Heronovo IT doupě

Včera byl ukončen adaptační plán mě jako zaměstnance MPSV.

Stejně jako v každém zaměstnání tak já jako řadový zaměstnanec hodnosti Vyšší Referent IT na MPVS, pracoviště Olomouc, jsem musel projít vstupním školením a takzvaným adaptačním plánem. Tento článek nebude nudný ani pro IT v soukromých firmách a ani pro ostatní zaměstnance.

Součástí nástupu na Ministerstvo je vstupní školení, které probíhá týden, reálně jsem to měl za dva dny, tedy 4. 12. 2024. Ve vstupním školení se dozvíte, co se od vás chce za práci, jaké výkony máte podávat (počet opravených počítačů a tiskáren za měsíc) a kolik za to dostanete peněz. Tohle se vyhodnocuje (a termíny budou v tomto článku nutné pro pochopení závěru pro IT) do 1 pracovního týdne od nástupu zaměstnance, u mě to vycházelo na 10. 12. 2024. To jsem splnil, měl jsem osvědčení o nástupu a absolvování kurzu, měl jsem řidičský test, ověřili si řidičák a měl jsem tedy možnost řídit firemní motorové vozidlo. To jsem reálně využil až v březnu 2025.

Následuje seznam dokumentů, které jste povinni přečíst, zapamatovat a prokázat v testu. To znamená znalost prostředí, adres, jednotlivých oddělení na pracovišti (všechny budovy MPSV v okresu Olomouc, zejména 3x lokalita Vejdovského 4, Kosmonautů 8, Litovel, Uničov, Šternberk). Všechna místa mi můj mentor ukázal osobně a seznámil mě s vedoucími pracovníky. Do Litovle, Uničova (dvě budovy) i Šternberka jsem jel v prosinci 2024 dvakrát a cca 25x jsem prošel všechny lokality v Olomouci. Takže do 31. 12. 2024 splněno a tento adaptační plán byl splněn a ověřen mým mentorem. V Lednu byl celkem klid, protože jsme byli připraveni s bývalým kolegou již v na konci prosince, takže ani nová digitalizace Jenda (oblast zaměstnanosti) a asistované podání nepřineslo v práci oddělení IT žádné komplikace, jen se za leden vytisklo více papírů a vyměnilo více tonerů. Všechny tiskárny byly koncem prosince opraveny v záruční lhůtě, takže tisk byl od 1.1. 2025 zcela v pořádku a každý úředník měl kde a na co tisknout i se záložní tiskárnou (tedy každý úředník má primární, sekundární a v některých místech i terciální tiskárnu – bude velmi důležité pro ajťáky dále, ukážeme si to na datovém úložišti).

Únor celkem pohoda, v březnu jsem si udělal servisní výjezd do Litovle a Šternberka. Včera posledního dubna 2025 se tento adaptační plán ukončil, podepsal jsem jej já, přidělený mentor i vedoucí.

Zpět do IT

Nemám v popisu práce a v některých případech mám přímo zakázáno zkoumat a uchovávat některé dokumenty, které nepatří do IT. Což nedělám, nepotřebuji mít kolem sebe tunu papírů, já rád tunu disků.

Krom práce pro Ministerstvo jsem také předseda SVJ a předseda Spolku. Tohle chci ukončit letos, aktuálně je vývoj spíše pozitivní, termín je 29. května, kde rozhodnou vlastníci a zákonný termín pro ukončení vyúčtování do 31. 8. 2025 (já vám říkal, že termíny jsou důležité). Co to znamená pro Herona? Celkem nic. Roznést, poslat emailem nebo doporučeným dopisem 32 vyúčtování. Do konce dubna hotovo cca 90%, do konce května bude 100% (dostal jsem to ve středu). Dále je 30 dnů na reklamaci a následně zákonný termín 31. 8. 2025 pro výplatu a výběr přeplatků nebo nedoplatků. To je na velmi dobré cestě, lidé očekávali své částky na vyúčtování, takže počet reklamací je zatím nula, ale jsou na to stále dva měsíce a do konce srpna 4.

Co to teda znamená pro ajťáka?

No jednoduše, dokumenty mají svou dobu platnosti a následně je daná osoba musí buď skartovat nebo archivovat. Já archivuji vše na HDD, pro pracovní data slouží NVMe nebo SSD. V papírové podobě to archivuje účetní nebo dodavatel tepla a elektřiny. Pro mě to v zásadě znamená, že vyúčtování o velikosti 2MB na bytovou jednotku, tedy cca 70MB na celý dům musím archivovat minimálně do 31. srpna 2025, tedy zákonného termínu pro reklamace, vyplacení a výběr od vlastníků. Takže do 31. srpna 2025 musím nutně držet buď v papírové, nebo v mém případě samozřejmě ideálně digitální podobě šifrovaný archiv. A ten mám. Mám stále hromadu (16) funkčních zdravých HDD a data ukládám minimálně na dvě offline zálohy. Nutně tedy potřebuju tři disky: NVMe pro živá data a dva HDD pro archiv do konce srpna. 70MB se tam zcela bez problémů vejde, jsou šifrovaná 256b klíčem přes AES-256. Potom je můžu smazat a případně si uchovat jen výsledky reklamací.

Co to znamená jinak, já přece fotím.

Ano fotím a celý můj archiv RAWů je cca 600GB ve formátu CR2 (Canon Raw 2) nebo otevřeného DNG. Jako dlouho je musím držet? Nemusím vůbec fotit, takže nula. Jak dlouho je chci mít? Minimálně do doby exportu (Darktable nebo LightRoom) do jpeg nebo webp. Což je tak maximálně týden. Fotky v RAW mají průměrně kolem 25MB, export do 1500×1000 (Canon je 3:2 foťák) se vleze do 3MB (ve webp ve větší kvalitě než jpeg). Kolik jich tak musím držet? – no nemusím nic, ale chci držet cca 10% těch nejlepších fotek.

Fotím tak, že si vyberu vhodnou lokalitu a vyfotím celou CF kartu (8GB), což je cca 305 fotek v RAW (číslo udávané přímo foťákem Canon 50D, občas je to 400 fotek na kartu). Export 10%, tedy 800MB RAW se do webp vleze do 61MB. Jak dlouho je potřebuji držet, kromě odpovědi vůbec? No co nejdéle. :-) Mám fotky z Panasonicu z roku 2004. Všechny fotky z Canonu (tedy cca 24 000) chci mít, jak v RAWu, tak v exportu jpeg/webp. Kolik disků potřebuji? No … jeden HDD a jeden NVMe. A oba mám. Kromě dalších 15HDD a 3SSD. :-D

Takže nakonec možná trochu nudné, ale proč to píšu. Stejně jako se u nás v práci něco archivuje celý život (rodný list apod), něco po dobu platnosti (OP a Pas a Vízum mají omezenou dobu platnosti známou už při vydání průkazů), tak stejně soubory a je jich většina, má omezený život. Fotografie desky plošných spojů nefunkčního mikrofonu Sennheiser je dobrá tak hodinu, protože si najdu vadné součástky, najdu si je v obchodě a po odeslání objednávky už tu fotku nepotřebuju, protože ten mikrofon tam leží několik let, takže stejně si jej budu fotit znovu při opravě a testech. Životnost této 7MB fotky z dobrého foťáku je tedy cca 1hodina. Potom může jít do koše ve Windows tedy 30 dnů. Na to fakt stačí jeden NVMe levný disk. A když ten disk selže, tak fotka je stále v koši ve foťáku. Netřeba archivace tohoto konkrétního souboru, stejně jako si nenechávám propadlou občanku, pas a řidičák.

Takže pro mé vlastní RAWy z Canon 50D to sice znamená nekonečno, ale pokud někdy umřu, na což to zatím nevypadá, tak to budu držet. Disky mám na dvou lokalitách, je to na kartách které nějak moc nemažu, je to často na Google Photos a je to na serveru u Hetznera ve Finsku. Takže jedna primární lokalita (Finsko), druhá pracovní lokalita (ČR) a jedna dočasná lokalita (CF karty). Vše mám, vše funguje, Finsko je ve velmi dobrém stavu a snad to tak zůstane co nejdéle. A jestli někdy Rusové přijedou do Finska, tak už budu dávno mrtvý rukou ruského vojáka nebo českého trolla podporujícího Rusko. Takže o fotky je postaráno. A moje vlastní TTL je dle aktuální statistiky cca 39 let.