Proč u nás nic nejde a všechno je problém II

Původně jsem o tom už nechtěl psát, ale po několika zkušenostech to zveřejním. Toto je volné pokračování minulého článku, tehdy jsem psal o kvalitě hostingových služeb v česku. Dneska to vezmeme více úředně.

Administrativa okolo covidu

Jak už jsem tu psal, měl jsem to podchycené od samého počátku. Osobu, o které tam píšu, jsem poslal na RT-PCR sám. Očekával jsem pozitivní výsledek. Protože se obecně snažím připravovat na všechny eventuality, dopředu jsem počítal, že půjdu na testy. Zde je tedy celý průběh administrativy:

 • Dozvěděl jsem se, že daná osoba je pozitivní.
 • Když jsem na sobě začal pozorovat příznaky, sám jsem aktivně šel na RT-PCR, který je pro každého dvakrát do měsíce zdarma.
 • Na výsledky se čeká přibližně 24h. Během tohoto čekání mi volala hygiena, že jsem byl v kontaktu s nakaženou osobou (což jsem věděl). Zeptali se mě, jestli jsem očkovaný. Ano jsem. Ok, tak prý nemusím do izolace. Zeptal jsem se pro jistotu ještě jednou: to mám jít v pondělí do práce (byl pátek) i s příznaky? Odpověď zněla, že ano. Ani na testy jsem nemusel, dokonce jsem se dozvěděl, že jsem šel zcela zbytečně. O pár hodin později přišel pozitivní výsledek mého testu.
 • V sobotu volá hygiena, oznámí mi, že jsem pozitivní a jdu do izolace. Mám prý nahlásit všechny kontakty dva dny nazpět. Ty dva dny jsem byl již doma a s nikým jsem se neviděl, nebylo koho hlásit. Ve skutečnosti mě ani ta osoba, od které jsem se nakazil, nemusela hlásit. Protože pozitivní výsledek měla 4 dny po té, co jsme se viděli naposledy.
 • Sdělují mi, že mi mám sám zavolat své lékařce a do práce. Jako proč? Lékařce to stejně pošlou elektronicky a do práce mají kontakt. Proč má nemocný vše vyřizovat?
 • V pondělí volám doktorce, a sestra mi nechce dát izolaci a vypadá to, že ani neschopenku. Obojí jsem si prosadil.
 • Volám do práce. Oznamuji, že minimálně 14 dnů nebudu. Vše ok.
 • 30.12.2021 volám doktorce a chci ukončit neschopenku k 2.1.2022. Prý to nejde, přes hranici roku.
 • 3.1.2022 jdu do práce. Bavím se s účetní a ta nevěří vlastním uším. Proč by neměla jít neschopenka přes hranici roku? Půl hodiny se bavila s doktorkou a potom to vzdala. Ty dva dny prostě oželím, o to mi nejde.

Proč má tohle všechno nemocný člověk řešit? Proč nefunguje předávání informací mezi KHS – Lékařem – Zaměstnavatelem? Každý měsíc se posílají údaje na ČSSZ, na zdravotní pojištovny a já nevím kam. Proč tohle mám řešit, během nemoci, já?

Stavba na našem pozemku

Vlastníci schválili oplocení pozemku kolem našich panelových domů. Je to náš pozemek. Našli jsme si projektanta, ten vypracoval projekt. Dostali jsme povolení od hasičů, je domluveno, kterou bránu mají prorazit. Máme povolení od správce dotčených sítí. Tohle všechno proběhlo velmi rychle. Potom schválení stavby na stavebním odboru MMO. Tam to leželo roky. Mezitím postupně vyprchávaly povolení od ostatních účastníků. Po mnoha urgencích to MMO konečně schválilo. Co na tom řešili nevím.

Dneska v 6:50 jsme měli sraz na místě. Krásné počasí, vítr, kolem nuly. Východ Slunce. Tohle mám rád a vůbec mi to nevadilo. Konečně mi není horko. Stavbyvedoucí měl s sebou výkresy od projektanta. Od toho projektanta, který včera večer mojí kolegyni, která má celý tento projekt na starosti, oznámil, že poslal špatné výkresy a poslal jiné, snad správné. Stavbyvedoucí je měl také a divil se, proč nejsou zakreslené všechny sítě v zemi, kterých tam oni ze svých zdrojů napočítali přes 10. Vysoké napětí, nízké napětí, plyn, vodu a teplovod, kanalizaci a datové spojení máme zakresleno. Dalších mnoho zejména datových sítí nemáme.

Mimochodem toto je také pikantní samo o sobě. Já bych neměl vůbec žádný problém všechny ty datovky nechat přesekat. Je mi úplně jedno, jestli tím odpojím půlku města od internetu. Nemají u nás věcné břemeno, vlastně bych klidně napsal, že to tam vede nelegálně. Jenže jsme v česku. Spousta kabelů je z před roku 1989. Takže, pokud přes váš pozemek vede nějaká síť, musíte to strpět. I CETIN občas na majitele pozemku udělá bubu. Opět, nevím, proč bych to měl strpět. Jestli tam chtějí mít své kabely, prosím. Napíšeme smlouvu, necháme do katastru zapsat věcné břemeno. Tak jak u ostatních sítí. Ale vůbec nechápu, proč bych si měl při bagrování dávat pozor na něco, co tam vůbec nemá být a není to nikde zakresleno.

Dneska měli betonovat. Hodně dlouho jsem se tak nestyděl. Nechtěl jsem tam být. Je to problém na naší straně, na straně našeho nespolehlivého projektanta. Projekt se řeší od roku 2018, vůbec nechápu, jak je možné, že teprve den před zahájením betonáže pošle „správný“ výkres.

Ti dva dělníci tam byli zcela zbytečně. Jeden vypadal unaveně a ani se semnou nebavil. Nedivím se. Druhý to bral sportovně a prošel i se stavbyvedoucím celý pozemek.

Fakt se kluci omlouvám, já to dostal včera (kolegyně je v zahraničí), nastudoval jsem si výkresy a všechny dokumenty a tohle jsem fakt nečekal. Dneska jsem si připadal jak dobytek na porážku.

Česká pošta

O neschopnosti české pošty jsem tu už psal, tak jen krátce. Nastalo to, co jsem očekával. Výmluva na vánoce byla skutečně jen výmluva a další balík, který z Číny do ČR putoval 8dnů, tak v rámci ČR jej cpost doručovala 7 dnů. Nevím o tom, že by byla Česká republika velká jako zbytek planety. Opět jsem prý nebyl zastižen, přitom jsem byl doma.

Protože jsem se nechtěl uchylovat k fyzickému násilí, řekl jsem si na pobočce dost nahlas svoje a místo na Českou poštu, kde na tento balík není možné podat reklamaci a poštovní ombudsman řeší něco zcela jiného (takže pro občana další služba naprosto k ničemu), napsal jsem svému poslanci.

Když už mám ve vládě a sněmovně někoho, koho jsem volil, je čas to využít. Napsal jsem mu dopis, kde nastiňuji možná vylepšení. Z pohledu člověka, který se celý profesní život pohybuje v IT, 15 let dělá v předsednictvu SVJ, 10 let v představenstvu spolku apod. Snad bude mít čas si to přečíst, ostatně poslanců je dost, lze napsat dalším.

Příspěvek byl publikován v rubrice Názory. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 komentářů: Proč u nás nic nejde a všechno je problém II

 1. David Ježek napsal:

  Tento stát obsahuje významné množství flákačů, idiotů, prospěchářů. Prostě koblihářů. Bylo to za císařpána, bylo to za tatíčka, bylo to za Adolfa, bylo to za komoušů a je to i teď. Je to konstanta a nikdy se nezmění. Může tě to s*át, ale jediný efekt toho bude, že ty si budeš likvidovat svoje nervy / zdraví / délku dožití. A je jedno, jestli jde o debila mezi projektanty, nebo debila mezi trasovacími zaměstnanci hygieny, nebo debila i České pošty nebo debila ve vládě. Život je příliš krátký na to, aby ti ho tihle lidé zasí*ali. Kašli na ně, ber to stoicky, čti Marka Aurelia. Nemá moc smysl řvát na paní na přepážkách, že doručovací člověk to zase vojebal. Ony za to nemohou. Nemá smysl se trápit tím, že na tebe hygiena hází povinnosti, které považuješ za jejich. I kdyby to tak bylo, tak mě nezabije to částečně zprocessovat sám, oni ti lidé, co to obvolávají také nejsou ti decision-makeři, co tu hygienu prakticky nikam za dva roky neposunuli. Ber to stoicky. Mávni nad tím rukou. Ti lidé se nezmění, systém se nezmění. Poslední spravedlivej na téhle planetě je obvykle ten první, co dostane infarkt. Tohle vše jsou 1st-world-problems. Máme se skvěle navzdory tomu všemu, co popisuješ. Mohli bychom se mít lépe? Ano? Ne! Ne, ne, ne, a to proto, co jsem napsal v úvodních větách. Netrap se tím, kašli na to. Marcus Aurelius budiž tvým vzorem.

  • Heron napsal:

   O délku mého života se vůbec nestarej.

   Jinak tohle mě baví. Tím myslím opravdu baví, mám rád absurdity. Nejsem naštvaný, jen to hraju. Nemám problém zvýšit hlas a u toho se usmívat.

   A nesouhlasím s tebou. Není prostě možné nad neschopností státních úředníků mávnout rukou. Stojí to miliardy, stojí to lidské životy. Nevím, jestli ty chceš žít v rozvojové zemi. Nebo se dívat, jak ti vinou laxnosti nějakého úředníka někdo umírá. Nebo platit ze svých daní někoho, kdo ani neplní zákonem stanovenou povinnost. Asi je ti to jedno.

   ČR je ve výkonnosti státní správy 130+ zemí na světě. Z hlediska výkonnosti ekonomiky kolem 40. Neschopní státní úředníci jsou brzdou na vývoji Česka. Dovedeš si představit, jak by to tady vypadalo, kdyby výkonnost státní správy byla na úrovni 40? Tedy o 90 příček vejš?

   A jestli ty mávneš rukou nad tím, že něco, co má ze zákona trvat 30dnů a přitom to trvá několik let s město a stát k vůli neschopnosti úředníků přijde o mld. tak jsi součástí problému.

   https://www.ceskatelevize.cz/porady/1142743803-reporteri-ct/222452801240001/

   https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2711243-dalnice-jsou-jen-spicka-ledovce-cely-cesky-stat-je-zoufale-nevykonny-rika-kala

   (Napsáno s dobrou náladou a zcela v klidu během poslechu oblíbené hudby.)

 2. Václav Kratochvíl napsal:

  V Prostějově mají Jakuba Čecha, toho potížistu. Nebo blýskání na časy. Hezký vzor.
  Dík, Herone, že se svěřuješ.

 3. xyz napsal:

  Pokud si dobre pamatuju, tak uz cca 2 roky neni zamestnanec povinen zamestnavateli vubec oznamovat, ze je nemocen, protoze zamestnavatel je povinen si tu informaci stahovat z jednoho z tech polonefunkcnich systemu.

  V tomhle pripade to ma tu uzasnou vlastnot, ze kdyz dotycna osoba (ktera na to ma vsechny ty prdly certifikaty) bude treba sama marodit, a nestihne ty data stanout do 30 dnu, tak uz tam zadny nejsou.

  Sekundarne se tam samozrejme ta informace objevi s nekolikadenim spozdenim, takze toho zamestnance trebas budou par dni nahanet, ackoli lezi nekde na jipce.

  • Heron napsal:

   Mám nový mobil, přetáhl jsem si všechna data. Mám účet u Google. Všechno se mi přeneslo, data, appky, nastavení, obrázky, hudba, filmy. Až na jednu věc.

   V té slavné tečce jsem neměl na novém mobilu certifikáty. Vůbec mě to nenapadlo. Šli jsme s kolegyní na oběd do restaurace (Restaurant Jízdárna Olomouc), přijdu tam vytáhnu čtečku a nejsou certy. Neměl jsem s sebou ani papír, kterej jsem nechal v bundě v práci. No naštěstí to moc nehrotili a dobře jsme se najedli.

   Vůbec mě nenapadlo to zkontrolovat. To, že je to offline appka jsem věděl, ale když se přeneslo všechno statní, tak jsem očekával, že se přenesou i data. Tady v tomto státě si fakt musí člověk kontrolovat všechno.

   Jediná další appka, kterou jsem musel znovu na novém telefonu registrovat byla banka, ale tam to dává smysl. Je to vázané na HW a je dobře, že na novém to automaticky nejde.

   No já nevím, ale já na ocko.uzis.cz vidím všechny svoje CRT. 2x vakcinace (ukončené a třetí dávka) + prodělání nemoci.

Komentáře nejsou povoleny.