Karel Kulhavý, známý zejména projektem optického pojítka Ronja a prohlížeče Links je také autorem programu Registrator. Už o tom psal kdysi na root.cz, bohužel to nějak zapadlo a program registrator je na netu prakticky neviditelný. Teď jej připomenul na abclinuxu.
Nemá smysl tady opakovat, jak programy podobného typu fungují, to si lze přečíst z odkazů v jeho článku. Obecně jde o skládání mnoha snímků, které jsou více zašuměné do jednoho snímku s tím, že (náhodný) šum se odečte a zbude pouze signál. Této techniky se používá například v astrofotografii (programem RegiStax).
Krásně se to dá ukázat na jednorozměrném signálu:
Já to nezkoušel na astrofotografii, tam příliš mnoho materiálu nemám, v rychlosti jsem to otestoval v umělých podmínkách špatného osvětlení.
Postarší fotoaparát Canon 50D (15Mpx), ISO 12800 (maximum), objektiv 50mm, clona F4. Takto vypadá originál, výřez pixel na pixel:
Kompletní snímek zmenšený na rozlišení 1500×1000 (1.5Mpx, tedy přesně desetina původního). I ve zmenšeném náhledu (600×400) je šum jasně patrný. Zejména barevný šum:
Takto potom vypadá výřez pixel na pixel z výstupu programu registrator. Složil jsem 15 snímků. Šum zmizel a vystoupily detaily, které na originálu neuvidíte. Například strukturu na slupce papriky, strukturu tkaniny, na které jsem to fotil.
A toto je potom celá 15Mpx fotografie, opět zmenšená na prezentační rozlišení 1.5Mpx. Tedy, každý pixel vznikl zpracování 10*15 pixelů vstupních dat. Bohužel, program si neumí poradit s posunutím kamery a i když jsem to měl na stativu, tak všech 15 snímků není snímáno přesně ze stejné pozice, takže levý horní roh je značně rozmazaný. Ale, barevný šum zmizel a z nepoužitelných vstupních dat nám vystoupil obrázek. Jasně, na výstavu to není, ale to není smyslem.
Účelem těchto programů je posunout možnosti HW. Ano, dneska už existují mnohem lepší snímače, než má ten 50D (vždyť už mu táhne na 9 let), takže dneska bychom aktuálním foťákem pořídili jeden snímek v lepší kvalitě.
Jenže i dnešní technika má své limity a je dobré vědět, že si v určitých chvílích můžeme pomoci softwarově.
Poznámka na konec: Toto je velmi rychlý test. Jistě je zde spousta kroků ke zlepšení. Já jsem fotky jen rychle exportoval v LigthRoomu (bez jakýchkoliv úprav a odšumování) jako tiff, potom convert (imagemagick) na ppm a potom rovnou do registratoru. Jistě je možné v každém kroku provést nějakou další operaci a dostat se k mnohem lepšímu výsledky (viz možnosti programu RegiStax).
Poznámka za koncem: Fotografovaný objekt má být strašně moc pálivá paprička. Dostal jsem to od svého kolegy, který se jejich pěstováním baví. Ještě nevím, co s ní udělám (asi půjde klasicky do guláše. Určitě ne celá.). Jako ostré mám rád, ale jako tohle je fakt moc :-D