Původně jsem plánoval poněkud obsáhlejší článek na téma HiFi na PC, začnu ale rovnou od prostředka. Jednou z mimořádně důležitých věcí v audio řetězci je kvalita DAC převodníku.
Všude jen Realtek
Situace s audio technikou na trhu PC byla dost tristní. Každé PC má integrovaný zvukový čip (většinou Realtek HD Audio), takže tlak na další zvukové karty ze strany uživatelů PC prakticky neexistuje. Prodejci nabízejí jen pár kusů (a to ani ne skladem) a výrobci vymýšlí všechno možné (čím víc efektů tím víc Adidas – už hodně dlouho různé vylepšení jen pro hraní her) jen ne karty pro poslech. Aby toho nebylo málo, tak skutečné HiFi zvukové karty se omezují na USB nebo FireWire rozhraní se software především pro MacOS. Pro PCI-E neexistuje téměř nic.
Čip Realtek HD Audio není špatný. Papírově umí 192kHz a 24b, reálně to opravdu umí (změřeno) a to ještě na 9 výstupech. Jenže tento DAC není na základní desce sám, ba právě naopak. Není prostor pro dostatečně kvalitní napájení (DAC a hlavně ADC si umí říct o pěkný proud až jednotek ampér špičkově a je přirozeně citlivý na stabilitu napětí), dále zde často není žádné stínění a do zvuku se tak dostávají ruchy z ostatních komponent počítače. Kdyby tento čip někdo dal do vhodného prostředí, mohla by z toho být dostupná zvuková karta.
Někde i ti TI
Dostupné jsou USB DAC. pěkný kousek s DAC od Burr-Brown (dnes Texas Instruments) vyrábí Behringer, např UCA222) jsou většinou omezené pouze na 44.1/48 kHz. (Na druhou stranu inženýři B-B z toho dokázali vytěžit úplné maximum a tyto DAC jsou i na 44.1kHz opravdu poslouchatelné.)
Na firewire jsme na tom mnohem lépe, alespoň co se výběru hardware týče. Nahrával jsem na M-Audio FW Solo, což je, dle mého názoru, ideální zvuková karta pro HiFi PC, jenže ta má ovladače (kromě obligátního MacOS) jen pro Windows. Takže taky nic.
Ano ale nikdy není tak dobře, aby nemohlo být ještě líp:
Audioquest DragonFly
Existuje několik projektů, které tuto nelehkou situaci se zvukem na PC chtějí řešit. Jedním z nich je Audioquest DragonFly. V Linuxu (Debian toho času Jessie) funguje bez problémů, ovladače jsou přímo v Alsa. Na otázku zda to funguje ve Windows neumím odpovědět, nezkoušel jsem (tam mi funguje M-Audio).

DragonFly je jednak špičkový DAC (umí i 88.2 a 96kHz v 24b rozlišení) a také a hlavně předzesilovač schopný přímo budit měniče ve sluchátkách i s vyšší impedancí (nemá žádný problém ani s 250ohm Beyerdynamic T70). Výstup z DF lze samozřejmě použít i jako linkový vstup do zesilovače.
Něco novějšího pro Windows na USB
Používám HiFi zvukovou krabičku (to už fakt není karta) Roland Rubix 44. Po stránce signálové je vše ve studiové kvalitě a po stránce software tak jednoduché, jak je to jen možné. Přes USB Audio standard se OS dozví, že to má 4 vstupy a 4 výstupy, nemá to žádné softwarové ovládání hlasitosti, takže k tomu nemusí být žádný ovládací panel. Rubix funguje ve Windows 11 a Linuxu Debian 12 prostě po zapojení do USB-2.
Má to signálové vstupy pro mikrofon – kondenzátorový nebo dynamický, pro kondenzátorový to má vypínatelných 48V, které naopak dynamický vůbec nepotřebuje. Je výhodné to mít vypnuté ne proto, že by to mikrofon zničilo, ale proto, že se tím vypne zdroj rušení a to je 48V zdroj. Dále je možné zapojit kytaru, dokonce i na vysokou impedanci (to nemám, takže bez ověření a vyzkoušení). Kondenzátorový mikrofon Behringer C3 funguje a profesionální dynamický Rode Procaster funguje ještě lépe. Obé připojené pomocí XLR konektorů a do toho kondenzátorového jde i 48V.

Výstupy jsou potom klasické 4x XLR (symetrické i nesymetrické), potom 4x Jack 6.3mm přímo do zesilovače. Na přední straně krabičky je výstup na sluchátka 6.3mm stereo. Umí to hrát do 250ohm Beyerdynamic 990Pro a Beyerdynamic 250ohm T3. Někdy až moc hlasitě (na tohle jsem si stěžoval už v článku před 10 lety, nemá to žádnou možnost automatické potlačení výstupní hlasitosti, tak s volume control do sluchátek velmi opatrně – pro dynamickou nahrávku od skupiny Dire Straits je potřeba opravdu nejít ani do 25% volume, protože na profi sluchátkách to stačí).
Tolik revize článku po 10+ letech, stejně jako kontrola nových mikrofonů pro kolegu z práce. Tak dobrý poslech všem. Mikrofon Sennheisser sice nefunguje, ale to se vědělo a v kanceláři je další bezdrátový plně funkční. Já mám pro dnešek splněno. :-)
