Rychlý test programu Registrator

Karel Kulhavý, známý zejména projektem optického pojítka Ronja a prohlížeče Links je také autorem programu Registrator. Už o tom psal kdysi na root.cz, bohužel to nějak zapadlo a program registrator je na netu prakticky neviditelný. Teď jej připomenul na abclinuxu.

Nemá smysl tady opakovat, jak programy podobného typu fungují, to si lze přečíst z odkazů v jeho článku. Obecně jde o skládání mnoha snímků, které jsou více zašuměné do jednoho snímku s tím, že (náhodný) šum se odečte a zbude pouze signál. Této techniky se používá například v astrofotografii (programem RegiStax).

Krásně se to dá ukázat na jednorozměrném signálu:

Já to nezkoušel na astrofotografii, tam příliš mnoho materiálu nemám, v rychlosti jsem to otestoval v umělých podmínkách špatného osvětlení.

Postarší fotoaparát Canon 50D (15Mpx), ISO 12800 (maximum), objektiv 50mm, clona F4. Takto vypadá originál, výřez pixel na pixel:

original-pixel

Kompletní snímek zmenšený na rozlišení 1500×1000 (1.5Mpx, tedy přesně desetina původního). I ve zmenšeném náhledu (600×400) je šum jasně patrný. Zejména barevný šum:

original-full

Takto potom vypadá výřez pixel na pixel z výstupu programu registrator. Složil jsem 15 snímků. Šum zmizel a vystoupily detaily, které na originálu neuvidíte. Například strukturu na slupce papriky, strukturu tkaniny, na které jsem to fotil.

registrator_output

A toto je potom celá 15Mpx fotografie, opět zmenšená na prezentační rozlišení 1.5Mpx. Tedy, každý pixel vznikl zpracování 10*15 pixelů vstupních dat. Bohužel, program si neumí poradit s posunutím kamery a i když jsem to měl na stativu, tak všech 15 snímků není snímáno přesně ze stejné pozice, takže levý horní roh je značně rozmazaný. Ale, barevný šum zmizel a z nepoužitelných vstupních dat nám vystoupil obrázek. Jasně, na výstavu to není, ale to není smyslem.

registrator_output-full

Účelem těchto programů je posunout možnosti HW. Ano, dneska už existují mnohem lepší snímače, než má ten 50D (vždyť už mu táhne na 9 let), takže dneska bychom aktuálním foťákem pořídili jeden snímek v lepší kvalitě.

Jenže i dnešní technika má své limity a je dobré vědět, že si v určitých chvílích můžeme pomoci softwarově.

Poznámka na konec: Toto je velmi rychlý test. Jistě je zde spousta kroků ke zlepšení. Já jsem fotky jen rychle exportoval v LigthRoomu (bez jakýchkoliv úprav a odšumování) jako tiff, potom convert (imagemagick) na ppm a potom rovnou do registratoru. Jistě je možné v každém kroku provést nějakou další operaci a dostat se k mnohem lepšímu výsledky (viz možnosti programu RegiStax).

Poznámka za koncem: Fotografovaný objekt má být strašně moc pálivá paprička. Dostal jsem to od svého kolegy, který se jejich pěstováním baví. Ještě nevím, co s ní udělám (asi půjde klasicky do guláše. Určitě ne celá.). Jako ostré mám rád, ale jako tohle je fakt moc :-D

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotografie, Počítače. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.