Canon EOS 50D, Error 80

Nemám rád bezdrátové technologie. Odrazuji od nich každého při každé příležitosti. Domněnku, že bezdrátové technologie nefungují, jsem si potvrdil u minulého zaměstnavatele (lokální ISP). Teď se mi i tato technologie pomstila. Stejně jako dříve síťovky jistého výrobce.

Byl jsem okolnostmi přinucen ke koupi BlueTooth USB adaptéru, protože ani můj notebook, natož desktop touto technologií nedisponují. Je to malý špunt zakrývající USB konektor, není mi jasné jak to může vysílat na 2.4GHz, protože to nemá délku ani 10% vlny, možná to pouští do GND a pak září celý case, nevím, nechci vědět.

Komunikace s telefonem funguje na jedničku. U svého telefonu, který má normální USB konektor, BT nepotřebuji. Ano přiznávám, je velmi příjemné přijít ke svému PC a mít synchonizovaný kalendář a poznámky, bez nutnosti hledat kabel a telefon. Ono se to nějak připojí a s Outlookem se dohodnou co a jak. Pro druhý telefon, který nemá normální USB konektor a zakoupený kabel nefunguje pro jistotu vůbec (ani v linuxu) je BT jediná volba.

Takhle jsem to šťastně provozoval asi týden. Včera jsem něco fotil, připojím foťák přes USB kabel (zapojený hned vedle BT adaptéru). Na fotáku bliká Busy (což má) Win7 vidí zařízení, jenže EOS Tool nevidí foťák. Ani ten se moc netváří, že vidí PC. Canon dodává dost tenký USB kabel (proč?) tam bude tak 0.01mm^2 licna o nějakém stínění nemůže být řeč. Ovšem výměna kabelu za jiný nestíněný též nepomohla. (Trápit Canona testem 15cm stíněného USB se mi nechce.) Po několika výměnách jsem foťák vypnul spínačem. Normálně napíše hlášku s animací „Cleaning Sensor“ a vypne se. Je to vypnutí software, to je jasné. Teď ne. Po zapnutí se tato zpráva opět neobjevila, místo toho na druhém displayi blikala hláška Error 80.

Stránky firmware Canonu o této chybě říkají poměrně obecnou zprávu: Malfunctions related to the electric control or images have been detected. Což je dost strašidelné na to, aby to někoho vyděsilo (podařilo se), ale zároveň (možná záměrně) to neříká co je špatně. Naštěstí rada známá z IT Shooting is not possible. Turn the power switch to OFF and ON again or re-install the battery. pomohla. Samotné vypnutí ne, opravdu to chce na chvilku vyjmout akumulátor.

Foťák po dalším zapnutí fungoval. Což bylo dobře. Co nebylo dobře je komunikace s PC. No nebudu to protahovat. Na to, že to dělá ten BlueTooth nesmysl jsem myslel již na začátku. I tak jsem prozkoušel i jiné USB porty. Marně. Pomohlo odstranění této rušičky. Nehodlám zkoumat, jestli je to problém na USB sběrnici, nebo ve vzduchu. Stejně jako wifi, je toto další technologie, která mi nesmí do domu.

Tento blog má záměrně tento titulek. Aby ti, kteří se setkají s podobnou chybou měli další indicii k hledání problému.

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografie, Hardware. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.