Secunia PSI

Udržet přehled o stavu nainstalovaných aplikacích bývá někdy dost těžké. Součásti Windows a další aplikace Microsoftu se updatují automaticky přes Microsoft Update, jiné na možnost aktualizace uživatele upozorní (WinAMP, VMWare Server) a u těch ostatních musí člověk aktuální versi dohledat sám.

Program PSI (Personal Software Inspector) od známé společnosti Secunia je jednoduchý nástroj pro kontrolu systému Windows a jeho programů. PSI srovnává data verse nainstalovaných programů s DB zranitelností na internetu, pro jeho použití je nutné internetové připojení.

Může být používán dvojím způsobem. Buď je spuštěn na pozadí a zjistí-li neaktuální versi programu tak upozorní bublinou, nebo uživatel aktivně nechá prohledat systém a vyřeší nalezené neaktuality.

Aktivní test systému se zapíná v tabu Scan. V průběhu testu kontaktuje domácí server Secunie a stáhne DB s aktuálními versemi. Poté prohledá lokální disk (neaktuální program nemusí být nainstalován v systému, ale třeba jen stažený v domácím adresáři uživatele) a dále vyhledá aktualizace pro operační systém.

Po ukončení prohledávání program zobrazí tabulku s počty nakažaných programů, aktualizovaných programů a celkový počet nalezených programů v počítači – může se lišit od počtu programů nainstalovaných.

Dostáváme se k nejdůležitější obrazovce programu – seznamu neaktuálních programů. Zde dostáváme informace o nainstalované versi, stav nebezpečí a také přímé odkazy na aktuální versi programu na internetu či domovskou stránku projektu, technické detaily, možnost otevření složky s programem a tlačítko, kterým se provede nový test pouze daného programu – vhodné po ruční aktualizaci.

Program dále poskytuje seznam programů, jejiž vývoj byl již zcela ukončen a program byl buď autorem opuštěn, či se jedná o velmi starou versi programu, která není dále opravována. V obou případech bychom měli pečlivě zvážit zda k aplikaci neexistuje čerstvější alternativa.

Zajímavý je také seznam programů v aktuální versi, čímž vlastně uzavírá všechny (Secunii známé) programy v počítači, tak jako u ostatních seznamů i tento poskytuje odkazy na domovské stránky a ostatní popsaný výše.

Program bych doporučil pro všechny uživatele OS Windows, když ne pro pravidelné používání, tak alespoň pro občasnou jednorázovou kontrolu systému. Programů je mnoho a člověk je všechny neudrží. Alespoň mě Secunia PSI (při nepravidelné ruční kontrole) upozorní na staré programy, které sice již nepoužívám, což je ale o to větší důvod je ze systému odstranit.

Příspěvek byl publikován v rubrice Počítače. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.