AMD RX480 – aneb jak jsem rok kupoval grafiku a proč to bylo dobře

Tenhle příběh začal vlastně už někdy na jaře roku 2015. Moje starší grafická karta Sapphire HD7870 (karta z května 2012) začínala pomalu ztrácet dech, tak jsem se poohlížel po něčem novějším.

HD 7870 - chcete mě?

HD 7870 – chcete mě?

Peripetie s výběrem

Každý, kdo mě zná trochu blíž ví, jak extrémně pomalu se někdy dokážu rozhodovat. Pravdou je, že se prakticky nikdy nerozhoduju na základě emocí – impulsivně. Ano, jsou výběry, kde je mi to jedno, tam vezmu za vděk téměř čímkoliv (to jsou případy, kdy fakticky vlastně o nic nejde, nelze příliš získat ani příliš ztratit). Ale když o něco jde, tak potřebuju informace. A to je problém.

Loni jsem si vybíral mezi R9 290, R9 380 apod (prostě mezi tím, co bylo k mání a v rozumné cenové relaci do 10 tis.). Nevybral jsem si.

Nevybral jsem si proto, že nebylo možné nalézt spolehlivé informace o tom, co je to vlastně za kus. Našel jsem si svůj tip, potom kdosi řekl: „ale to má starší verzi GCN„. Už jen ověřit si, jakou verzi má konkrétní model je problém. A hlavně, jak přesně se projevuje verze gcn. Nic nenajdete.

Jako technik jsem zvyklý na jasné a pravdivé informace. Rozumějte, takhle vypadá dokumentace obyčejné součástky. 9 stránek textu, prakticky se před vámi svleče donaha. Stojí asi tak $0.1.

O GPU za $350 se nedozvíte prakticky nic. Informace jaký to má takt jádra a pamětí jsou jaksi zcela na nic, když nevíme, kolik toho to jádro zvládne za takt. Informace o TFLOPS už je o něco lepší, ale zase to neříká nic o tom, jak snadno se k tomu výkonu lze dostat ve hrách.

Nebylo kam spěchat

AMD HW stárne pomalu. Výrobce nekašle na starší kousky, ovladače zrají jako víno. Takže výkon vašeho HW se časem zvyšuje. A také možnost využití.

Loni došlo ke dvěma událostem. Nástup Windows 10 a změna v architektuře ovladačů znamenala nárůst výkonu. Hry, které byly na hraně hratelnosti, náhle dostaly novou sílu. Potom, mnohem významnější skok bylo uvedení ovladačů řady Crimson. O rok před tím (v roce 2014) Omega. Tohle vše znamenalo, že potřeba nové karty se neustále odsouvala v čase do budoucnosti, protože výkon té stávající prostě stačí.

Mimochodem, asi nejlepším dokladem o tom, jak AMD nekašle na své zákazníky je podpora Direct X 12, která funguje pro všechny karty s architekturou GCN. Tedy i pro tu moji starou dobrou 7870 s GCN1. Srovnejte si to s konkurencí. ;-)

A když už jsme u toho, tak takový Vulkán. Ten mám možnost si osahat v novém doomovi. Při zapnutí Vulkan API najednou fps poskočí o nějakých 50% nahoru.

Nezajímavý koridor z dema, kde jsem testoval nastavení antialiasingu. Toto je výchozí 8xTSSAA. Vulkan API, 109fps.

Nezajímavý koridor z D2016, kde jsem testoval nastavení antialiasingu. Toto je výchozí 8xTSSAA. Vulkan API, 109fps.

Tedy, váš HW postupem času dostane injekci dosahující až někam ke 150-200% výkonu v době jeho zakoupení.

Čekání se vyplatilo

Už na počátku roku 2016 bylo jasné, že teď nemá smysl cokoliv kupovat a vyplatí se počkat na Polaris. Nová 14nm technologie slibující vyšší výkon při nižší spotřebě (btw fakt toto někoho na desktopu zajímá?), GCN 4, enkódování x265 videa, nové možnosti shaderů, a hlavně brutální výkon 5.5TFLOPS za rozumnou cenu.

AMD RX 480

AMD RX

AMD RX

Tuhle kartičku jsem si pořídil první týden zahájení prodeje v ČR. Ano, opravdu vypadá takto, referenční design, bez označení, co je to vlastně za zvíře. A víte co? Je to jedno.

Výkon

Nedělal jsem žádné syntetické testy, jen jsem spustil Unigine, které tu mám od pořízení nové mašinky. Skóre proletělo stropem, 2-3x větší výkon než u 7870. Pokud se k tomu připočte DX12 nebo Vulkan, může to jít klidně na 3-4x. Takže, spokojenost. Naprostá.

Na konverzi videa používám HandBrake, ten umí využít OpenCL (a určitě neumí využít AMD VCE). Zatímco před tím encódování do h265 běželo nějakých 8fps (což jsem tedy neakceptoval a používal h264 s 113 fps), tak teď to běží kolem 40fps. Což je 5x rychlejší a co je důležitější, i akceptovatelné.

Karta samotná by měla umět realtime encódování HEVC (pro lidi: h265) do velikosti 4k a 60fps. Prej to umí OBS, nezkoušel jsem.

Součásti balení

Kromě karty samotné a nějaké stříbrné ozdoby z polykarbonátu a hliníku není v krabici nic dalšího. Karta má výstupy HDMI a Display Port. Nemá DVI. DVI je prostě obsolete, zvykněte si na to. Na rozdíl od některých haterů tento výběr výstupů nepovažuji za problém a to i přes to, že i já jsem majitelem zobrazovací plochy disponující pouze DVI vstupy (DVI-I, takže DVI-D + DVI-A – což je vlastně VGA). Prostě jsem monitor připojil přes redukci HDMI  a DVI. Je pravda, že tu redukci by k tomu přibalovat mohli.

Zvukové projevy

Nemohu sloužit, kartu prostě neslyším. Nemám přístroje na exaktní měření hluku. Mám bednu Chieftec, z vnitřní strany polepenou zvukotlumící hmotou, takže komp neslyším (s výjimkou situací GPU+CPU na plno při nějakém renderingu, přece jen těch 400W tepla je potřeba dostat ven).

Spokojenost

Co víc psát? Je to prostě grafika za 8tis Kč., jejíž výkon díky přístupu AMD ještě časem poroste. U AMD platí (a to taky u procesorů), že za své peníze dostanete dvojnásobek výkonu, než u konkurence. Nechci tady zeleno červené hate flamy, takže raději končím.

Jo a konečně zase vím co mám, co se parametrů týče. Až si budu za pár let kupovat další, tak to zase bude vše jinak.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hardware, Hry, Počítače. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 komentářů: AMD RX480 – aneb jak jsem rok kupoval grafiku a proč to bylo dobře

 1. David Ježek napsal:

  A můžu ti myslím s téměř jistotou sdělit, že tímto textem si tě jistý človíček z českého zastoupení jisté „zelené“ firmy zařadil mezi „komunisty rudý až za ušima“. Tak vítej v klubu, kterému dělá už 10+ let čestného předsedu no-X a já tam tak nějak také v očích dotyčného spadám, ač jsem většinou spokojeně používal „zelené“ grafické karty :-).

  • Heron napsal:

   :-)

   Když si chce někdo lidi škatulkovat, je to jeho problém. Já nejsem ani červený, ani zelený. Jen nevidím důvod, proč si kupovat 2x dražší výrobek o stejném výkonu. O tom ostatním ani nemluvně.

 2. z0ny napsal:

  pekne, skoda ze hraju jen stare hry, proste to pro me nema vyznam ten upgrade :) Ale to konvertovani videa je pekny, to by se i hodilo, no uvidime treba za rok, dva bude jeste neco lepsiho, ted bych zcervenal asi tez :)

  • Heron napsal:

   Však jasně. Nevím, co máš za grafiku, ale já jsem čím dál tím víc pociťoval nedostatek VRAM (2GB), tahaly se textury, nefungovalo AA apod. Výkonnostně by mi ještě nějaký ten pátek stačila.

Komentáře nejsou povoleny.