Výpadky elektrické energie ve světě — a co Česko?

Celkově několikátý velký výpadek proudu na planetě v tomto roce postihl celou Itálii. Itálie, která není energeticky soběstačná, se před asi dvaceti lety vzdala jaderného programu (v referendu) a je tedy závislá na dodávkách ze Švýcarska a Francie. Odborníci se přou o příčině výpadku, ale jedno je jisté: pokud by Itálie měla vlastní zdroje, nic by se nestalo.

České republice se něco podobného v podstatě stát nemůže. Vlastně už se to stalo, aniž by si toho někdo všiml. Při velké vychřici se přetrhlo vedení z největši tuzemské tepelné elektrárny Průnéřov II (dodávaný výkon 1000MW). A jen proto, že máme dostatečné rezervy a velmi hustou síť, vše se obešlo bez větších škod. Jen tak mimochodem, instalovaný výkon jednoho reaktoru v Temelíně je právě asi 1000MW, celá ETE po dostavbě druhého bloku přibližně 2000MW. — Tedy po JE v Dukovanech, která patří k nejbezpečnějším atomovým elektrárnám na světě (pravidelně se umisťuje v první desítce z cca 500 celkem), má Temelín nejvýkonější reaktory a turbíny: 1000MW na jeden blok: reaktor-generátor (v podstatě se jedná o světový unikát, za jakýsi standardní vyšší výkon lze považovat 400MW)

Také Rakousko je na tom velice podobně jako Itálie. Rakušané odmítají jadernou energii, aniž třeba tuší, že ve Vídni je experimentální reaktor o výkonu 125kW. Rakousko bere energii z vodních elektráren, ale na podzim a v zimě, kdy je v řekách málo vody (a kdy jsou energetické nároky nejvyšší), dováží elektřinu od nás. Je třeba říci, že na jaře, kdy taje sních, dovážíme energii z Rakouska my a naše elektrárny tuto dobu využivají k revizím a opravám.

Diskuse o nahraditelných zdrojích: sluneční, větrné elektrárny, je v našich končinách naprosto bezpředmětná. Stát, podle mě zcela nesmyslně, dotuje stavbu větrných elektráren, které jsou velmi drahé, a při svém malém výkonu velice neekologické i neekonomické. (Větrná turbina o instalovaném výkonu 125kW (poměrně velká), má v našich povětrnostních podmínkách učinnost max. 30% tzn. 37kW a to jen za větrného dne. Jenom pro ilustraci, celkový instalovaný výkon všech větrných elektráren nepřesahuje 1,2MW

Příspěvek byl publikován v rubrice Názory. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.