Nový web a co s tím starým

Několik lidí se mě ptalo, proč už tolik nepíšu. V dnešním update bych chtěl vše vysvětlit a také představit nový web. A nastínit budoucnost toho stávajícího.

FreeBSD

Jo, za poslední rok tady příliš mnoho článků není. Má to několik příčin. Jednak nějak nemám témata. Čekal jsem, že budu psát o FreeBSD, jak to jde těžko apod. Jenže instalace FreeBSD byla na jeden den a od té doby to (za pár dnů tomu bude rok) šlape naprosto bez jediného problému. Takže z toho příliš mnoho zážitků není.

HW

Od RX480 se vlastně nic nedělo. Ok, koupil jsem si FreeSync monitor, o tom bych asi taky něco napsat měl, dobře, třeba někdy. (Ale nečekejte, tuhle technologii fakt chcete a možná o tom ani nevíte.)

Teď jsem ve fázi kupování Ryzenu, hledám desku a tak podobně. CPU je jasný, pokud se něco výrazně nezmění, tak R7 1700 je jasná volba.

Práce

Další příčinou je totální zavalení prací. Zní to už skoro jako klišé, já vím. Ale jen za tento rok jsme v práci udělali 4 projekty, kde každý z nich by si zasloužil tak rok až dva samostatné práce. Ale nejsou lidi. Na druhou stranu se celkem dařilo.

Kromě takových běžných věcí, jako třeba že po 5 letech končí projekt eTržiště (no i když…) a rušilo se jedno datacentrum, tak nasazujeme storage řešení CEPH. O tom taky něco někdy ublognu. Ale hned to nebude. Tak za rok.

SVJ

Další věcí je hromada práce v SVJ. Je to vlastně poprvé, co se na svých stránkách zmiňuji o práci v SVJ. Aktuálně jsem místopředseda výboru jednoho SVJ (72 b.j.) a předseda druhého výboru (32 b.j.) ovšem ten je součástí sdružení vlastníků bytů (96 b.j.) v jehož představenstvu též zasedám.

Takže práce jak na kostele. Počtem obyvatel je to vlastně taková malá vesnice. Kdyby vás zajímalo, co se v takovém SVJ běžně dělá, můžete se mrknout na web, který pro sdružení spravuji (a píšu zápisy).

Loni i letos jsme řešili nové stanovy dle nového občanského zákona a taky projekt rekonstrukce stoupacího vedení. Hromada času, schůzek, čtení zákonů a projektů. Za 10tis korun ročně – zaručeně nejhůře placené povolání, které jsem kdy dělal. Ale nestěžuju si. Prvních 5 let je za mnou,  před měsícem jsem byl zvolen jako předseda na dalších 5 let. Potom se uvidí.

Web

Mám další web. Adresa: doc.heronovo.cz. Jen pár slov k tomu, proč nový a proč ty články nejsou zde.

Psát technické články ve WordPressu je prostě utrpění. Je překvapující, jak blbě jsou redakční systémy připravené na to, že se tam budou publikovat články plné ukázek kódu, inline code apod. Jako jde to, ale…

Nový web je postaven na Jekyllu. Jedná se o statický generátor html stránek.  Jekyll je napsán v Ruby, ale nebojte se, o ruby nezavadíte (pokud vyloženě nechcete). Stačí vám lehká znalost YAML (pro konfigurace) a potom znalost Markdown. Prostě píšete články v markdownu – což je značkovací jazyk stvořený pro psaní technických textů, zdroják vypadá podobně jako byste si psali běžný textový dokument, formátovací značky jsou jednoduché a do značné míry intuitivní.

Tohle mi umožňuje rychle publikovat technické články. Zdrojáky mám v gitu, články píšu ve vimu. Po vygenerování stačí jen rsync na server. Vše na textové konzoli, kde stejně běžně pracuju.

Aktuálně web startuju se 24 články (tohle je vlastně vysvětlení toho, proč tady nevycházely články – prostě jsem je psal jinde). Jsou tam informace hlavně o FreeBSD, systemd. Jo a udělal jsem si radost také baculou.

Bacula

Bacula byl poslední velký software z unixového světa, který mi doposud seděl v TODO na vyzkoušení. Původně jsem její pokoření (bacula má pověst velmi složitého systému na nasazení a administraci a mnoho lidí se jí vyhýbá) dělal skutečně jen pro zábavu, nemyslel jsem si, že ji budu používat. No a potom jsem to vzal vážněji a dneska ji mám nasazenou jako další zálohovací software. Funguje, dýchne na vás duch UNIXu a rozdělených nezávislých komponent. Jsem spokojen.

Starý web

Starý web (tedy tento, který právě čtete) rušit nehodlám. Zatím nevím, jak to bude fungovat, ale mám představu, že na doc bych dával technické články skutečně typu dokumentace a sem takovej ten běžnej pokec.

Další věcí je, že na jekyllu nemám diskuse. Jsou to statické stránky, tam se diskuse realizují docela těžko, některé weby používají disqus, ale mě se úplně nechce mít data někde mimo moji kontrolu. Takže pokud tam někdy nějaké diskuse budou, tak to bude lokální služba (což zase popírá výhody statického webu). Asi to zůstane bez diskuse.

Takže tak, tolik jen rychlý update co se děje a proč se to děje. Tak zdarec a příště doufám už u nějakého technického tématu. Třeba s novým HW.

Příspěvek byl publikován v rubrice Názory, Životopis. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.