Velká voda?

Po zimě plné sněhu přišlo teplo, déšť a voda v řekách.

1.4.2006

Bydlím v Olomouci, která v roce 1997 zažila pětisetletou vodu. Nikdo nevěděl co má dělat, nic nebylo připravené. Zmatek v informacích. Nedostatek techniky. Neexistující protipovodňová opatření. Náš panelák byl zatopen do 1m, takže to odnesly jen sklepy — no co, alespoň se tam konečně uklidilo. Ostatní lidé na tom byli o poznání hůře. Spoustě lidem spadl dům, do kterého vložili celoživotní úspory, dost firem to položilo. Já osobně jsem s taťkou rozvážel na (vlastních) lodích potraviny a vodu lidem z nejhůře postižené části města – Lazce – a hned jak to bylo možné, pracovali jsme na rychlé obnově zámečnictví našeho známého.

V současné době se voda v Moravě zvedá až k třetímu stupni, tj. ohrožení. Zatím se rozlila jen na pole a do záhrádek (kam se koneckonců rozlévá každý rok), a do několika sklepů domů sousedicích s řekou. Zatím nic moc zvláštního.

Můj dobrý kamarád bylí v domě asi 100m od řeky, který byl v roce 1997 zatopen asi do jednoho metru. I přesto, že si myslím, že se letos voda do jejich domu nedostane, šel jsem jim pomoci. Potřebovali spíš psychickou podporu, protože všechno důležité z domu odstěhovali předem (dnes jsme stěhovali poslední těžké věci).

2.4.2006

Včera večer (nebo dnes brzo ráno) měla dorazit do Olomouce vlna z protržené hráze z Horky nad Moravou (řeku Moravu mám několiktár sjetou na kajaku a žádné větší hráze jsem si nikdy nevšiml). Z tohoto důvodu byly evakuovány městské části Lazce, Červonír a dokonce Nové Sady — tam bydlí můj kamarád. Když chtěl vyjít v noci ven k Moravě, zastavila ho hlídka policie, chtěla po něm občanku a doprovodila ho domů s tím, že se řítí METROVÁ VLNA. Kua, on tam bydlí, vyjde ven před svůj dům a grosstapo po něm chce OP a ještě ho straší nesmysly? Očekáváné zvýšení hladiny se nekonalo, podle webu Povodí moravy stoupla voda jen o 27cm. Bylo zatopeno pár sklepů v Černovíře, Lazce, Nové Sady NIC.

A pointa toho celého? V podstatě (+/-) totéž zvýšení hladiny se odehrává každý rok. Přede dvěma lety jsme dokonce bruslili na poli (asi 200m od domu mého kamaráda), kde zamrzla rozlitá voda z Moravy. Tehdy ale nikdo nevyhlašoval evakuaci městkých částí, nikdo nesliboval finanční pomoc postiženým lidem. Ani nikdo nelétal vrtulníkem do vesnic, kterou se prohnalo bahno z pole (které není obehnáno příkopem). Čím to je? Že by se blížily volby?

Co mě na tom nejvíc zaraží: Od 1997 se v protipovodnových opatřeních neudělalo prakticky nic; Policie hlídá třeba 500m úsek ulice (po dvoučlenné hlídce na každé straně); Prakticky nikdo nemá relevatní informace (hehe, reportérka ČT1 ve 14.00 neměla informace o situaci v Horce nad Moravou, kde se v 6.00 měla přetrhnout ta hráz, na kole se tam dá dostat do 40 minut — což dnes tatík udělal a přivezl +/- optimistické informace.); Stav vody se měří manuálně a to jestě na pár stanicích po celém toku řeky (v roce 2006 kdy je na sít napojený kdejaký automatický výměník tepla), copak tam nejde dát 30 automatických sensorů hladiny?

Příspěvek byl publikován v rubrice Názory. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.