VMWare Server 2.0 RC2

Před pár dny vyšel druhý kandidát na finální versi oblíbeného virtualizačního software VMWare Server, který zůstává stále zdarma.

Zásadní novinkou 2.0 je přepracovaná přístupová konsole. Na rozdíl od 1.x nepotřebujete tlustou aplikaci VMWare Server Console, stačí vám webový prohlížeč (odzkoušeno na Firefox 3.0.1 z distribuce CentOS i na Windows). Podle některých je to krok zpět, ale tento způsob poskytuje jednoduchý přístup odkudkoliv, bez nutnosti cokoliv (kromě pluginu do FF), instalovat.

Grafická konsole je stejně rychlá jako u tlusté verse (komunikuje přes stejný port 902, nikoliv po https, takže na FW je nutné kromě https portu tcp/8333 povolit i tcp/902). Konsole umožnuje vše co předchozí, tedy kromě chyceného kurzoru, nebo po instalaci VMWare Tools do virtualivaného stroje také volné přejízdění do okna konsole a ven také fullscreen.

Pěknou novou vlastností je skočení do setupu BIOSu virt, stroje. Asi každý zná problém v 1.x, kdy při rebootu virt stroje zuřivě mačkal F2, aby se dostal do setupu. Nyní stačí jeden checkbox.

Další novinkou je vytvoření odkazu na virt, stroj. Pokud chcete někomu dát možnost připojit se na konsoli, ale přitom nechcete, aby viděl ostatní stroje, stačí mu vygenerovat odkaz s příslušnými podmínkami přístupu.

Novinek je mnoho, některé asi těžko využitelné (zvýšení počtu virt. síťovek) některé hodně šikovné, třeba možnost zvětšit virt. disk, podporu pro USB2.0, až 8GB paměti pro virtuální stroje (3.6GB v 1.x).

Dvojka je stabilní, na serveru bych však počkal na finální výrobek, instace na CentOS znamená v podstatě instalaci rpmka a klepání na enter. Není potřeba nic kompilovat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Linux, Počítače, Virtualizace. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.