně a těch ajax (nebo co se dneska používá) požadavků zase tolik není, ale i tak. A to nemluvím o vyhledávání. Google hledat umí, to je jasné, ale to neomlouvá stav, kdy hledání v emailech, které se všechny vlezou do paměti počítače, trvá desktopovým klientům dlouhé desítky sekund (jak kterým). Gmail to má i se síťovou latencí do 100ms. Ono možná kdyby se ti desktopoví programátoři konečně naučili správně nakládat se strukturovanými daty…

Přemýšlím, jak na desktopových klientech nechat alespoň jednu nitku suchou. Jejich výhoda by měla spočívat v tom, že jsou lokální, data mají na disku a při výpadku připojení se vlastně nic neděje. Zkuste si to :-). Skutečnou výhodou tak asi zůstává jedině možnost použití různých nástrojů (pluginů). Není to ale málo?

Jak jste na tom vy? Používáte desktopové klienty, když ano, tak jaké? Nebo používáte webová rozhranní (a opět které)? A v čem vidíte příčinu popsané situace? Je to v tom, že Google je prostě tak dobrý, že překonal nejen všechna webová rozhranní, ale dokonce i všechny tlusté klienty? Nebo je chyba na straně vývojářů oněch klientů?

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Názory, Počítače. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Ten zatracený Google

  1. mimi.vx napsal:

    defaultně gmail,

    na šifrované/podepsané zprávy KMAIL2

  2. lzap napsal:

    Na soukrome gmail, v praci mutt.

    Gmail ma jednu velkou nevyhodu – moc mu to nejde s mailing listy. Pokud pisu 50 mailu do listu denne, je to nepouzitelne.

Komentáře nejsou povoleny.